دوشنبه, 03 مهر 1402
دوشنبه, 03 مهر 1402

استان گیلان پربارش‌ترین و استان یزد کم‌بارش‌ترین‌های کشور در سال آبی ۹۹- ۹۸ بودند.

به گزارش حکایت گیلان، روابط عمومی آب منطقه‌ای گیلان اعلام کرد: گزارش شرکت مدیریت منابع آب ایران نشان می‌دهد در سال آبی ۹۹ - ۹۸ گیلان با یک هزار و ۲۵۶ میلی‌متر بارندگی پر بارش‌ترین و یزد با ۱۱۰ میلی‌متر بارندگی، کم‌بارش‌ترین استان‌های کشور بوده‌اند.

بر اساس آمار دفتر مطالعات پایه شرکت مدیریت منابع آب ایران، سال آبی ۹۹-۹۸ در حالی به پایان رسید که امسال با متوسط میزان ۳۱۷.۷ میلی‌متر بارندگی جزء پربارش‌ترین سال‌ها در ۵۰ سال گذشته بود. با این وجود این رقم در مقایسه با سال آبی قبل از آن با میزان بارش ۳۴۲ میلی‌متر حدود ۷ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

بیشترین میزان بارندگی تجمعی از ابتدای سال آبی تا ۳۱ شهریور ماه امسال (پایان سال آبی ۹۹ - ۹۸) را استان گیلان با ۱۲۵۶.۶ میلی‌متر بارش به خود اختصاص داده که نسبت به سال آبی گذشته یک درصد افزایش داشته است.

بر اساس این گزارش مقایسه‌ای، استان یزد نیز با ۱۱۰.۵ میلی‌متر بارش کمترین میزان بارندگی در بین استان‌های کشور را دارد که نسبت به سال آبی گذشته ۹ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

طبق این آمار، استان سیستان و بلوچستان با ۲۰۲.۱ میلی‌متر بارندگی بیشترین اختلاف را با ۶۲ درصد افزایش نسبت به مقدار بارش سال آبی گذشته دارد.

این در حالی است که این استان در سال آبی ۹۸ - ۹۷ با ۱۲۵ میلی‌متر بارندگی جزء استان‌های کم بارش کشور بود.

بیشترین میزان کاهش بارش نسبت به سال گذشته نیز در بین استان‌های کشور به ایلام با ۵۱۲.۳ میلی‌متر بارندگی اختصاص دارد که بیانگر کاهش ۴۳ درصدی بارندگی در این استان است.

مقایسه درصد اختلاف سال آبی اخیر با متوسط درازمدت بین استان‌های کشور نشان می‌دهد چهارمحال و بختیاری با ۷ درصد، اردبیل ۵ درصد و خوزستان با ۳ درصد نسبت به متوسط بلند‌مدت (۵۱ ساله) بیشترین میزان کاهش در بارش‌ها را داشته‌اند.

همچنین در همین بازه زمانی، بیشترین میزان افزایش بارش‌ها را استان‌های کرمان و سیستان و بلوچستان هر کدام با ۹۳ درصد، هرمزگان با ۱۱۴ درصد نسبت به متوسط بلند‌مدت (۵۱ ساله) به خود اختصاص داده‌اند.

گیلان، پربارش ترین و یزد، کم بارش ترین استان کشور

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان