پنجشنبه, 30 دی 1400
پنجشنبه, 30 دی 1400
از رسول جماعتی همیشه ردصلاحیت شده تا علی عسگری صداوسیما؛

شرکت ها و هلدینگ های دولتی، حیاط خلوت دولت ها و ستادهای انتخاباتی!

۱۴۰۰/۱۰/۲۲ ۱۱:۵۶ چاپ

اختصاصی حکایت گیلان | انتصاب علی عسگری رئیس سابق صداوسیما، به عنوان مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس با واکنش های متعددی روبرو بوده است که اکثر آن ها منفی بوده است. هرچند در نهایت این انتقادات تاثیری نداشت و او که شاید آشنایی با پتروشیمی نداشت،  فعالیت خود را آغاز کرد. 

البته علی عسگری به واسطه ریاست صداوسیما نسبتا فردی شناخته شده بود، وگرنه اگر بخواهیم مصادیق دیگر را بررسی کنیم افرادی پیدا می شوند که کمتر از او رزومه دارند. 

در سال های اخیر بسیاری از اعضای هیات مدیره  هلدینگها و شرکت های دولتی کمتر شناخته شده از میان فعالان سیاسی ستادهای انتخاباتی تشکیل می شدند. همین  اصلاح طلبانی که امروز منتقد انتصاب علی عسگری هستند بیشتر برای این ناراحت هستند که چند سال گذشته شاهد بودیم با مدارک نامرتبط در شرکت های اقتصادی دولتی حضور داشتند. و حالا نوبت رقبایشان است و آن ها را کنار گذاشته اند. به طور مثال هیات مدیره شرکت های تابعه تامین اجتماعی ( از شستای بزرگ تا شرکت های فرهنگی کوچک)را این افراد پر کرده بودند و یکی از ایرادات به اصلاح طلبان در دولت روحانی همین بود که خود را با منافع اقتصادی گره می زدند و از منافع عمومی فاصله گرفتند.

این شرکت ها به نوعی حیاط خلوت دولت ها برای حضور نورچشمی ها است. حقوق نجومی،پاداش میلیاردی و آپشن های اختصاصی از جمله امتیازات حضور در این شرکت ها است. خوبی دیگر حضور  در این شرکت ها دورماندن از تیررس منتقدین است و در واقع حساسیت زیادی هم روی این افراد نیست. به طور مثال رسول جماعتی نماینده اسبق فومن در تمام انتخابات پنج دوره گذشته ردصلاحیت شده، حتی در انتخابات شورای شهر رشت و مجلس آستانه اشرفیه هم رد شده است، اما می تواند عضو هیات مدیره شرکت ملی فولاد ایران شود. معلوم نیست چطور نمی تواند عضو شورا شود و بعد از این همه ردصلاحیت عضویتش در هیات مدیره شرکت ملی فولاد ایران مشکلی نیست! قبل از انتخابات هم که بیانیه حمایت از رئیسی را امضاء می کند تا شاید مواردی این چنینی را تجربه کند.

حالا از  رسول جماعتی به علی عسگری می رسیم که چند سالی حمایت خود را از رئیسی در صداوسیما نشان داد. حالا اگر تا حالا پتروشیمی را مشاهده نکرده مشکلی نیست. مهم این است که بدانیم این شرکت ها از میان خواص و یا سرمایه داران انتخاب می شوند و نباید این زنجیره پاره شود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان