شنبه, 26 خرداد 1403
شنبه, 26 خرداد 1403

حکایت گیلان | شاخصه ها و ظرفیت بالای استان گیلان برای توسعه صنایع خلاق و فرهنگی با داشتن رشت شهر خلاق خوراک شناسی ایران در یونسکو و شهر ملی رشتی دوزی، بندر انزلی شهر خلاق سینما، فومن شهر خلاق ادبیات، روستای جهانی صنایع‌دستی چادرشب‌بافی، روستای ملی حصیر ایران، روستای ملی سفال، روستای ملی چوب تراشی، روستای ملی شال بافی، روستای ملی گلیم و جاذبه های گردشگری طبیعی و حضور توسعه دهندگان، برنامه نویسان و فعالان این کسب و کارها می تواند نمونه‌ای از توسعه پایدار مبتنی بر فناوری و خلاقیت در کشور باشد.

 ایمان قربانی مدیر مرکز نوآوری صنایع خلاق پارک علم و فناوری گیلان در این باره می گوید:

با توجه به توسعه و رونق اقتصاد پایدار در عصر حاضر؛ جهان امروزه - بواسطه ریشه فرهنگی کشورها- ، در تلاش است تا پیوند عمیقی میان فرهنگ و اقتصاد ایجاد کند، و این سبب شد صنایع و اقتصاد خلاق در جهان شکل بگیرد.
در واقع به صنایعی که با استفاده از خلاقیت‌های علمی، فرهنگی، نوآورانه و اقتصادی کسب و کارشان را توسعه می دهند صنایع خلاق می گویند و چون این صنایع بر اساس شاخص‎های فرهنگ، اجتماعی و هنر شکل می‌گیرند، از این رو به صنایع خلاق فرهنگی هم معروف هستند.

او ادامه می دهد: کشور ما نیز، با توجه به تمدن کهن و باسابقه و فرهنگ غنی و وجود زیرساخت‌های مناسب از جمله نقش آفرینی معاونت علمی ریاست جمهوری با محوریت برنامه توسعه زیست بوم شرکت‌های خلاق، برای ورود به صنایع خلاق می تواند اقتصاد خلاق را توسعه دهد و به نوعی به یک اقتصاد پایدار همچون سایر بازیگران بزرگ این حوزه دست یابد.

قربانی ایجاد خانه های خلاق و نوآوری را یکی از ارکان مهم کمک به تسهیل و تسریع ایده و طرح های خلاقانه، نوآورانه و تیم های آنها برای ایجاد کسب و کار و تجاری سازی محصولاتشان عنوان می کند و می گوید: این برنامه توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری طرح ریزی و در تمامی استان‌های ایران عزیزمان در مرحله اجرایی قرار گرفت.

گفتنی است، استان گیلان با مرکزیت شهر رشت با وجود بیش از ۲۲۰ خوراکی متنوع محلی و فرآورده‌های غذایی محلی، فرآیند سلامت محور تولید غذای محلی از مزرعه تا سفره به عنوان شهر خلاق خوراک شناسی ایران در یونسکو شناخته شده است.
همچنین در سال ۹۸ بود که در فراخوانی از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر اساس برنامه ششم توسعه فراخوان طرح شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر برگزار شد و در این خصوص شهرهای خلاق سینما و ادبیات نشانی بود که بر قامت دو شهر انزلی به عنوان شهر خلاق سینما و فومن به عنوان شهر خلاق ادبیات در گیلان نقش بست.
از سویی دیگر، روستای قاسم آباد رودسر در بهمن ماه سال 1398 به همراه سه شهر دیگر ایران در فهرست شهرها و روستاهای جهانی صنایع‌دستی ثبت شد.روستای قاسم آباد به عنوان روستای جهانی "چادرشب‌بافی" در این فهرست جای گرفت.

در ادامه روستای فشتکه خمام به عنوان اولین روستای ملی حصیر ایران و روستای هدف نمونه گردشگری در استان گیلان انتخاب شده است. در حال حاضر فشتکه کاندید ثبت جهانی حصیر در یونسکو می ‌باشد.

دیماه ۹۹ رشت به عنوان شهر ملی رشتی دوزی، جیرده شفت بعنوان روستای ملی سفال، شالما ماسال به عنوان روستای ملی چوب تراشی، ارده رضوانشهر بعنوان روستای ملی شال بافی و عنبران آستارا بعنوان روستای ملی گلیم بافی گواهینامه دریافت کردند.

همچنین گزارشهای سالانه دیجی کالا، دیوار و کافه بازار، از توزیع استانی توسعه دهندگان، برنامه نویسان و کاربران این کسب و کارها در استانهای کشور، می توان به این نتیجه رسید استان گیلان همواره یکی از پیشروهای این حوزه بوده است.

با عنایت به موارد ذکر شده بالا اولین مرکز نوآوری صنایع خلاق شمال کشور، در استان گیلان توسط پارک علم و فناوری گیلان با همکاری و حمایت معاونت علمی ریاست جمهوری در شهریور ماه ۹۸ در رشت افتتاح شد.

مرکز نوآوری صنایع خلاق گیلان هم اکنون به عنوان اولین، بزرگترین(از نظر مساحت) تنها مبادی جذب و پذیرش شرکتهای صنایع خلاق در شمال کشور در مرکز شهر رشت واقع شده است. همچنین در شهریور ماه 1400 این مرکز موفق به اخذ گواهی رسمی خانه خلاق و نوآوری از معاونت علمی ریاست جمهوری شد.

در حال حاضر پس از افتتاح مرکز نوآوری صنایع خلاق، بیش از بیست شرکت فناور در پارک علم و فناوری گیلان توانسته اند مجوز رتبه خلاق را از معاونت علمی ریاست جمهوری دریافت نمایند و این روند روبه رشد ادامه دارد.

با توجه به افزایش تعداد مراکز شتابدهی و نوآوری در گیلان، امیدوار هستیم تعداد مراکز مبادی جذب و پذیرش شرکت های خلاق افزایش یابد.
حوزه های پذیرش ما در این مرکز با توجه به توانایی و ظرفیت زیست بوم گیلان به صورت تخصصی در حوزه صنایع خلاق شامل،
کسب و کارهای نوین دیجیتال، اپلیکیشنها و فضای مجازی،
صنایع دیداری و شنیداری مثل پادکست و سایر انواع تولید محتوا
صنایع دستی و گردشگری
صنعت گیم، اسباب بازی و سرگرمی
هنرهای نمایشی و تجسمی
یادگیری، چاپ و نشر و صنعت گیاهان دارویی می باشد.
یکی از مهمترین مزایای استقرار در این مرکز، شبکه سازی، بهره مندی از تسهیلات مالی و حمایتهای معنوی، مشاوره، آموزش و در نهایت ثبت شرکت خلاق در معاونت علمی ریاست جمهوری می باشد.
اگر ایده، محصول یا سرویسی در حوزه صنایع خلاق دارید، می‌توانید از طریق راههای ارتباطی زیر با مرکز نوآوری صنایع خلاق پارک علم و فناوری گیلان در تماس باشید.

https://www.gilancreative.ir

https://www.instagram.com/gilancreative.ir

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان