جمعه, 01 بهمن 1400
جمعه, 01 بهمن 1400

اختصاصی حکایت گیلان |هرچند روسای چدید  چند اداره دولتی در استان گیلان مشخص شده اند، اما قاطبه مدیران منصوب شده دولت پیشین هنوز بر مسند کار باقی مانده اند و تعیین تکلیف نشده اند. بعضی از آن ها دارای احکام مدت دار هستند و برخی دیگر به بازنشستگی خود نزدیک می شوند. برخی نیز به خاطر سوابق سیاسی نزدیک به دولت پیشین در آستانه تغییر و تحول قرار دارند. 

در زیر ما نگاهی داشتیم به  مدیران 25 اداره و سازمان دولتی و آینده آن ها را با توجه به شنیده ها و سوابقشان مورد ارزیابی قرار دادیم. چند نهاد و سازمان دولتی دیگر نیز هست که دارای اهمیت به مراتب کمتری هست که در اینجا آورده نشده است.

 

آموزش و پرورش 

محمد رحمتی از 15 تیر 99 در این سمت منصوب شده است. وی دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد جغرافیای سیاسی است. مدیریت آموزش و پرورش شهرستان لاهیجان مهم ترین سابقه قبلی او بوده است. 

وضعیت: احتمالا تغییر می کند. هرچند ارتباطات خوبی با اصولگرایان دارد. 

آب منطقه ای 

وحید خرمی 12 دی 97 به عنوان مدیرعامل آب منطقه ای گیلان منصوب شد. وی پیش از آن معاونت حفاظت و بهره برداری شرکت بود. 

وضعیت: آب منطقه ای یک شرکت تخصصی است و امثال خرمی در صورت جابجایی هم احتمالا به جای دیگری منتقل می شوند. 

آب و فاضلاب

سید محسن حسینی 19 آبان 95 به عنوان مدیرعامل آبفای شهری گیلان منصوب شد و با تلفیق آبفای شهری و روستایی در 3 اسفند 98 حکم مدیرعاملی آبفای گیلان را دریافت کرد. . حسینی سالکده پیش از این به عنوان مدیر آبفای رشت فعالیت می کرد. 

وضعیت: باتوجه به سوابق حسینی شاید باید منتظر بازنشستگی او باشیم تا فرد جدید را معرفی کنند. 

ارتباطات و فناوری اطلاعات 

فرزاد توکلی در  24 مرداد 95 در زمان وزارت محمود واعظی،  به عنوان مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان منصوب شد و در زمان آذری جهرمی نیز در سمت خود باقی ماند. وی پیش از آن مدیرکل فناوری اطلاعات استانداری گیلان بود. وی بیشترین سابقه مدیریتی استان را بین مدیران کنونی داراست. 

وضعیت: احتمال تغییر او در دولت بسیار زیاد است. توکلی ارتباطات خوبی با دولت پیشین داشت. هرچند پیدا کردن فردی دولتی دارای تخصص توکلی کمی مشکل به نظر می رسد.

اقتصاد و دارایی

علی رضا نوروزی بهمبری از 2 اسفند 99 در این سمت فعالیت می کند. وی فارغ التحصیل کارشناسی ارشد برنامه ریزی سیستم های اقتصادی از دانشگاه شیراز است. “مدیر کلی امور اقتصادی و دارایی استان اردبیل نیز از دیگر سوابق نوروزی محسوب می شود. 

وضعیت: فعلا صحبت تغییر او نیست. هرچند با توجه به سوابق ممکن است به جای دیگری منتقل شود. معمولا از افراد غیربومی در این سازمان استفاده می شود. 

امور مالیاتی 

محسن محمدی پور 5 تیر ماه سال 99 به عنوان مدیرکل امور مالیاتی استان منصوب شد.  معاونت مالیاتی اداره کل امورمالیاتی استان سمنان از جمله گذشته وی بود. 

وضعیت: معمولا مدیران غیربومی در ادارات استانی امور مالیاتی منصوب می شوند و مدیران به وفور به استان های دیگر منتقل می شوند. برای همین انتصابات چندان حساسیتی ایجاد نمی کند.

بنیاد شهید

عبدالله پاکاری 6 آبان 95 با حکم مرحوم حجت الاسلام شهیدی به عنوان مدیرکل بنیاد شهید گیلان منصوب شده است و تاکنون در این سمت باقی مانده است. وی برادر شهید و دارای بیش از سی سال سابقه در بنیاد شهید است.

وضعیت: احتمال این که دوران بازنشستگی او فرا برسد بسیار زیاد است. 

برق منطقه ای 

بهمن داراب زاده از 28 تیر ماه 99 به عنوان مدیرعامل برق منطقه ای گیلان منصوب شده است . داراب زاده پیش از آن به عنوان معاون برنامه ریزی و تحقیقات شرکت فعالیت می کرد. 

وضعیت: حکم وی دو ساله اعطا شده است و تیرماه سال اینده به پایان می رسد و بعید است که تا آن موقع تغییری کند.

تامین اجتماعی

علی حسین نژاد 23 فروردین 99  بعنوان مدیرکل تامین اجتماعی گیلان انتخاب گردید. تکیه بر نتایج آزمون مدیران آینده از جمله دلایل انتخاب وی توسط مصطفی سالاری رئیس پیشین سازمان اعلام شده بود. وی درآزمون مذکور موفق به کسب رتبه سوم استانی گردیده بود. وی پیش از آن دارای سوابق مدیریت میانی در سازمان های تامین اجتماعی گیلان و سمنان بود. 

وضعیت: شنیده ها از  احتمال تغییرات در این سازمان است. البته این به معنای پایان کار مدیریتی حسین نژاد نخواهد بود. 

توزیع برق 

محمد اسماعیل هنرمند 30 بهمن 98 به عنوان مدیرعامل توزیع برق استان منصوب شد. وی پیش از آن معاون فروش و خدمات مشترکین شرکت بود. در آذر 99 اعلام شد که محمدتقی مهدی زاده از افراد نزدیک به نماینده لنگرود به عنوان مدیرعامل توزیع برق منصوب شده و حتی حکم ابلاغ وی نیز منتشر شده بود که در نهایت هنرمند به فعالیت خود ادامه داد.

وضعیت: در گذشته مدیریت توزیع برق گیلان دوره طولانی مدتی را طی می کرد. طوری که جمشید طالبی سال ها در این سمت باقی مانده بود. این که هنرمند نیز این دوره را طی کند بستگی به ارتباطاتش با برخی نمایندگان و مسئولان دولت دارد که چندان هم بد نیست.

تعاون، کار و رفاه اجتماعی 

عباس علیزاده 10مرداد 97 به عنوان مدیرکل کار گیلان منصوب شد.وی  کارشناس ارشد حقوق بین الملل است و از سوابق پیشینش  می‌توان به  ریاست حراست اداره کل تعاون گیلان اشاره کرد. 

وضعیت: او رابطه خوبی با نیروهای طرفدار دولت دارد و حتی با توجه به نزدیکیش با اصولگرایان انتصابش در دولت اعتدال عجیب به نظر می رسید.

حفاظت محیط زیست

ساسان کفایی 7 اسفند 98 به عنوان مدیرکل حفاظت از محیط زیست گیلان منصوب شد. این مدیر غیربومی دارای دکترای زیست شناسی است که بیشتر سوابق کاری  وی در استان فارس گذشته است. 

وضعیت: گفته می شود وی از جمله افراد نزدیک به استاندار سابق گیلان بود و احتمال ماندگاریش هم بسیار پائین خواهد بود. 

راه و شهرسازی

ماکان پدرام در 20 آذر 97 به عنوان مدیرکل راه و شهرسازی گیلان منصوب شد و تاکنون در سمت خود باقی مانده است. وی پیش از آن مدیریت حوزه طرح های شرکت ساخت و توسعه در گیلان بود. 

وضعیت: پدرام ارتباطات خوبی با برخی نمایندگان مجلس قبل  و دولتمردان گذشته داشت. از علی رضا محفوظی  معاون  سابق پارلمانی وهماهنگی استان های وزارت راه و شهرسازی به عنوان یکی از حامیان وی نام برده می شود که در حال حاضر بازنشسته شده است.

شهرک های صنعتی

فریبرز سعیدی کیا 26 آذر 99 به عنوان مدیرعامل شهرکهای صنعتی گیلان منصوب شد. وی از جمله مدیران جوان استان است که بخشداری مرکزی  و معاونت فرمانداری رشت را تجربه کرده است. 

وضعیت: با توجه به سوابق سیاسی سعیدی کیا، احتمالا شاهد تغییر و تحولات در شهرک های صنعتی باشیم. هرچند او از مدیران جوانی است که می تواند در سمت های مختلفی ایفای نقش کند. 

صنعت، معدن و تجارت 

فرهاد دلق پوش 21 مهر 96 به عنوان رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان منصوب شد. وی پیش از آن به عنوان نماینده آستارا در مجلس هشتم شناخته می شد.

وضعیت: با توجه به انتقادات فراوانی که نسبت به وضعیت سازمان صمت می شود احتمال ماندگاری دلق پوش بسیار ضعیف است.

 

علوم پزشکی 

ارسلان سالاری از 27 شهریور 98 به عنوان رئیس دانشگاه علوم پزشکی منصوب شد. البته وی 17 تیر همان سال به عنوان سرپرست منصوب شده بود. این متخصص  قلب و عروق پیش از آن در دوره‌ای به عنوان معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز فعالیت داشته است.

وضعیت: سالاری از جمله کسانی است که رابطه خوبی با برخی نیروهای دولت فعلی دارد. 

کتابخانه های عمومی

پریسا کرمی 29 دی سال 97 به عنوان مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان منصوب شد. وی پیش از آن 5 ماه سرپرستی سازمان را برعهده داشت. وی پیش از این مسئول امور فرهنگی این اداره کل بود. 

وضعیت: تلاش هایی برای ابقای وی دیده می شود. در دولت پیشین افرادی با کمترین سابقه و خارج از کادر اداری آن به مدیرکلی استان منصوب شده بودند. 

میراث فرهنگی

مسعود حلاج پور 15 اردیبهشت 99 به عنوان مدیرکل میراث فرهنگی منصوب شد. وی  فارغ التحصیل رشته مهندسی عمران از دانشگاه گیلان است و پیش از مدیرکلی سوابق مدیریت چندانی نیز نداشت و برای همین همیشه انتقاداتی نسبت به این انتصاب مطرح بود. رئیس حراست سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان مهم ترین سابقه او بود.

وضعیت: باتوجه به سوابق و عملکرد خیلی بعید است باقی بماند. همین حالا هم زمزمه هایی برای انتصاب نفرات جدید شنیده می شود. 

ورزش و جوانان 

مریم بخشی 5 اردیبهشت 97 با برکناری مسعود رهنما به عنوان سرپرست و 19 خرداد همان سال به عنوان مدیرکل ورزش و جوانان گیلان منصوب شد. وی پیش از این سمت های مختلف مدیریتی  تا سطح معاونت اداره کل و همچنین سرپرستی چند هیات ورزشی  را تجربه کرده بود. 

وضعیت: هرچند بعید است بخشی در سمت خود باقی بماند. اما ممکن است بعد از مدیرکلی استان به وزارت برود. 

منصوب شده ها 

فرهنگ و ارشاد اسلامی 

رضا ثقتی 11 آذر امسال به عنوان مدیرکل ارشاد استان منصوب شده است. وی در دولت دهم و ابتدای دولت یازدهم ریاست اداره  ارشاد شهرستان رشت را برعهده داشت و به نظر می رسد چندین سال در سمت جدید باقی بماند.

مدیریت درمان تامین اجتماعی

حسین ابراهیمی 3 آذر امسال به عنوان مدیر درمان تامین اجتماعی استان گیلان منصوب شد.  وی  دکترای عمومی با سابقه هشت سال سابقه کار قراردادی بود  مرداد ماه سال جاری به عنوان رئیس درمانگاه فومن منصوب شد و عرض مدت سه ماه ریاست جدید استان را هم تجربه کرد. ارتباط خوب وی با یکی از نمایندگان غرب گیلان از علت های اصلی انتصاب وی عنوان شده است. 

جهاد کشاورزی 

صالح محمدی ابتدای دی امسال به عنوان سرپرست جهاد کشاورزی گیلان منصوب شد تا از اولین مدیران دولت جدید در استان گیلان باشد. وی  دارای ۲۴ سال سابقه کار در زیرمجموعه‌های جهاد کشاورزی است و پیش از این مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان گیلان بود.پیش از محمدی، مسعود الماسی رئیس پیشین جهاد کشاورزی استان گیلان نزدیک به ۱۷ ماه مسئولیت این پست را بر عهده داشت. به نظر می رسد صالح محمدی پتانسیل این  را دارد که حکم ریاست سازمان را نیز به دست آورد. 

فنی و حرفه ای 

عباس جمادی16 آبان  سال جاری به سمت  سرپرست اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان گیلان منصوب و جانشین محمد حسینی شد. وی سرپرست معاونت اداری ـ مالی این اداره کل بود. افراد مختلفی از درون سازمان به عنوان گزینه های ریاست سازمان نام برده می شود.

مدیریت و برنامه ریزی

شراره کاوسی 10 مرداد امسال با حکم نوبخت به عنوان سرپرست و 20 آذر امسال با حکم میرکاظمی به عنوان رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان منصوب شد. انتصابی که جنجال های زیادی ایجاد کرده است و بسیار از طرفداران دولت فعلی او را همردیف دولتمردان پیشین می دانند. استاندار گیلان به طور غیررسمی اعلام کرده که با انتصاب وی موافق نیست و تاکنون در جلسات استانداری از وی دعوت نشده است. کاوسی دارای مدرک دکترای اقتصاد و بیش از 23 سال سابقه در سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان است. 

اسناد و کتابخانه ملی 

حبیب پوراکبری هفت دی ماه امسال به عنوان سرپرست مرکزاسناد و کتابخانه ملی استان گیلان منصوب شد و جانشین ژاله حساسخواه شد. حساسخواه تنها مدیر دولت پیشین بود که در دولت جدید از سمت خود استعفاء داد. با توجه به سوابق اصلاح طلبی حضور او در دولت فعلی به هیچ وجه امکان پذیر نبود. هرچند مختارپور رئیس فعلی سازمان اسناد و کتابخانه ملی کشور در دولت پیشین نیز دارای سمت بود. 

 

همرسانی کنید:

نظرات شما:

همایون 14 دی 1400 ساعت 06:10

همه رو بردارن

نظر دهید - پسندیدم 0

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان