دوشنبه, 31 اردیبهشت 1403
دوشنبه, 31 اردیبهشت 1403

به گزارش حکایت گیلان | مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران در واکنش به اقدامات خلاف عرف و قانون برخی "معلم بلاگرها" در کلاس درس مدارس گفت: ضبط فیلم از دانش‌آموزان در کلاس درس که منجر به ورود به حریم خصوصی آن‌ها می‌شود، ممنوع است و خانواده‌ها حق شکایت دارند.

به تازگی نیز شاهد انتشار فیلمی در فضای مجازی بودیم که معلم با گرفتن گوشی به سمت دانش‌آموز و ضبط فیلم، او را در جمع سایر همکلاسی‌ها تحقیر می‌کند آن هم به این دلیل که چرا به مدیر مدرسه گفته معلم با تاخیر به کلاس درس آمده است!

اگرچه عنوان «معلم» باید برای افراد مسئولیتی به‌ویژه برای فعالیت در فضای مجازی ایجاد کند، اما این روز‌ها که فضای مجازی بخش زیادی از زندگی افراد را تحت تأثیر قرار داده است، معلمی و کلاس درس هم تحت تأثیر قرار گرفته است، از این رو وضع قوانین مشخص برای ممنوعیت فعالیت معلم بلاگر‌ها ضروری است و در این زمینه آموزش و پرورش باید ورود جدی داشته باشد.

در همین ارتباط مسعود بهرامی؛ مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران درباره انتشار فیلم دانش‌آموزان توسط معلمان در فضای مجازی و نقض حریم خصوصی دانش‌آموزان و خانواده‌ها گفت: حریم خصوصی نه فقط در مدرسه و کلاس درس بلکه در تمام ابعاد زندگی شهروندان باید مورد توجه قرار گیرد به عنوان مثال وقتی شما وارد یک ساختمان می‌شوید با نوشته‌هایی به شما اطلاع می‌دهند که ساختمان مجهز به دوربین مداربسته است، چون ضبط فیلم و صدا بدون اطلاع فرد، قانونی نیست.

وی افزود: ضبط صدا و تصویر افراد بدون اجازه و اطلاع آن‌ها به لحاظ شرعی و قانونی تخلف است؛ گاهی مشاهده می‌کنیم یک معلم تخلفی انجام داده است و در بین ۴۰ هزار معلم شهرستان‌های استان تهران ممکن است تعداد محدودی مثلاً ۴ نفر چنین تخلفی را مرتکب شوند که برخورد با آن‌ها مسیر خود را دارد یعنی پرونده برای تعیین تکلیف به هیئت تخلفات اداری ارسال می‌شود.

مدیر کل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران ادامه داد: اگر مطلع شویم معلمی در کلاس درس این اقدامات را انجام می‌دهد، حتماً با آن برخورد می‌کنیم.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان