دوشنبه, 28 خرداد 1403
دوشنبه, 28 خرداد 1403

 اختصاصی حکایت گیلان | گیلان در سال 1400 تحت تاثیر دو اتفاق مهم کشوری انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر بود. در نتیجه تغییر استاندار و شهرداران هم سرتیتر اخبار استان بود.

سفر رئیسی این‌بار با عنوان رئیس جمهور به گیلان و اتفاقات بعد از آن دیگر خبر مهم گیلان در سال گذشته بود. و در کنار این اخبار به مانند دو سال گذشته کرونا به ویژه در نیمه اول سال در تابستان زندگی مردم گیلان را تحت تاثیر خود قرار داد. در این مطلب به مهم ترین اتفاقات گیلان در سال 1400 نگاهی انداختیم.

انتخابات ریاست جمهوری؛ انتخاب رئیسی و ستادهای متعدد 

در انتخابات ریاست جمهوری امسال به مانند دیگر استان ها،  سیدابراهیم رئیسی با 615 هزار و 208 رای بیشترین آرای ماخوذه استان را کسب کرده بود که تقریبا نصف آرای حسن روحانی در دوره قبل بود.  میزان مشارکت در استان گیلان ( 57 درصد)  با توجه به برگزاری انتخابات شوراها نسبت به میانگین کشوری بالاتر بود. هرچند در رشت با 25 درصد  کمترین میزان مشارکت ثبت شد. در انتخابات امسال شاهد ستادهای متعدد به نام رئیسی بودیم که در نوع خود جنجال ساز شد. طوری که تعداد ستادها از تعداد حضار شرکت کننده در میتینگ های انتخاباتی بیشتر به نظر می رسید.  محمد دوستار رئیس دانشگاه آزاد رشت، ریاست شورای هماهنگی ستادهای رئیسی را برعهده داشت. بعد از انتخابات برخی اعضای ستاد عهده دار سمت هایی در استان شدند. تعدادی از نیروهای طرفدار اعتدالیون نیز در ستادهای رئیسی حاضر بودند. قاطبه اصلاح طلبان گیلان فعالیت چندانی در ایام انتخابات نداشتند. ریاست ستاد همتی در استان گیلان توسط علی رضا سحرخیز از حزب ندای ایرانیان اداره می شد. همتی هرچند در کل کشور سوم شد، ولی در استان گیلان مقام دوم را کسب کرد. 

انتخابات شورای شهر و پیروزی اصولگرایان در انتخابات کم رمق

ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا، ریاست جمهوری و میان دوره‌ای مجلس شورای اسلامی ۲۸ خرداد آغاز همزمان با ریاست جمهوری برگزار شد. نکته متمایز این انتخابات نسبت به دوره گذشته برگزاری الکترونیک آن بود که در عرض چند ساعت منتخبان آن مشخص شدند. امری که با اعتراض کاندیداهای بازنده همراه بود و بسیاری از آن ها مدعی پیروزی در انتخابات بودند. 
نکته مهم انتخابات شورای شهر رشت مشارکت بسیار پایین مردم بود. به صورتی که محمد حسین واثق کارگرنیا که در دوره قبل با 13هزار و 298 رای نتوانسته بود به شورا راه پیدا کند اما در ششمین دوره انتخابات شورای شهر با توجه به استقبال کم رنگ مردم از انتخابات و تنها با 11 هزار و 904 رای توانست برای بار دوم به شورای شهر رشت وارد شود. همچنین رضا عاشری،علیرضا تاج شهرستانی ،مجید عزیزی ، هادی رمضانی پاچکناری ،سید حسین رضویان ، سید امیر حسین علوی ،مهدی نوری هریس ،مسعود عباس‌نژاد کارسیدانی ، سید شمس شفیعی ، نادر حسینی مژدهه به ترتیب به عنوان 11 عضو اصلی  وارد شورای شهر رشت شدند. در ادامه با انتخاب علوی به عنوان شهردار حسن کریمی کرنق اولین علی البدل شورا به عنوان عضو یازدهم وارد شورای شهر رشت شد.

اکثریت اعضای شورا بیشتر در جریانات اصولگرا حضور داشتند. لیست رهپویان راه ولایت را می‌توان موفق‌ترین لیست انتخاباتی این دوره از انتخابات شورای شهر رشت نامید که شش نفر از هفت عضو معرفی شده به شورا راه یافتند. در بیشتر استان های دیگر هم لیست های اصولگرایی موفقیت بیشتری کسب کردند. در شهر تازه تاسیس پیربازار ابتدا نفرات اصلی شورا توسط هیات نظارت بر انتخابات ردصلاحیت شدند که با شکایت خود دوباره به عنوان عضو شورا معرفی شدند.

موج پنجم کرونا در گیلان و بازهم سایه مرگ

موج پنجم از مرداد ماه امسال زمانی که هنوز واکسسیناسیون به همه گروههای سنی نرسیده بود در گیلان با سرعت زیادی شیوع پیدا کرد و همه را به یاد موج اول دراسفند 98 و فرودین 1400 انداخت.
به سرعت تمام شهرهای گیلان یکی پس از دیگری رنگ قرمز به خود گرفت و آمار مبتلایان افزایش یافت. مطب و کیلینک و بیمارستان های شلوغ و برپایی بیمارستان های صحرایی و کمبود داروهای مربوط به کرونا تصاویری بود که با یادآوری تابستان 1400 گیلان در خاطره مانده است. آمار دقیقی از میزان مرگ و میر در گیلان اعلام نشده است، ولی بنا به گفته علوم پزشکی استان در مرداد ماه تعداد بیماران بستری شده نسبت به تیر ماه هشت برابر شده بود.

استقبال گیلانی ها از واکسیناسیون 

با شروع واکسیناسیون عمومی در استان گیلان شاهد استقبال چشمگیر مردم نسبت به استان های دیگر بودیم. گفته می شود بیش از 96 درصد مردم استان واکسن دز نخست را دریافت کردند و تقریبا به همین تعداد دز دوم واکسن را تزریق کردند. شاید واکسیناسیون گسترده مردم گیلان را بتوان عاملی برای کاهش مرگ و میر در موج ششم کرونا بدانیم. استان گیلان بیشترین میزان دریافتی واکسن را در بین 31 استان کشور ثبت کرد. تعداد کمی از مخالفین واکسن تجمعاتی را در استانداری گیلان برگزار کردند که چندان مورد توجه قرار نگرفت. 

تغییر استاندار و مدیران؛ شرق گیلانی ها در اولویت 

بعد از انتخابات ریاست جمهوری اولین تغییر مدیریتی که همه انتظار آن را می کشند تغییر استاندار است. سرانجام بعد از کش و قوس های فراوان و مطرح شدند چند اسم مورد انتظار و دور از انتظار سرانجام 28 مرداد اسدالله عباسی با سابقه وزارت دوره احمدی نژاد به ساختمان استانداری گیلان رفت عباسی با سابقه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نماینده مجلس شورای اسلامی دوره‌های هفتم، هشتم و دهم توانست در رقبای اصولگرا خود را پشت سر بگذارد.
بعد از تغییر استانداران به تدریج تغییر فرمانداران و مدیران کل ادارات شروع شد و تغییراتی که در یک مورد با یکدیگر اشتراک داشتند.آن نقطه اشتراک مربوط به شرق گیلان بود. بسیاری از مدیران جدید یا متولد رودسر و املش بودند و یا اینکه دوره مدیریتی خود را در شرق گیلان سپری کرده بودند.

در بین انتصاب مدیران می توان به تمدید انتصاب شراره کاوسی در سازمان برنامه و بودجه اشاره کرد که برخی از حامیان دولت وی را به دولت پیشین منتسب می کردند. حتی خود استاندار هم اعلام کرد که انتصاب صورت گرفته با وی هماهنگ نشده است. کاوسی از جمله معدود مدیرانی بود که انتصاب وی همان ابتدا توسط مقام ارشد کابینه ( معاون رئیس جمهور) صورت گرفت. بیشتر انتصابات استان تا ماه ها  به صورت سرپرستی توسط خود استاندار صورت گرفته بود. 

آتش سوزی در تالاب و جنگل؛ پای سودجویان در میان است!

شهریور 1400 تالاب انزلی روزهای بسیار بدی را گذراند. این تالاب در حالی که زخم مشکلات چند دهه را بر دوش می کشد با چند آتش سوزی گسترده در وضعیت بدتری قرار گرفت. به نظر می آمد که بازهم سودجویان با آتش سوزی عمدی هدف خشک کردن تالاب را دنبال می کردند. باتلاقی بودن نیزارها باعث سخت و طولانی‌تر شدن زمان عملیات اطفای حریق شد.
3 شهریور سید فرشید فلاح سرپرست اداره حفاطت محیط زیست شهرستان انزلی با اشاره به وقوع آتش سوزی در نیزارهای تالاب انزلی، خبر داد که « در حال گشت زنی متوجه آتش سوزی نیزارهای تالاب در محدوده روستای شانگهای پرده شدیم» 
چند روز بعد در 8 شهریورهمین مقام مسئول خبر داد که منطقه چراغ پشتان واقع در بخش غربی تالاب انزلی دچار آتش‌سوزی شد. سرانجام به‌دنبال درخواست مدیر کل محیط زیست استان از مرکز کنترل و پشتیبانی اطفای حریق کشور، یک فروند بالگرد مجهز به ادوات اطفای حریق به منطقه اعزام که به همراه پنج دستگاه ماشین آتش نشانی به اطفای حریق مشغول شدند.
بعد از اطفای حریق سید مهدی فلاح میری دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان گیلان آتش سوزی فرضیه عمدی بودن آتش سوزی را تایید کرد. فلاح میری در 10 شهریور اعلام کرد: در ارتباط با آتش‌سوزی تالاب انزلی یک نفر بازداشت شد و چهار نفر تحت نظر هستند. آتش سوزی تالاب انزلی در اسفند ماه نیز رخ داد که بار دیگر صحبت عمدی بودن آن مطرح شده است. 


انتخاب شهردار رشت و پشیمانی سریع اکثریت شورا

انتخاب شهردار رشت به مانند چند سال گذشته باز هم با حرف و حدیث های زیادی روبرو شد. سید محمد احمدی شهردار پیشین انتخاب دوباره اعضای ششم شورا بود که پیش از اعلام احراز صلاحیت توسط وزارت کشور استعفای خود را به دلیل بیماری اعلام کرد. 
در هفته اول مهرماه رئیس شورا خبر داد که ناصر عطایی ( سرپرست شهرداری منطقه یک رشت و شهردار اسبق رودبار)، سید امیرحسین علوی ( عضو فعلی شورا) و رحیم شوقی( معاون فعلی عمرانی منطقه آزاد انزلی و مدیرکل سابق دفتر فنی استانداری گیلان) سه گزینه مورد نظر اعضای شورای رشت هستند.
سرانجام در روز رای گیری با انصراف دو کاندیدا علوی به عنوان تنها گزینه به عنوان شهردار رشت انتخاب شد. اما چیزی نگذشت که خود اعضای شورای شهر منتقد او شدند و چندبار تصمیم گرفتند تا با استیضاح علوی به دنبال گزینه دیگری باشند. روند استیضاح شهردار رشت با ورود فرمانداری و برگشت رای یکی از اعضای شورا شکست خورد. 

در شهرهای دیگر برخی از شهرداران پیشین بار دیگر به عنوان شهردار انتخاب شدند. در شهرهایی چون لنگرود و شاندرمن  گزینه های معرفی شده با عدم تایید نهادهای نظارتی مواجه شدند. برخی مدیران شهرداری رشت همچون علی مقصودی و مرتضی عاطفی به عنوان شهردار آستانه اشرفیه و کیاشهر انتخاب شدند. همچنین رضا رسولی عضو پیشین شورا هم به عنوان شهردار رضوانشهر انتخاب شد. 

سفر رئیسی، از ناهار خوردید تا آزادسازی سواحل

ابراهیم رئیسی بهمن ماه امسال به استان گیلان سفر کرد که بازدید از چند واحد تولیدی چون کارخانه پوشش را در اولویت خود قرار داد. وی از زمان ریاستش در قوه قضائیه پیگیری هایی برای فعالیت دوباره آن داشته است. جمله معروف «ناهار خوردید» در گفتگو با یکی از کارکنان مرکز رسیدگی به نامه های مردمی با حواشی فراوانی در شبکه های اجتماعی همراه شده بود. عده ای چنین برداشت کرده بودند که وی در واکنش به گلایه های یک کارآفرین از او درباره ناهارش پرسیده است. 
سفر رئیسی به گیلان اگرچه دستاورد اقتصادی خاصی برای گیلان نداشت اما دستور ویژه  «آزادسازی سواحل» که توسط خود وی صادر شد که برای نزدیک به سه هفته سر تیتر خبرهای استان بود . در این دستور آزادسازی سواحل تا حریم شصت متری دریا توسط تمام ارگان های دولتی صادر شده بود. 
سواحلی که به گفته عباسی استاندار گیلان از ۲۸۶ کیلومتر ساحل استان گیلان ۷۹ کیلومتر در تصرف دستگا‌های دولتی، غیر دولتی و خصوصی و اشخاص حقیقی است. 
 در این آزادسازی حریم زیباکنار صدا وسیما خود تبدیل به داستانی شد که سرانجام پایانی نداشته است. صدا وسیما در حالی که در گزارش های پر آب و تاب عقب نشینی و تاخیربرخی ادارات را گزارش می داد در مورد مجتمع خود سکوت اختیار کرده است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان