جمعه, 01 بهمن 1400
جمعه, 01 بهمن 1400

حکایت گیلان | حبیب الله نارویی که به همراه ۵ دختر و همسرش از زاهدان برای کار به مزارع زعفران تربت حیدریه آمده می‌گوید که شور و نشاط گذشته در مزارع زعفران دیده نمی‌شود.

خبرگزاری آناتولی ترکیه در گزارشی به وضعیت کشت زعفران در ایران پرداخته و نوشت: زعفران که به طلای سرخ ایران معروف است به دلیل خشکسالی شکوفا نشد.

این رسانه در ادامه نوشت: زعفران که دلیل فواید آن در بسیاری از زمینه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما امسال تحت تاثیر خشکسالی در ایران قرار گرفت و تولید آن ۷۵ درصد کاهش یافت.

زعفرانی که در منطقه تربت حیدریه در استان خراسان رضوی ایران برداشت می‌شود، به دلیل شرایط اقلیمی به عنوان مرغوب‌ترین زعفران دنیا شناخته می‌شود، اما کشاورزان لبخند نمی‌زنند!

تولیدکنندگان زعفران امسال به دلیل کمبود برف و باران در ماه‌های زمستان روز‌های سختی را سپری کردند، و با توجه به اینکه دولت اجازه حفر چاه را نمی‌داد مجبور با آبیاری مزارع زعفران با تانکر شدند.

یکی از صاحبان مزارع زعفران در تربت حیدریه به آناتولی گفته در تربت حیدریه برداشت ۲۲ کیلو زعفران از یک هکتار به ۸ کیلو کاهش یافته است. اگر بهروه وری و قیمت زعفران در سال آینده اینگونه باشد کشاورزان مجبور به توقف کاشت هستند.

احمد گلی گفت: قیمت هر کیلو زعفران ۲۲ میلیون تومان بوده و دولت قیمت خرید آن را ۲۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان اعلام کرده است.

وی اظهار داشت: سالانه با استخدام ۴۰ تا ۵۰ کارگر، برداشت محصول را انجام می‌دادیم، اما اکنون این تعداد به ۶ نفر کاهش پیدا کرده است. در گذشته روزی ۲۰۰ تا ۳۰۰ کیلو گل جمع می‌کردیم، اما الان ۳۰ تا ۴۰ کیلو بدست می‌آید.

این فرد در پایان از مسئولان درخواست اعطای وام بلاعوض و رفع مشکل آب کرد. در بازار نیز به دلیل تولید کم زعفران افزایش قیمت ۵۰ درصدی داشته است.

حبیب الله نارویی که به همراه ۵ دختر و همسرش از زاهدان برای کار به مزارع زعفران تربت حیدریه آمده می‌گوید که شور و نشاط گذشته در مزارع زعفران دیده نمی‌شود.

وی افزود: در سال‌های گذشته روزانه ۱۰۰ کیلوگرم به صورت خانوادگی جمع آوری می‌کردم، اما اکنون حتی نیمی از آن هم بدست نمی‌آید.

سارا دختر حبیب الله نیز در مورد شرایط کاری گفت: وضعیت خیلی بد است کار ما هم بسیار سنگین است، روزی ۸ ساعت کار می‌کنیم.

منبع: فرارو

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان