شنبه, 23 تیر 1403
شنبه, 23 تیر 1403

در شرایطی که آبله میمونی تا کنون به ۲۱۹ نفر در جهان سرایت کرده و چند نفر در ایران نیز مشکوک به این بیماری شناسایی شدند، سرپرست معاونت هوانوردی و امور بین‌الملل سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرد که در صورت تصمیم‌گیری در این زمینه در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، محدودیت‌های پروازی اعمال خواهد شد.

به گزارش حکایت گیلان |  آبله میمونی یک عفونت ویروسی نادر است که بیشتر در مناطق دورافتاده مرکز و غرب آفریقا شایع است. این بیماری که ابتدا در میمون ها یافت شد، به آسانی بین افراد گسترش پیدا نمی‌کند اما می تواند از طریق تماس فیزیکی نزدیک منتقل شود. علائم این بیماری شامل تب بالا، درد و بثورات پوستی است که بعدا به تاول تبدیل می‌شود.

بر اساس آخرین آمارهای اعلام شده، تعداد موارد تایید شده آبله میمون در سراسر جهان به ۲۱۹ مورد رسیده است. در انگلیس اولین بار در اوایل ماه مه موارد ابتلا به آبله میمونی شناسایی شد و در حال حاضر بیشترین تعداد موارد تایید شده را که ۷۱ مورد است، گزارش کرده است. پس از آن اسپانیا با ۵۱ و پرتغال با ۳۷ مورد در رتبه‌های بعد جای گرفته‌اند.

روز گذشته نیز ابراهیم قادری - رئیس اداره مراقبت بیماری های واگیر وزارت بهداشت- درباره آخرین وضعیت شیوع این بیماری در کشور اظهار کرد: تا کنون ۶ بیمار مشکوک به آبله میمون شناسایی شدند و نتیجه آزمایش ۳ نفر منفی شده است. اما با توجه به اینکه گزارشی از بیماری در داخل کشور نداریم، بیماریابی خودمان را از مرزها آغاز کرده ایم.

با توجه به این وضعیت، سراغ سازمان هواپیمایی کشوری رفتیم تا ببینیم آیا مانند کرونا، محدودیت‌های پروازی برای مقابله با این بیماری اجرا خواهد شد یا خیر؟ حسن خوشخو –سرپرست معاونت هوانوردی و امور بین‌الملل سازمان هواپیمایی کشوری- در این باره به ایسنا گفت: تا کنون محدودیتی در این مورد به سازمان هواپیمایی کشوری ابلاغ نشده است اما آماده اجرای هر محدودیتی هستیم.

وی افزود: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باید در این زمینه به نتیجه برسد و درصورتی که نیاز باشد تصمیمات خود را در قالب مصوبه یا دستورالعمل به ما ابلاغ می‌کند. بنابراین اگر در این زمینه تصمیمی گرفته و ابلاغ شود مانند ایام شیوع ویروس کرونا آن را به دقت اجرایی خواهیم کرد.

منبع:ایسنا

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان