دوشنبه, 07 خرداد 1403
دوشنبه, 07 خرداد 1403

به گزارش حکایت گیلان | به نقل از روزنامه شرق: غروب روز جمعه (23 مهر ماه) بود که کانال تلگرامی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان با انتشار خبری از برخورد نیروهای انتظامی با دانش‌آموزان دبیرستان دخترانه شاهد در روز پنجشنبه (22 مهر) در استان اردبیل خبر داد. این کانال تلگرامی نوشت که 7 تن از دانش‌آموزان این مدرسه بازداشت و یک نفر جان خود را از دست داده است. شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی اما چند ساعت بعد، خبر خود را حذف و ویرایش کرد. در خبر جدید، نشانه‌ای از فوت دانش‌آموز بر اثر برخوردهای صورت گرفته در مدرسه نبود.

سید حامد عاملی، استاندار اردبیل در گفت‌وگو با «شبکه شرق» به این خبر واکنش نشان داد و با اشاره به زمان اعلام شده برای این اتفاق از سوی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان، اظهار کرد: «روز پنجشنبه مدارس کلا تعطیل است. در اردبیل روز پنجشنبه هیچ مدرسه‎ای باز نیست. قضیه‌ای هم که گفته می‌شود مربوط به روز چهارشنبه است.»

دانش‌آموزان خیابان شعار دادند؛ به درون مدرسه هدایت شدند

 
او در تشریح اتفاق رخ داده، گفت: «روز چهارشنبه مراسمی در یک نقطه از اردبیل برگزار شده است. پس از این مراسم برخی از دانش‌آموزان با خروج از محل، شعارهایی مثل "زن، زندگی، آزادی" سر می‌دهند. این شعارها از سوی دانش‌آموزان در خیابان سر داده می‌شود به همین علت هم مجموعه نیروهای انتظامی که در محل حاضر بوده، دانش‌آموزان را به درون مدرسه هدایت می‌کند.»

عالی‌ترین مقام استان اردبیل خبر کشته شدن دانش‌آموزان در جریان این اتفاق را تکذیب کرد و متذکر شد: «با حضور نیروهای انتظامی، دانش‌آموزان به درون مدرسه شاهد می‌روند اما هیچ اتفاقی رخ نمی‌دهد. در جریان این اتفاق هم خدایی نکرده هیچ دانش‌آموزی جان خود را از دست نداده و خبر منتشر شده درباره کشته شدن یک دانش‌آموز در جریان اتفاق کذب محض است.»

او ادامه داد: «به مدیران آموزش و پرورش استان اردبیل، دانشگاه علوم پزشکی و بیمارستان فاطمی که گفته شده این دانش‌آموز در این بیمارستان جان خود را از دست داده، گفته‌ام که اطلاعیه بدهند و شفاف سازی کنند.»

استاندار اردبیل در بخش دیگری از اظهاراتش با بیان اینکه «از اول این اتفاقات در کشور ما در اردبیل به لطف خدا حتی یک کشته هم نداشتیم»، گفت: «ما در استان اردبیل هیچ دانش‌آموزی نداریم که در جریان برخوردهای صورت گرفته کشته شده باشد. مردم اردبیل هم می‌دانند. حداقل یک آگهی ترحیم باید منتشر می‌شد از روز چهارشنبه تا امروز، اما این اتفاق نیافتاده است.»

هیچ دانش‌آموزی بازداشت و کشته نشد

او در پاسخ به سوالی درباره تعداد دانش‌آموزان بازداشت شده در استان اردبیل نیز بیان کرد: «ما در اردبیل هیچ دانش‌آموزی نداریم که بازداشت شده باشد. در جریان اتفاقات روز چهارشنبه هم، همه دانش‌آموزان اول به مدارس و بعد به خانه‌هایشان رفتند. تاکید می‌کنم که هیچ بحثی مبنی بر بازداشت دانش‌اموزان و خدایی نکرده کشته شدن آنان، در استان اردبیل نداشتیم.»

عاملی درباره زمان ایجاد برخورد میان دانش‌آموزان و نیروهای انتظامی نیز گفت: «اتفاقات ظهر افتاده است. بخشی از آن پیش از پایان مدارس و بخشی دیگر همزمان با پایان مدارس اتفاق افتاده است.»

او تشریح کرد: «ببینید ماجرا از این قرار بوده که روز چهارشنبه مراسمی در شهر برای هفته وحدت برگزار شده که در این مراسم تعدادی از دانش‌آموزان هم حضور داشته‌اند. بعد از پایان این مراسم، دانش‎آموزان باید به مدارس خود برمی‌گشتند. تعدادی از دانش‌آموزان در مسیر برگشت به مدرسه، در خیابان شعارهایی سر می‌دهند. در نتیجه این شعار، دانش‌آموزان به درون مدرسه هدایت می‌شوند.»

استاندار اردبیل در پاسخ به سوالی درباره نوع هدایت دانش‌آموزان از سوی نیروهای انتظامی نیز گفت: «نیروهای امنیتی و انتظامی وارد مدرسه نشده‌اند اما وقتی دانش‌آموزان وارد مدرسه می‌شوند، میان اولیای آنان و مدیران مدرسه برخوردهایی صورت می‌گیرد.»

ماجرا از انتقال بدون هماهنگی دانش‌آموزان به مراسم هفته وحدت آغاز شد

این مقام مسئول متذکر شد: «ماجرای وقوع برخورد میان اولیای دانش‌اموزان که آمده بودند دنبال فرزندان خود و مدیران مدرسه هم از این قرار بوده که اولیا اعتراض داشتند که چرا فرزندان ما را به مراسم مربوط به هفته وحدت برده‌اید.»

او در پاسخ به این سوال که این ماجرا، همان ماجرای انتقال دانش‌آموزان به مراسم هفته وحدت بدون اطلاع اولیای آنان است یا خیر، گفت: «بله، دقیقا همان موضوع است. اولیا به این مساله اعتراض داشتند که اعتراض آنان هم به حق است. آموزش و پرورش موظف بود که این اقدام را با هماهنگی اولیا انجام دهد. من به عنوان استاندار اردبیل به مجموعه‌ای که این اتفاقات را رقم زد و دانش‌آموزان را بدون اجازه اولیا به مراسم برد، تذکر داده‌ام و گفته‌ام که بعد از پایان این اتفاقات، با افرادی که مسئول این موضوع بوده‌اند، برخورد شود.»

استاندار اردبیل در پاسخ به این سوال که در جریان این اتفاقات، برخوردی با دانش‌آموزان یا اولیای آنان از سوی نیروهای امنیتی صورت گرفته است یا خیر، اظهار کرد: «خیر. همان روز چهارشنبه که این اتفاقات افتاد، هیچ گونه دستگیری‌ای از دانش‌آموزان صورت نگرفت. بدتر از آن، کشته شدن دانش‌آموزی را هم نداشتیم. نه تنها در این قضیه، بلکه در طول این مدت هم در اردبیل موضوع طوری مدیریت شد که حتی یک کشته هم نداشتیم.»

میان اولیای دانش‌آموزان و مدیران مدرسه برخورد صورت گرفت نه نیروهای انتظامی

این مقام مسئول یادآور شد: «نیروهای امنیتی و انتظامی هم برخوردی با اولیا نداشتند. میان اولیای دانش‌آموزان و مدیران مدرسه برخوردهایی ایجاد شد و حتی زد و خوردهایی هم صورت گرفت اما نیروهای انتظامی و امنیتی برخوردی با اولیا نداشتند.»

عاملی تصریح کرد: «مدیران مدرسه تاکید داشتند که در نتیجه برخوردهای صورت گرفته میان خود و اولیا دانش‌آموزان، شکایتی را تنظیم کنند که با آنان هم صحبت کردیم که از این موضوع صرفه نظر کنند و شکایتی از اولیا ثبت نشود.»

استاندار اردبیل در پاسخ به این سوال که اتفاقات رخ داده فقط مربوط به مدرسه دخترانه شاهد است یا دیگر مدارس نیز دخیل بوده‌اند، گفت: «کلا 2 مدرسه دانش آموزان‌شان به مراسم هفته وحدت برده شده بود و اتفاقاتی از این دست در آن‌ها افتاد، یکی مدرسه شاهد و یکی هم مدرسه راسی نظام. هر 2 این مدارس دخترانه است.»

اکثر بازداشت شدگان اعتراضات در اردبیل با یک تعهد آزاد شدند

عالی‌ترین مقام استان اردبیل با بیان اینکه «ما هیچ دانش‌آموز بازداشتی‌ای در اردبیل نداریم»، درباره وضعیت دیگر بازداشت‌شدگان نیز گفت: «دیگر افرادی که بازداشت شدند، اگر مطلب خاصی نبود، عموما همان روز اول با گرفتن یک تعهد، آزاد می‌شدند. پرونده‌ای هم برای آنان تشکیل نشد. البته افرادی بودند که اصطلاحا حساب کتاب شده به میدان آمده بودند که خب، سیستم قضایی قوانین خاص خود را برای این افراد دارد ولی اکثر افراد همان روز آزاد شدند.»

او در پاسخ به این سوال که در میان افرادی که از دید مقامات با حساب و کتاب به میدان آمده‌اند، دانش‌آموز یا فردی با سن پایین وجود دارد یا خیر، نیز گفت: «نه اصلا. هیچ دانش‌آموز دستگیر شده و بازداشت شده نداریم.»

استاندار اردبیل در خاتمه بار دیگر بر کذب بودن خبر منتشر شده درباره کشته و بازداشت دانش‌آموزان در اردبیل تاکید و خاطرنشان کرد: «من کل قضیه را برای شما شرح دادم، خبر منتشر شده کذب است. مردم اردبیل هم می‌دانند که این خبر کذب است اما ممکن است برای مردم کشور سوالاتی ایجاد شده باشد، من همه ماجرا را شرح داده‌ام تا این سوالات هم برطرف شود و مردم بدانند که خبر منتشر شده کلا کذب است.»

همرسانی کنید:
در نقد شکایت آموزش و پروش از سریال افعی تهران؛
حق انتقاد از معلمان را به رسمیت بشناسید

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان