یکشنبه, 31 تیر 1403
یکشنبه, 31 تیر 1403
در نشست خبری مدیران مطبوعاتی وزارت ارشاد با خبرنگاران گیلان چه گذشت؛

حامیان دولت منتقد اصلی ارشاد | عدم پاسخگویی «مهدی پور» و «شمسایی» به سوالات اصلی

۱۴۰۲/۰۴/۲۴ ۱۰:۰۴ چاپ

اختصاصی حکایت گیلان | عصر جمعه 23 تیر نشست خبری فرشاد مهدی پور معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ایمان شمسایی مدیر کل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی کشوردر تالار مرکزی رشت برگزار شد. عدم حضور مدیران ارشاد گیلان نکته مهم این نشست خبری بود. طوری که حسین ابراهیمیان معاون سابق فرهنگی و رسانه ای ارشاد به عنوان نماینده ارشاد در جلسه حضور پیدا کرد که در نوع خود جای تعجب داشت.

در این نشست خبری به بسیاری از سوالات خبرنگاران پاسخ مناسب داده نشد. مجری مراسم هم علی پورحسن معاون سابق فرهنگی اجتماعی استانداری گیلان بود که به طور مشخص شمایل یک مجری را دارا نبود و بیشتر دنبال بحث با خبرنگاران بود.

خبرنگاران اصولگرای حامی دولت جدی‌ترین منتقدان اداره ارشاد در این نشست خبری بودند. مجتبی امین مدیرمسئول سایت گیلانستان با اعلام اینکه به خاطر یک شکایت چهار روز در بازداشت بوده گفت: ما در اغتشاشات اخیر تلاش فراوانی علیه دشمنان جمهوری اسلامی کردیم، اما کار ما را با شکایت جواب دادند. وی افزود: به ما می گفتند که سایت مجوز دار داشته باشید تا پرونده های شکایت علیه شما به دادگاه مطبوعات و هیات منصفه برود. اما همه شکایات من در دادگاه عمومی تشکیل شده است. در دادگاه چون می‌دانند که در مورد سایت کاری نمی‌توانند بکنند به شبکه اجتماعی و اینستاگرام گیر می‌دهند و سایت ما را از حضور در آنجا محروم کرده اند. 

رضا لطیفی مدیرمسئول سایت آوای لطیف نیز با اشاره به این که من سابقه اندکی در بین رسانه‌ها دارم خاطرنشان کرد: من از جمله حامیان دولت آقای رئیسی بودم، ولی عملکرد دولت رئیسی در پاسخ به مطالبه گری ضعیف است و متاسفانه  نقدها برتابیده نمی‌شود. 

دیگر فعالان نشست خبری نسبت به محدودیت‌های خبرنگاران اعتراضات خود را بیان داشتند. 

حسن سامری مدیرمسئول نظریه «ناظرخبر» نیز در این نشست گفت: ارشاد اخیرا سازماندهی خوبی در مورد مجوز پایگاه خبری  داشته است و نسبت به سابق شاهد آن نبودیم که هرکسی بتواند سایت خبری داشته باشد.

رضا عاطفی مدیرمسئول سایت کلانشهر نیز با اشاره به تصویب قانون دریافت آگهی برای پایگاه‌های خبری گفت: با وجود این که این نامه صادر شده و قرار بود حداقل 5 پایگاه خبری برتر استان این آگهی را دریافت کنند، اما هنوز چنین اقدامی صورت نگرفته است. 

مدیرمسئول هفته نامه 4 دی فومن نیز با اشاره به این که چندان نباید به هیات منصفه دادگاه مطبوعات دلخوش بود خاطرنشان کرد: برای خودم چنین موضوعی پیش آمد که هیات منصفه من را محکوم کرد و حتی اعلام کرد که هیچگونه تخفیفی نیز نباید صورت بگیرد. وی همچنین خواستار این شد که آگهی روزنامه‌های شهرستانی تنها به نشریات همان شهرستان واگذار شود. 

حامد رمضانی مدیرمسئول ابریشم پرس نیز از صف طولانی مجوز رسانه در هیات نظارت بر مطبوعات انتقاد کرد. 

فاطمه عاطفی فرد مدیرمسئول ماهنامه پادنگ هم در این جلسه خواستار آن شد که ارشاد نسبت به کیفی سازی رسانه‌ها اقدام کند تا جلوی سایتهای «کپی پستی» گرفته شود. 

در پاسخ به سوالات ، فرشاد مهدی پور معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت ارشاد بیشتر کلی گویی کرد و در مورد سوالات بیشتر ایمان شمسایی مدیرکل مطبوعات و خبرگزاریهای داخلی صحبت کرد. 

مهدی پور  با اشاره به فعالیت رسانه‌های غیررسمی بیان کرد: اگر در شهرستان یا استانی، رسانه غیررسمی فعالیت می‌کند وزارت ارشاد می‌تواند در این زمینه اقدام قانونی کند ولی در خصوص فعالیت رسانه‌ای در دیگر پلتفرم‌ها ارشاد نمی‌تواند اقدامی داشته باشد.

ایمان شمسایی نیز در این نشست گفت که گیلان جایی است که من از طریق پایگاه های خبری متوجه اخبار می‌شوم و این با دیگر استانها که بیشتر  خبرگزاری ها فعالند فرق می‌کند. 

شمسایی همچنین  بدون توجه به انتقادات در مورد محدودیت و دادگاه خبرنگاران گفت:  هیچ شغلی در کشور به اندازه فعالیت رسانه ای حمایت انجام نمی‌شود، این حمایت از انواع مختلفی از جمله دریافت یارانه و معافیت‌ها در زمینه‌های مختلف است که آگهی‌های دولتی هم به رسانه‌ها پرداخت می‌شود.

وی در خصوص آگهی پایگاه‌های خبری نیز گفت: این موضوع به خاطر  مشکلی در ساختار سازمان‌های دیگر است که در این خصوص طی چند ماه اخیر نامه نگاری‌هایی با مجلس شورای اسلامی انجام شده تا این موضوع نیز حل شود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان