چهارشنبه, 06 مهر 1401
چهارشنبه, 06 مهر 1401

حکایت گیلان | مسعود اسدی پرور مدیر جهاد کشاورزی رشت با اشاره به اینکه افزایش درآمد برنجکاران یکی از اهداف مهم این اداره است، گفت: شهرستان رشت بزرگترین شهرستان برنج خیز کشور است و هم اکنون شالیکاران در برخی از شالیزارهای این شهرستان در حال پرورش راتون و دیگر محصولات کشاورزی از جمله باقلا، سبزیجات برگی و غده‌ای هستند.

وی افزود: راتون برنجی کم‌ زحمت و گرانتر از برنج اولیه است که پرورش آن منجر به افزایش تولید برنج سفید و درآمد برنجکاران این شهرستان شده است.

اسدی‌پرور خاطرنشان کرد: اگر درآمد برنجکاران بیشتر شود و تولید برنج برایشان صرفه اقتصادی مناسبی داشته باشند دیگر به فکر فروش زمین نمی‌افتند و کشاورز زادگان بیشتری تمایل خواهند یافت تا برای برنجکاری در شالیزار فعالیت کنند.

مدیر جهاد کشاورزی رشت گفت: از آنجاییکه که شهرستان رشت مرکز استان گیلان محسوب می‌شود، افراد از دیگر استانهای کشور در برخی مواقع وسوسه می‌شوند که خانه دومی را در این شهرستان داشته باشند اما باید هوشیار باشند که به هیچ وجه در اراضی کشاورزی و شالیزارها نخواهند توانست خانه‌ای بسازند.

وی گفت: به صورت شبانه‌روزی برای برخورد با هر گونه ساخت و ساز  یا افرادی که شالیزار را به صورت نکاشت نگه می‌دارند، در حال  گشت زنی هستیم و برخورد قانونی با این افراد متخلف صورت خواهد گرفت.

اسدی پرور تصریح کرد: متاسفانه با گران شدن زمین‌های کشاورزی برخی از صاحبان این اراضی برای اینکه شالیزار را قابل فروش کنند آن را به صورت نکاشت نگه می دارند که در این صورت با این افراد برخورد می‌شود.

وی گفت: امسال در شهرستان رشت به ۷۰ نفر از افرادی که در شالیزار خود برنج نکاشتند اخطار دادیم و اگر این اخطار به سه مورد برسد طبق احکام قضایی زمین را از صاحب ملک گرفته و در اختیار افرادی قرار می دهیم که کشت برنج انجام دهند.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان