یکشنبه, 02 اردیبهشت 1403
یکشنبه, 02 اردیبهشت 1403
به دنبال شک و تردید در ملی بودن جنگل های فتاتو؛

کدام مناطق گیلان به عنوان جنگل های هیرکانی ثبت ملی شده اند؟

۱۴۰۰/۰۶/۱۳ ۱۶:۲۳ چاپ

حکایت گیلان | معاون میراث فرهنگی گیلان گفت: جنگل‌های فتاتو پس از تکمیل پرونده ثبتی و دفاع در وزارتخانه متبوع با حضور اعضا حاضر در جلسه از جمله نمایندگان سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، در تاریخ ۹۹/۱/۹  به شماره ۷۵۹ به عنوان اثر طبیعی ملی به ثبت رسید.

ولی جهانی در پاسخ به این سوال که «آیا جنگل‌های فتاتو به عنوان جنگل هیرکانی فرآیند ثبت ملی را طی کرده اند؟» اظهار کرد: جنگل‌های فتاتو به عنوان آثار هیرکانی ثبت ملی شده‌اند؛ این آثار پس از تکمیل پرونده ثبتی و دفاع در وزارتخانه متبوع با حضور اعضا حاضر در جلسه از جمله نمایندگان سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، در تاریخ ۹۹/۱/۹ به شماره ۷۵۹ به عنوان اثر طبیعی ملی به ثبت رسید.

معاون میراث فرهنگی گیلان در خصوص نقش میراث فرهنگی در حفاظت از جنگل‌های هیرکانی پس از ثبت ملی افزود: در اجرای تبصره ماده دو قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور مصوب دی ماه ۱۳۸۲ و آیین نامه اجرایی آن، مصوب چهارم مردادماه ۱۳۸۴ به شماره ۲۶۹۷۵/ت ۳۲۹۱۵ ه هیات محترم وزیران با موضوع ثبت میراث طبیعی ارزشمند کشور در فهرست میراث طبیعی ملی، آثار به ثبتی ضمن رعایت حقوق مالکانه، تحت نظارت و حمایت وزارتخانه متبوع بوده و تدوین ضوابط حفاظتی، تعیین عرصه و حریم آثار بر عهده وزارتخانه خواهد بود لذا هرگونه دخل و تصرف یا اقدام و عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر در اصالت اثر شود نیز ممنوع خواهد بود.

وی در پاسخ به این سوال که «تخریب یا تصرف درختان هیرکانی در فتاتو را تایید می‌کنید؟» گفت: با عنایت به بازدید میدانی انجام شده طی مورخ ۴/۶/۱۴۰۰ ، موضوع تصرف اراضی بیش از ۷ هکتار از جنگل‌های فتاتو، تخریب منابع طبیعی، شامل احداث جاده، پاکتراشی و تصرف با حضور جانشین کلانتری۱۱ خمام، نمایندگان محترم ادارات کل منابع طبیعی و آبخیزداری و اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و میراث فرهنگی استان، ضمن رفع تصرف و جمع آوری آلات تصرف شامل دروازه و کانکس مقرر گردید مراتب به مرجع محترم قضایی تسلیم گردد.

جهانی در پاسخ به این سوال که «در استان کدام مناطق به عنوان جنگل‌های هیرکانی ثبت ملی شده‌اند؟»، تصریح کرد: جنگل هیرکانی حوزه ۱ آستاراچای، جنگل هیرکانی حوزه ۱۴ قلعه رودخان و حوزه ۱۵ ماسوله، جنگل هیرکانی فتاتو و جنگل هیرکانی تالابی امیربکنده ثبت ملی شده‌اند، همچنین جنگل های هیرکانی سیاهرود رودبار، گشت رودخان فومن و لیسار تالش نیز در فهرست آثار جهانی به ثبت رسیده‌اند.

وی ادامه داد: ذخیره گاه ژنتیکی سفید صفرابسته، رویشگاه لاله شطرنجی تیرو، رویشگاه سوسن چلچراغ ماسوله، رویشگاه گل صد تومانی، مجموعه رویشگاه‌های بندرانزلی و ... از دیگر آثار طبیعی به شمار می‌آیند.

منبع: ایسنا

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان