یکشنبه, 07 خرداد 1402
یکشنبه, 07 خرداد 1402

به گزارش حکایت گیلان | همه ما می‌دانیم که سیگار کشیدن، نوشیدن بیش از حد الکل، خوردن بیش از حد قند و سوء مصرف مواد مخدر رفتار‌های خطرناکی هستند که منجر به مشکلات عمده برای سلامتی می‌شوند، اما عادات بد ظریف دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند تاثیر منفی داشته باشد که ممکن است ما متوجه آن نباشیم.

به گزارش فرارو  در ادامه به هفت رفتار بد اشاره می‌کنیم که به ضرر سلامتی ما خواهند بود:


۱-گذراندن بیش از حد وقت مقابل صفحه نمایشگر
بسیاری از متخصصان سلامت در مورد اثرات مضر استفاده بیش از حد از صفحه نمایش هشدار می‌دهند. برای مثال، دانشمندان نشان داده اند که قرار گرفتن طولانی مدت در معرض دستگاه‌های الکترونیکی می‌تواند خطر چاقی را افزایش دهد یا حتی باعث ایجاد شرایط مزمن مانند دیابت یا بیماری‌های قلبی شود.

به علاوه، اعتیاد به گوشی‌های هوشمند با مسائل مربوط به سلامت روان مانند افسردگی و کم خوابی مرتبط است که منجر به علائمی مانند تمرکز ضعیف و خستگی می‌شود. بنابراین، به طور کلی وقتی صحبت از سلامتی ما به میان می‌آید کارشناسان بهداشت پیشنهاد می‌کنند رفتار‌هایی را که ممکن است بر سلامت جسمی یا روانی ما تاثیر منفی بگذارد به حداقل برسانیم یا حذف کنیم. با هماهنگی با این عادات ناسالم و خطرات آن می‌توانیم به سمت یک سبک زندگی سالم‌تر برای خود و اطرافیان مان تلاش کنیم.

۲-مقایسه خود با دیگران
مقایسه مداوم خود با دیگران یک عادت ناسالم است که می‌تواند بر سلامت روانی و عاطفی شما تاثیر منفی بگذارد. هنگامی که خود را با دیگران مقایسه می‌کنید احتمالا روی کمبود‌های خود تمرکز می‌کنید. این موضوع می‌تواند منجر به احساس بی کفایتی، شک به خود و اعتماد به نفس پایین شود.

مقایسه هم چنین می‌تواند منبع مهم استرس و اضطراب باشد. اگر به طور مداوم خود را با دیگران مقایسه کنید ممکن است هرگز احساس خوبی نداشته باشید. هم چنین، ممکن است لذت‌های زندگی را از دست بدهید، زیرا بیش از حد مشغول تمرکز روی چیز‌هایی هستید که شخص دیگری دارد و شما ندارید. مقایسه یک بازی بازنده است که ارزش بازی کردن را ندارد. مهم است که به یاد داشته باشید نیازی به مقایسه خود با هیچ کس دیگری جز خودتان ندارید.

۳- روابط خود را بدیهی فرض کنید
یک ضرب المثل معروف می‌گوید:"شما نمی‌دانید چه دارید تا زمانی که آن را از دست بدهید". این احساس به ویژه در رابطه با روابط صدق می‌کند. وقتی روابط با شرکا، دوستان و عزیزان خود را بدیهی قلمداد می‌کنیم ممکن است متوجه نشویم تا زمانی که آنان دیگر بخشی از زندگی ما نباشند.

پژوهش‌ها نشان داده اند که احساس عدم قدردانی در روابط شما می‌تواند بر سلامت تان تاثیر منفی بگذارد. برای مثال، احساس بی ارزشی مزمن و بدیهی انگاشتن با سطوح بالاتر کورتیزول در خون مرتبط است که می‌تواند سیستم قلبی عروقی را تحت فشار قرار دهد و خطر بروز بیماری قلبی یا سکته مغزی را افزایش دهد. علاوه بر این، کسانی که بیش‌تر به شرکای رابطه خود وابسته هستند بیش از کسانی که از دیگران حمایت می‌کنند در معرض خطر تنهایی و احساس انزوا هستند.

مهم است که به یاد داشته باشید که به طور منظم از اطرافیان خود قدردانی کنید مهم نیست که اطرافیان تان چه میزان نزدیک یا آشنا به نظر می‌رسند. کوچک‌ترین حرکات از نوشتن یک یادداشت همراه با مهربانی یا پیام متنی گرفته تا وقت گذاشتن برای گوش دادن می‌تواند در تضمین سلامت و قوی ماندن روابط شما تفاوت ایجاد کند.

۴-سبک زندگی کم تحرک
سبک زندگی کم تحرک شامل فعالیت بدنی کم یا بدون فعالیت بدنی است. این عادتی است که در سالیان اخیر به طور فزاینده‌ای رایج شده است، زیرا افراد بیشتری به جای بلند شدن و حرکت کردن وقت خود را صرف تماشای صفحه نمایشگر می‌کنند. زندگی کم تحرک می‌تواند پیامد‌های شدیدی برای سلامتی شما داشته باشد.

کم تحرکی می‌تواند منجر به افزایش وزن، ضعف عضلانی و درد مفاصل شود. هم چنین، کم تحرکی می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن مانند بیماری قلبی، دیابت و سکته مغزی را افزایش دهد. از نشستن طولانی مدت تحت عنوان "سیگار کشیدن جدید" یاد شده و نوعی اعتیاد قلمداد می‌شود و این مشکلی است که باید به آن توجه شود. علاوه بر آن، کم تحرکی می‌تواند منجر به مشکلات مرتبط با سلامت روانی مانند اضطراب و افسردگی شود.

خبر خوب این است که هیچ وقت برای ایجاد تغییر دیر نیست. حتی تغییرات کوچک مانند ایستادن بیش‌تر یا پیاده روی سریع می‌تواند تفاوت بزرگی در سلامت شما ایجاد کند. بنابراین، اگر به دنبال بهبود سلامت خود هستید با تلاش برای حرکت بیش‌تر در طول روز شروع کنید.

۵-سیگار کشیدن
سیگار کشیدن یک عادت بسیار ناسالم است که می‌تواند هم به فرد سیگاری و هم به اطرافیان آنان آسیب جدی وارد کند. اگرچه بسیاری از مردم هنوز این فعالیت خطرناک را انتخاب می‌کنند، اما ما باید تمام تلاش خود را برای گسترش آگاهی در مورد آن، اثرات مضر سیگار کشیدن و تشویق دیگران به ترک این عادت مخرب انجام دهیم. مشکل اولیه سیگار این است که به طور منظم مواد شیمیایی مضر را وارد بدن می‌کند.

این مواد شیمیایی می‌تواند منجر به مشکلات تنفسی، کاهش ظرفیت ریه و افزایش خطر ابتلا به سرطان شود. علاوه بر این، در افراد سیگاری اغلب به دلیل واکنش‌های شیمیایی در بدن شان حس چشایی و بویایی کاهش می‌یابد. علاوه بر این، دود سیگار یک تهدید مستقیم برای سلامتی افرادی است که زمان خود را در کنار سیگاری‌ها سپری می‌کنند و در معرض خطر عوارض تنفسی مانند ذات الریه یا برونشیت هستند.

با توجه به این خطرات واضح، جای تعجبی نیست که سیگار در بسیاری از مکان‌های عمومی در سراسر جهان ممنوع شده است. برخی استدلال می‌کنند که چنین قوانینی آزادی‌های شخصی را نقض می‌کند. واضح است که این قوانین برای محافظت از افراد سیگاری و غیر سیگاری به طور یکسان در برابر آسیب‌های این عادت خطرناک ضروری هستند.


بنابراین، ما باید به سخنان خود علیه سیگار ادامه دهیم و با هم در جهت ترک گسترده دخانیات همکاری کنیم تا همه مردم بتوانند زندگی شاد و سالم و عاری از این اعتیاد ویرانگر داشته باشند.

۶-هزینه کردن بیش از اندازه و انباشته شدن بدهی‌ها
هزینه کردن بیش از اندازه منجر به ناامنی مالی خود و اطرافیان می‌شود. وقتی بیش از حد خرج می‌کنید ممکن است نتوانید از قبض‌های تان را پرداخت کنید. این موضوع می‌تواند باعث استرس و اضطراب شود که قادر است بر سلامت جسمی و روانی شما تاثیرگذار باشد.

علاوه بر این، خرج کردن بیش از حد می‌تواند شما را در معرض خطرات مرتبط با مشکل بدهی قرار دهد. اگر به طور مداوم بیش از توان مالی خود خرج کنید ممکن است در نهایت خود را غرق در بدهی بیابید. این موضوع می‌تواند به اعتبار شما آسیب برساند و دریافت وام یا خطوط اعتباری را در آینده دشوار سازد.

علاوه بر این، بدهی می‌تواند یک بار مالی باشد و پس انداز برای بازنشستگی یا سایر اهداف بلندمدت را دشوار کند. در نهایت، خرج کردن بیش از حد می‌تواند اعتیادآور باشد و منجر به رفتار‌های مخرب شود. اگر متوجه شدید که بیش‌تر از آنچه که می‌توانید به طور منظم هزینه می‌کنید ممکن است زمان آن رسیده باشد که از یک مشاور مالی یا درمانگر کمک بگیرید. خرج کردن یک عادت ناسالم است که می‌تواند به شدت بر سلامت فیزیکی و اقتصادی شما تاثیر بگذارد.

۷-خودآموزی، رفاه و پیشرفت شخصی را در اولویت قرار ندهید
مشخص شده که خودآموزی و توسعه شخصی فواید بسیاری هم برای افراد و هم برای جامعه دارند. به عنوان مثال، پژوهش‌ها نشان داده اند که خود آموزان در شغل خود موفق‌تر هستند کمتر استرس دارند و زندگی طولانی‌تر و سالم تری خواهند داشت. پژوهشی تازه نشان داده افرادی که درگیر خودآموزی و توسعه شخصی هستند ۳۸ درصد بیش‌تر احتمال دارد به اهداف خود دست یابند.

دست نیافتن افراد به اهداف شان اغلب به دلیل کمبود زمان یا منابع است یا صرفا به این دلیل که آنان نمی‌دانند از کجا آغاز کنند. با این وجود، تصمیم به سرمایه گذاری روی خود یکی از بهترین کار‌هایی است که می‌توانید برای سلامتی و رفاه خود انجام دهید. با صرف زمان برای یادگیری موضوعات جدید و رشد به عنوان یک فرد برای مقابله با چالش‌های زندگی به صورت حرفه‌ای و شخصی مجهزتر خواهید شد. سرمایه گذاری روی خودتان برای داشتن یک زندگی سالم و رضایت بخش امری ضروری است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان