پنجشنبه, 06 اردیبهشت 1403
پنجشنبه, 06 اردیبهشت 1403
پشت موفقیت های فردی قائم نشوید؛

سهم ناچیز گیلان از ورزش پرمدال معلولین 

۱۴۰۰/۰۶/۱۳ ۱۸:۲۹ چاپ

اختصاصی حکایت گیلان | پرونده کاروان ایران در پارالمپیک2020 با کسب 12 طلا، 11 نقره، یک برنز بسته شد که نسبت به دوره های گذشته بیشترین میزان مدال طلارا نشان می دهد.

 از استان گیلان سه نفر به مسابقات راه پیدا کردند که هر سه موفق به کسب مدال شدند. میثم علیپور با قهرمانان والیبال نشسته ایران بار دیگر طلایی شد. مهدی پوررهنما در تکواندو نقره ای شد و سامان رضی هم در پاورلیفتینگ تک مدال برنز کاروان ایران را کسب کرد.

هرچند در این دوره گیلانی ها در رشته های فردی موفق به کسب مدال شدند، اما نتیجه کلی کاروان ایران نشان می دهد که ورزش گیلان خیلی عقب تر از دیگر استان ها است و این مساله هم مربوط به همین دوره نیست.

سامان رضی که در این دوره اولین مدال پاراالمپیک خود را به دست آورده هر دوره قرار است جور رشته های فردی گیلان را بکشد. او در بازی های آسیایی 2014 و2018 هم به مدال نقره و برنزدست یافت. 

میثم علیپور در والیبال نشسته هم در رشته های تیمی همین سرنوشت را دارد و به همراه تیم همیشه پرافتخار این رشته به مقام قهرمانی می رسد.

این وضعیت نشان می دهد که ورزش معلولین در گیلان هیچ پیشرفتی نکرده است و اگر افتخاری هم است فردی و نتیجه تلاش خود ورزشکاران است.

نتایج ورزشکاران ایرانی نشان می دهد که در رشته هایی پرمدالی چون تیراندازی و دو ومیدانی بسیار موفق عمل می کنند. سهم استان گیلان در این رشته ها صفر است. حتی در قایقرانی هم که همه نگاه ها باید به گیلان باشد سهمی نداشته ایم. نه استعدادی کشف می شود و نه زیرساختی مناسب فراهم است. تنها در بوق و کرنا می کنند که قبل از مسابقات مراسم تقدیری برای قهرمانان گرفته می شود. البته برای ورزشکاران سالم هم وضع چندان توفیری نمی کند.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان