پنجشنبه, 06 اردیبهشت 1403
پنجشنبه, 06 اردیبهشت 1403

حکایت گیلان | جمعی از زنان هرات در غرب افغانستان برای حمایت از حقوق زنان و دختران در کشور، مقابل استانداری هرات تظاهرات کردند. معترضان بر حق تحصیل و اشتغال زنان تاکید و اعلام کردند دولت آینده نمی‌تواند بدون بکارگیری زنان موفق شود.

‌امروز پنجشنبه، شماری از زنان با در دست داشتن پلاکارد‌ها و بنر‌هایی در مقابل دفتر والی هرات حاضر شدند و ضمن سر دادن شعار‌هایی بر حفظ دستاورد‌ها و حقوق زنان افغانستان پس از روی کار آمدن حکومت طالبان در این کشور تاکید کردند.

 «یا مرگ یا زندگی، نترسید! نترسید! ما همه با هم هستیم، هیچ حکومتی بدون حمایت زنان پایدار نمی‌ماند، حق تحصیل و کار زنان در تمام عرصه‌ها» از جمله شعار‌هایی است که روی برخی از پلاکارد‌هایی که معترضان در دست داشتند نوشته شده بود.


در بخشی از متن اعلامیه‌ای که تجمع‌کنندگان در هرات منتشر کرده‌اند آمده: طی هفته­‌های اخیر تا کنون خبری از امکان حضور زنان در ادارات دولتی و خصوصی، دانشگاه‌ها و مکاتب عرصه‌های اجتماعی نیست. حضور زنان در متن جامعه با، اما و اگر و اختلاف همراه­ است… ما، اکنون در افغانستان با جمعیتی از زنان رو به رو هستیم که تحصیل کرده، آگاه و با ظرفیت اشتراک در جامعه هستند. با این جمعیت چه معامله‌ای خواهد شد؟ آیا این زنان به حاشیه رفته و نادیده گرفته خواهند شد؟! این برای ما غیر قابل قبول است.

اگر چه مقام‌های طالبان طی هفته‌های اخیر در مواردی گفته‌اند که زنان در چارچوب شریعت اسلامی مجال حضور در برخی عرصه‌ها را خواهند داشت، اما از زمان قدرت گرفتن دوباره طالبان در افغانستان بسیاری از فعالان حقوق زنان در داخل و خارج از این کشور نسبت تضعیف حقوق زنان و از دست رفتن دستاورد‌های دو دهه گذشته ابراز نگرانی کرده‌اند.

منبع: فرارو

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان