پنجشنبه, 03 خرداد 1403
پنجشنبه, 03 خرداد 1403

به گزارش حکایت گیلان |وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اهمیت تدوین «سند جامع بازی‌های رایانه‌ای» در عین حال بر رشد ۶۰ درصدی تولید بازی در برنامه هفتم توسعه تاکید کرد.

به نقل از ایسنا، محمدمهدی اسماعیلی در این جلسه با تبریک ایام ماه شعبان، گفت: از زمانی که مسئولیت وزارت فرهنگ را در دولت مردمی به عهده گرفتم توجه ویژه‌ای به حوزه بازی‌ها داشتیم و بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای را از جایگاه پیرامونی به واسطه افزایش اعتبارات و دیگر اقدامات به کانون اصلی فعالیت های وزارتخانه برگرداندیم.

وی افزود: باتوجه به اشرافی که نسبت به وضعیت موجود داریم به این برآورد رسیده‌ایم که حوزه بازی‌های رایانه‌ای حتما برای ما فرصت مغتنمی است، البته جنبه تهدیدگونه هم دارد، اما به واسطه دارا بودن جریان فرهنگی قدرتمند از طریق بازخوانی و خوانش متناسب با اقتضائات لازم، حتما می‌توانیم از این فرصت‌ استفاده کنیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، اظهار کرد: سال گذشته تاکید کردم لیگی برای بازی‌های رایانه‌ای برگزار شود؛ براساس پیش بینی‌ها آماده مشارکت یک میلیون کاربر در این رویداد بودیم، اما تعداد شرکت‌کنندگان به یک و نیم میلیون نفر رسید و این درحالی است که همه بازی‌های این لیگ ایرانی بودند.

اسماعیلی با اشاره به یکی از بازی‌های مورد استفاده کاربران، ادامه داد: یکی از بازی‌های ایرانی که مبتنی بر ادبیات ملی ما است و از ساخت پیچیده‌ای هم بهره نمی‌برد، بیش از یک میلیون مخاطب داشت که نشان می‌دهد در صورت استفاده از ظرفیت‌های موجود، مردم از اقدامات انجام شده در این حوزه استقبال می‌کنند.

او ادامه داد: در سینما هم وضعیت همینطور است. عده‌ای، آمارها در مورد استقبال مردمی از سینما را نمی‌پذیرند این در حالی است که پویانمایی «بچه زرنگ» که کاملا دینی است و داستانی در مورد امام رضا (ع) دارد بیش از ۶۰ میلیارد تومان فروش داشته است.

او با بیان اینکه گاهی اوقات آثار تولیدی از کیفیت ویژه‌ای هم بهره نمی‌برد اما چون با ذائقه مردم متناسب است مورد استقبال قرار می‌گیرند، افزود: تجربیات ما نشان می‌دهد که در این عرصه باید محکم وارد شویم، بر اساس آخرین نظرسنجی‌ها در کشور ۳۴ میلیون بازیکن بازی‌های رایانه‌ای داریم که چهار میلیونِ آنها بازیکنان حرفه‌ای هستند و در هفته بیش از ۲۱ ساعت را صرف بازی‌های رایانه‌ای می‌کنند.

اسماعیلی تاکید کرد: اینکه چه میزان می‌توانیم از این ظرفیت استفاده کنیم به خودمان بستگی دارد؛ در صورت بهره بردن از این ظرفیت می‌توان آن را به فرصت تبدیل کرد و در صورت غفلت موجب می‌شود تهدیدی پیش روی ما قرار گیرد.

او با اشاره به فتنه سال گذشته، افزود: خیلی‌ها می‌گفتند اتفاقات سال گذشته به وسیله جوانانی صورت گرفت که بیش از سایرین درگیر فضای بازی‌های رایانه‌ای بودند.

وزیر فرهنگ با تاکید بر اینکه توان زیادی در این حوزه داریم، گفت: همانطور که امسال مسأله اقتباس در سینما رخ داد و تعدادی فیلم اقتباسی از آثار مکتوب ساخته شد باید این مسأله را در این حوزه هم پیگیری کنیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه «بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای» فرادستگاهی است، گفت: در حوزه فرهنگ و هنر نگاه جزیره‌ای و بخشی مهمترین عارضه است که باید حل شود.

او با اشاره به برگزاری جشنواره بازی‌های رایانه‌ای، گفت: آیت الله رئیسی پس از دریافت گزارشی در مورد این جشنواره، دستوراتی را دادند مثلا در اولین مورد آن ذکر شده است «سند جامع بازی‌های رایانه‌ای» با هدف حمایت از بازی‌های داخلی در مقابل محصولات خارجی تدوین شود یا در دستور دیگری آمده است بخشی از درآمد ناشی از فروش ترافیک سه سکوی خارجی عرضه بازی‌های رایانه‌ای و کنسولی به بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای جهت تنظیم‌گری، آموزش، ارتقای سواد بازی، تولید بازی اختصاص یابد.

اسماعیلی افزود: بر اساس برنامه هفتم توسعه، تولید بازی باید ۶۰ درصد رشد داشته باشد و این در حالی است که ۱۰۰ بازی در سال تولید می‌کنیم.

وزیر فرهنگ تاکید کرد: دبیرخانه مرکز ملی فضای مجازی از دستگاه‌های مجری حمایت کند تا به لحاظ تقنین دستمان باز شود چراکه گرفتار برخی از ابهامات قانونی در این حوزه هستیم. انشاالله این حوزه پرچالش را به فرصتی برای نظام و نسل جوان تبدیل کنیم.

بر اساس این گزارش، در ابتدای این جلسه محمدامین حاجی‌هاشمی - مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای نیز گزارشی در مورد میزان استقبال کاربران ایرانی از بازی‌های ایرانی، موضوعات مورد علاقه کاربران ایرانی، تاثیر پویانمایی بر ساخت بازی های رایانه‌ای، اقدامات انجام شده توسط بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای و در نهایت توضیحاتی در مورد رویداد ملی «بازی‌آرا» ارائه کرد.

پس از آن سعید پورابوالقاسم سرپرست مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی نیز در مورد اقدامات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این حوزه توضیحاتی ارائه کرد.

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یکصد و چهل و هفتمین جلسه «کمیسیون عالی ارتقای تولید محتوای فضای مجازی» با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و سیدمحمد هاشمی جانشین وزیر فرهنگ امروز دوشنبه (۱۴ اسفند) در محل این وزارتخانه برگزار شد. 

همچنین در انتهای این مراسم از پوستر «رویداد فرهنگی بازی‌آرا» با امضای وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز رونمایی شد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان