سه شنبه, 02 مرداد 1403
سه شنبه, 02 مرداد 1403

حکایت‌گیلان | رئیس مجلس با بیان اینکه زندگی و معیشت مردم را نمی‌توان و نباید به پیروزی یا شکستِ کسی در کاخ سفید گره زد، گفت: این تصمیماتِ ماست که مستقل از این رفتن‌ها و آمدن‌ها، پایه‌های اصلیِ اقتصادِ ما را می‌سازد و قدرتِ ما را در این عرصه مشخص می‌کند. باور کنیم؛ کسی که واگن خود را به لوکوموتیو دیگران ببندد باید منتظر بنشیند تا با آنچه در اختیارش نیست شادی کند یا عزا بگیرد.

به نقل از خانه ملت، دکتر محمد باقر قالیباف در نشست علنی امروز (یکشنبه، 25 آبان ماه)  مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور خود با قرائت آیه ای از سوره احزاب با مضمون «مِنَ الْمُؤْمِنِینَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَیْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضَى نَحْبَهُ وَمِنْهُمْ مَنْ یَنْتَظِرُ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِیلًا» گفت: انتخابات اخیر آمریکا و حوادث قبل و بعد از آن، اتفّاقی عبرت‌آموز بود. آمریکایی که سال‌ها مشکلاتِ ساختاری، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی خود را با قدرتِ رسانه‌ایِ اش پنهان کرده بود، این روزها بدون  روتوش در مقابل افکار عمومی جهان به نمایش گذاشته شد.آمریکای واقعی که در کنار قوت اقتصادی و نظامی خود ، درگیرِ شکاف‌های عمیقِ اجتماعی و تبعیض‌های ساختاریست،  فاصله‌ی بسیار زیادی با آمریکای نمایشی دارد، و تصویرِ واقعیِ امروز، روند رو به افول آمریکا را در مقابل چشمان مستضعفان جهان به نمایش گذاشت و با شکسته شدن هیمنه‌ی ایجاد شده، روندِ افولش را سرعت بخشید.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: همان‌گونه که چند روز پیش، برادر عزیزم سید حسن نصرالله گفت؛ ما از شکست قاتل شهید حاج قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس خوشحالیم؛ و همه با چشمان خود دیدند، کسی که در این دنیا  ندای  «انا ربکم الاعلی»  سر دهد، بر اساس سنت الهی او در دنیا و آخرت خوار و خفیف می شود ما نظامِ فاسدِ حاکم بر آمریکا را ، مقصرِ اصلیِ تصمیمات غلط آنها می‌دانیم و تنها خون‌بهای آنها را اخراجِ سربازانِ آمریکایی از منطقه می دانیم ولی، از کوچکی و زبونیِ صادر کننده‌ی فرمان آن جنایت بزرگ هم شادمان می شویم .

وی ادامه داد: از طرف دیگر، هر چند که از شکست ترامپ قمارباز خوشحالیم اما عمیقاً باور داریم که زندگی و معیشت مردم را نمی‌توان و نباید به پیروزی یا شکستِ کسی در کاخ سفید گره زد این تصمیماتِ ماست که مستقل از این رفتن‌ها و آمدن‌ها، پایه‌های اصلیِ اقتصادِ ما را می‌سازد و قدرتِ ما را در این عرصه مشخص می‌کند. باور کنیم؛ کسی که واگن خود را به لوکوموتیو دیگران ببندد باید منتظر بنشیند تا با آنچه در اختیارش نیست  شادی کند یا عزا بگیرد.

قالیباف یادآور شد: تصمیمات ما در حوزۀ مسکن،  بورس، ترخیص کالاهای اساسی از گمرک،  سیاست‌های پولی و بانکی، نظام بودجه ریزی،  اختصاصِ ارز ترجیحی،  سوداگری‌ها در بازار ارز، طلا و خودرو،  بی تفاوتی نسبت به گرانی  ها و رها کردن بازار و بی توجهی به تولید ملی، به پاستور و بهارستان و باب همایون و میرداماد ارتباط دارد نه به جورجیا و میشیگان و آریزونا. پس به مردم آدرس غلط ندهید. مهم‌ترین ریشه‌ی مشکلات کشور سوء مدیریت، استفاده نکردن از ظرفیت‌های عظیم داخلی ، دست روی دست گذاشتن و ناهماهنگی میان نهادهای سیاستگذار و مجریست؛ و همین سوءمدیریت هاست که باعث عدم برقراریِ ارتباطِ مناسب تجاری با کشورهای همسایه و منطقه و کشورهای مهم دنیا مخصوصا کشورهای آسیا واوراسیا شده است.

وی افزود: بدیهی است که لغو تحریم‌ها باید یکی از اهداف در سیاست خارجی باشد اما واقع‌بینی حکم می‌کند که  لغو تحریم‌ها بدون فرصت‌سازی و تولید قدرت ساده اندیشانه است و تنها راه برداشته شدنِ فشارِ تحریم ها از دوشِ مردم و ناامید کردنِ دشمن از فشارِ حداکثری این است که ایران و تک تک مردم ایران مخصوصا طبقه مستضعف و متوسط را قوی کنیم لذا اگر و تنها اگر اقتصاد داخلی رونق گیرد، چرخِ تولید و اشتغال را به حرکت در آوریم و معیشت و رفاه را برای مردم ایجاد کنیم، دشمن را از فشارِ بیشتر ناامید خواهیم کرد همچنین در این راه، هر سیگنالی که تصویرِ ضعف و نیاز به خارج را به دشمن بدهد، فرصت‌سوزی است بنابراین مجلسِ شورای اسلامی معتقد است باید با تغییر برآوردِ آمریکا ، فشار تحریمی و اقتصادی بر ایران را برای آنان هزینه زا کرد. 

قالیباف با تاکید بر اینکه مشخص است که رئیس جمهور جدید آمریکا، ادعا می‌کند سیاست‌ها و روش‌های متفاوتی نسبت به فرد قبلی دارد، گفت: همین تمایز، سیاست های متفاوتی را در چهار سال پیش رو در آن کشور رقم خواهد زد. یکسان دانستن جزء به جزء این دو فرد، موافق تجربۀ ما نیست ولی آنچه در عمل تفاوت را مشخص می‌سازد دیگر لفاظی و ادعاهای بیهوده نیست. ما ضمن قائل بودن به این تفاوت، باور داریم که فردِ جدیدِ مستقر در کاخ سفید نیز اهدافی مشخص و روشن دارد و سیاست‌های او پیش از این نیز اجرایی شده است

رئیس قوه مقننه کشورمان با یادآوری اینکه درست است که بایدن با ترامپ فرق‌ دارد اما مهم این است که بدانیم بایدن در بهترین حالت با اوبامایی که طراح تحریم‌های به اصطلاح فلج‌کننده و اولین ناقض تعهدات آمریکا است، تفاوتی ندارد، تصریح کرد: بایدن نفرِ دومِ دولتِ اوباما و تنظیم‌کننده‌ی‌‌ اصولِ سیاست خارجی آن دولت بود و تیم کارشناسی و تصمیم ساز او عمدتا همان تیم دولت اوباما ست و مردم ایران فراموش نکرده اند که دولت اوباما - بایدن چگونه با ایجاد ساختارهایی پیچیده ، برای وضعِ تحریم های فلج کننده اقدام کردند و سخت‌ترین فشارهای تحریمی  را بر مردم ایران  وارد آوردند وهنگامی که از به نتیجه رسیدن این تحریم های فلج کننده شکست خوردند و مجبور شدند وعدۀ رفع تحریم ها را بدهند، نسبت به اجرای آن بدعهدی کردند و با ایجاد «ترس تحریمی» تحریم ها را در عمل، اعمال و ساختارِ تحریم ها را حفظ کردند و ترامپ بر مبنای همان ساختار تحریمی بود که توانست فشارها را بیشتر کند و آنچیزی را درو کرد که اوباما و بایدن کاشتند. هنوز سوابقِ بدعهدی و جوابِ منفیِ صریحِ دولت اوباما - بایدن به تلاش شرکت های اروپایی برای گرفتنِ تضمینی مکتوب برای  تجارت با ایران در کارنامه آن ها وجود دارد و هنوز فراموش نکرده ایم که جان کری پس از این جواب منفی با فریبکاری دلیلِ عدمِ رفعِ عملی تحریم ها را ، تصمیمِ شرکت های اروپایی اعلام کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مردم ایران فراموش نکرده اند دولت اوباما - بایدن فقط به شرکت‌هایی اجازه ی فعالیت در اقتصاد ایران را دادکه منافعِ اقتصادی آنها را تامین می‌کرد و شرکت‌هایی که می‌توانستند در حل مسائل ساختاری اقتصاد ایران، موثر باشند، امکان فعالیت پیدا نکردند.

وی با تاکید بر اینکه  مواضع رسمی شخص بایدن و مشاورانش تصریح دارد که قرار نیست آنها فشار را از سر مردم ایران بردارند، یادآور شد: بلکه آنها تصمیم دارند فشار حداکثری ترامپ را به فشار هوشمند علیه مردم ایران تبدیل کنند یعنی با گشایش‌های اندک و اغواکننده اجازه ی رهاشدن از اقتصاد وابسته را به کشور ما نداده و معیشت مردم ما را گروگان خود نگه داشته تا بتوانند هرجا که می‌خواهند هوشمندانه فشار بیاورند و از ما امتیازهای سنگین بگیرند.

برای ما امضای بایدن هم تضمین نیست

قالیباف افزود: همین سابقه‌ی بد و مواضعِ صریحِ بایدن و مشاورانش، به ما نشان داده، که برای ما امضای بایدن هم تضمین نیست برای ما فقط اقدامات عملی دولت بایدن شرط است، و درصورتی‌که عادی شدن فرایندِ فروشِ نفت، فعالیت های بانکی و تجارت شرکت های ایرانی با دنیا را در عمل مشاهده کنیم به آن رویِ خوش نشان می دهیم، گرچه به آن خوشبین نیستیم.

بایدن باید خسارات چندساله مردم ایران را از انجام ندادن تعهدات دولت آمریکا جبران کند

رئیس قوه مقننه کشورمان تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران طبقِ گزارش‌هایِ مکرر آژانس انرژی اتمی تمام تعهدات خود را به طور کامل اجرا کرد بنابراین اگر بایدن واقعا معتقد به توافقی است که به عنوان نفر دوم  دولت قبل با ایران امضا کرده، باید بدون پیش شرط تعهدات عمل نشده را اجرا و خسارات چندساله مردم ایران را از انجام ندادن تعهدات دولت آمریکا جبران کند تا همانطور که رهبر حکیم انقلاب در شهریور ماه 1398 سیاستِ عقلانی و اصولیِ ایران را تبیین کردند، بتواند در قالب کشورهای عضو توافقنامه 5+1 با ایران تعامل کند.

مردم ایران راه خود را پیدا کرده اند

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه رئیس جمهور جدید آمریکا باید بداند که مردم ایران راه خود را پیدا کرده اند، گفت: مردم تصمیم دارند با تقویت مولفه‌های قدرت در اقتصاد، رفاه و امنیت و ایجاد فرصت های راهبردی،  هر فشار موثری  را بر ایران ناممکن و هزینه زا کنند؛ مردم ایران با هوشمندی کامل، فقط به تصمیمات توجه می کنند نه به تبلیغات و فقط منتظر عمل  هستند نه حرف و  متناسب با آن پاسخ مقتضی بر اساس منافع ملی خواهند داد.

شرایط مخاطره‌آمیز شیوع کرونا در روزهای اخیر، اتخاذ تصمیمات قاطعانه برای قطع زنجیرۀ شیوع را حیاتی کرده است

وی یادآور شد: نکته بسیار مهم دیگری که این روزها باعث نگرانی شدید شده است وضعیت همه گیری کرونا است شرایط مخاطره‌آمیز شیوع کرونا در روزهای اخیر، اتخاذ تصمیمات قاطعانه برای قطع زنجیرۀ شیوع را حیاتی کرده است. رایگان یا کم هزینه کردن آزمایش کرونا برای تشخیص سریع ناقلان و قرنطینه و درمان فوری بیماران، وضع محدودیت‌های موثر و نه روی کاغذ و تعطیلی هدفمند شهرهایی که در وضعیت خطرناک شیوع این ویروس هستند، تصمیمی حیاتی است که باید با توجه به تجربیات بعضاً موفق سایر کشورها و نظر کارشناسان اتخاذ شده و به سرعت عملیاتی شود. علاوه بر آن حمایت همه جانبه از کادر درمان که در این وضعیت، مجاهدانه طی زمانی طولانی مشغول خدمت‌رسانی هستند، وظیفه‌ای مهم بر عهدۀ دستگاه‌های تصمیم‌گیر و اجرایی است و نتیجه‌ای مستقیم در کیفیت ارائۀ خدمات به بیماران کرونایی دارد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان