یکشنبه, 02 اردیبهشت 1403
یکشنبه, 02 اردیبهشت 1403

به گزارش حکایت گیلان | حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه عصر امروز با وزیر خارجه آلمان درباره ارسال واکسن کرونا تولید مشترک فایزر- بایون‌تک گفت وگو کرد.

بایون‌تک شرکت آلمانی است که با فایزر شرکت آمریکایی برای تولید واکسن کرونا همکاری می‌کند. 

در گفتگوی تلفنی «هایکو ماس» وزیر امور خارجه آلمان با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان، وزیر خارجه آلمان آمادگی کشورش برای انجام کلیه اقدامات به منظور ارسال واکسن «بایون‌تک» به مقصد کشورمان را اعلام کرد.

هایکو ماس همچنین با تشکر از تسهیل انتقال اتباع آلمانی از افغانستان، در خصوص تحولات افغانستان با امیرعبداللهیان به تبادل نظر پرداخت.

وزیر خارجه آلمان در خلال این گفتگو آغاز هرچه سریعتر گفتگوهای وین را خواستار شد و آمادگی کشورش برای ارتقاء همه‌جانبه روابط دوجانبه را مورد تأکید قرار داد.

امیر عبداللهیان نیز در این گفتگوی تلفنی از آلمان خواست برای نهایی کردن مذاکرات انجام شده برای ارسال واکسن بایون‌تک اقدام کند.

وزیر امور خارجه کشورمان دورویی آمریکایی‌ها را که حتی در ارسال کالاهای دارویی و حیاتی مانند واکسن تولیدی در آلمان نیز موانع تحریمی ایجاد کرده‌اند، مورد انتقاد قرار داد.

امیرعبداللهیان با اعلام اینکه آمریکایی‌ها درک درستی از منطقه و مردم‌ آن، به‌ویژه ایران ندارند، افزود: آمریکایی‌ها باید بدانند جز با زبان احترام، ادب و منطق نمی‌توانند صحبت کنند و این ادبیاتی که گاه و بیگاه بکار می‌گیرند نه تنها کمکی به حل مشکلات نمی‌کند، بلکه خود مسئله‌ساز است.

وزیر امور خارجه کشورمان با اعلام اینکه اصل گفتگوهای وین قابل قبول است و انجام می‌شود، اما مذاکره‌ای را قبول داریم که به رفع واقعی تحریم‌ها و تأمین حقوق حقه ایران بیانجامد، به تروئیکای اروپایی توصیه کرد رفتار خود را تغییر داده و به بی‌عملی در اجرای تعهدات خود ذیل برجام خاتمه دهد.

امیرعبداللهیان از ارتقاء‌ همکاری‌های دوجانبه در همه حوزه‌ها استقبال کرد.

منبع:فرارو

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان