پنجشنبه, 07 بهمن 1400
پنجشنبه, 07 بهمن 1400
در حاشیه جنجال پوشاندن لوگوی پیراهن داماش:

از دعوای ساختگی رشت و انزلی دست بردارید

۱۴۰۰/۱۰/۲۵ ۱۰:۲۷ چاپ

 اختصاصی حکایت گیلان | در بازی روز پنج شنبه گذشته داماش در لیگ دسته سوم مقابل تیم شهروند رامسر، مهرگان گلبرگ و رضا‌امیدی دو بازیکن داماش در اقدامی عجیب روی کلمه «انزلی» که بخشی از نام اسپانسر این تیم بود را با چسب پوشاندند.

تبلیغ متعلق به «آرش مال منطقه آزاد انزلی» بود که این بازیکنان بواسطه همان کُری‌های کودکانه بین تعدادی از هواداران فوتبال رشت و انزلی بحثی بیهوده را بین تعدادی از صفحات هودارای و کاربرانشان زنده کردند.
هر چند باشگاه داماش در اقدامی قابل تحسین، در روز جمعه با برگزاری جلسه فوق‌العاده با حضور دو بازیکن نام برده شده تذکرات لازم را به آن‌ها داد اما گویا ماجرا در فضای مجازی تازه آغاز شده است.
تعدادی از هوداران داماش و ملوان بندرانزلی با اشاره به اختلافاتی که در زندگی روزمره مردم رشت و انزلی وجود خارجی ندارد به فحاشی به یکدیگر مشغولند. این دسته از انزلیچی‌ها از حق کشی‌های مرکز نشینان نسبت به شهرشان گلایه دارند و داماشی‌های مدعی اختلاف بین رشت و انزلی از نامگذاری منطقه آزاد به نام انزلی شاکی هستند. 

یکی از نکات عجیب ماجرا هم به رفتار برخی هواداران داماش برمی گردد که تا ساعاتی قبل از این ماجرا از بنر «رشت و رامسر یک فرهنگ و یک تاریخ» ذوق‌زده بودند و خواستار الحاق رامسر به گیلان! بودند اما کمی بعد با فحش‌های رکیک و کلمات سخیف خطاب به مردم شهر همسایه شان ،  پیج‌های خودی و غیر خودی را کامنت باران می‌کردند و همچین مدیران داماش را هم بابت احضار بازیکنان متخلف به کمیته انضباطی سرزنش می‌کردند. آن هم در حالی که حضور یک اسپانسر متمول برای این تیم که در لیگ سه بازی می کند نیاز و در نوع خود کم نظیر است و این اقدام بازیکنان منجر به فراری شدن آن ها خواهد شد و بسیاری از مشکلات مالی را ایجاد می کند. 

البته بسیاری از هواداران و مردم رشت و انزلی هم با ارسال کامنت هایی خواستار اتحاد دو شهر و همچنین دوری از اختلاف افکنی شدند که در نوع خود جالب توجه بود. از آن جا که برگزاری بدون حاشیه مسابقات ملوان در رشت و همچنین همین لوگوی آرش مال منطقه آزاد انزلی می توانست به دوری از اختلافات کمک کند، اقدام این دو بازیکن آتش زیر خاکستری را برای عده ای هوادار روشن کرده که متاسفانه بار دیگر مباحث نه چندان درستی را باز خواهد کرد. 

این که اختلاف بین رشت و انزلی چیست قابل بررسی چندانی نیست. چون در واقعیت و زندگی روزمره چند صد ساله مردم دو شهر اختلاف قابل عرضی وجود ندارد به جز بحث‌های گاه و بیگاه بعضی از فوتبالدوستان دو شهر که این روز‌ها ملوان در لیگ دسته اول حضور دارد، داماش در لیگ دسته سوم و سپیدرود لیگ دسته دوم. اینکه در چنین شرایطی عده‌ای با عنوان شهروند رشت یا انزلی به جای توجه و حمایت بیشتر از تیم‌های محبوبشان برای صعود از باتلاق فعلی تکیه کنند به اختلافات ساختگی می‌پردازند نتیجه‌ای جز ادامه سقوط این تیم‌ها و توسعه نیافتگی دو شهر ندارد.
نام این رفتار‌ها نه تعصب است و نه شهر دوستی و هویت طلبی. این قبیل تفکرات رادیکالی نتیجه‌ای جز ایجاد نفرت و دشمنی و عقب ماندگی فرهنگی و سیاسی و اقتصادی ندارد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان