پنجشنبه, 06 اردیبهشت 1403
پنجشنبه, 06 اردیبهشت 1403

حکایت گیلان | معاون وزیر راه و شهرسازی در خصوص جزئیات وام ودیعه مسکن برای مستاجران نیمه دوم سال توضیحاتی ارائه داد.


محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرساز با بیان اینکه متقاضیان وام ودیعه مسکن تا تاریخ اعلام شده در مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا می‌توانند در سامانه برای این وام ثبت نام کنند، گفت: کسانی که نیمه دوم سال مهلت قراردادشان است، می‌توانند مدارک خود را در سامانه بارگذاری کنند.

او ادامه داد: در سال گذشته هم کسانی که قراردادشان در نیمه دوم سال بود، مدارک خود را بارگذاری کردند و امسال هم همانند سال گذشته و طبق رویه سال قبل این اقدامات انجام می‌شود.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در حال حاضر روند پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن آغاز شده و متقاضیان می‌توانند با مراجعه به بانک‌ها اقدامات لازم برای دریافت تسهیلات را انجام دهند، افزود: برنامه ریزی‌ها صورت گرفته و متقاضیان می‌توانند نام بانک و شعبه مورد نظر را انتخاب و مراحل روند پرداخت را طی کنند.

او یادآور شد: در صورتی که متقاضیان مدارک خود را زودتر به بانک‌ها ارائه دهند و مراحل اداری را طی کنند، روند پرداخت تسهیل و تسریع‌ خواهد شد.

محمود زاده اظهار کرد: بانک‌ها اطلاعات و آمار کسانی که به آنها تسهیلات پرداخت شده در سامانه  بارگذاری می‌کنند اما هنوز آمار دقیقی از این تعداد به ما اعلام نشده  و در آینده نزدیک اطلاعات جدیدی از  متقاضیانی که این تسهیلات را دریافت کرده‌اند، ارائه خواهیم کرد.

 
معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه طرح اقدام ملی مسکن ادامه خواهد یافت، گفت: طرح جهش تولید مسکن در قالب نهضت ساخت مسکن قرار دارد و تمامی طرح‌های تامین مسکن شامل گروه‌های هدف می‌شوند.

محمود زاده بیان کرد: طبق برنامه ریزی‌های صورت گرفته ۵۰۰ هزار واحد مسکونی عملیات اجرایی شان آغاز شده و برنامه ریزی لازم را برای تعدادی که دولت متعهد شده، انجام داده ایم و به مرور جزئیات این برنامه‌ها اعلام عمومی می‌شود.

او توضیح داد: در حال حاضر ساخت این ۵۰۰ هزار واحد مسکونی آغاز شده و تمامی این برنامه‌ها در راستای اقدامات حمایتی دولت انجام می‌شود تا زمینه برای خانه دار شدن مردم راحت‌تر صورت گیرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه اعتقاد ما آن است که هر سازنده ذی صلاح چه در قالب تعاونی و چه به صورت پیمانکاری و انبوه ساز می‌تواند اقدام به ساخت مسکن کند، افزود: وزارت راه و شهرسازی این اختیار را به شورای مسکن استان‌ها داده تا هر متقاضی که بتواند به تعهد خود عمل کند اجرا و ساخت این واحد‌ها به او واگذار شود.

 او توضیح داد: تعاونی‌ها در برخی پروژه‌های مسکنی عملکرد خوبی داشتند، اما ما به شورای مسکن تمامی بخش‌ها اعلام کرده ایم که هر سازنده و یا هر تعاونی که در این بخش ذی صلاح و مجوز قانونی داشته باشد این فعالیت‌ها را می‌تواند انجام دهد.

محمود زاده همچنین درباره قیمت مسکن و اثر گذاری گرانی مصالح ساختمانی در این بخش هم گفت: ما امیدوار هستیم، قیمت مسکن که به دلیل افزایش قیمت مصالح ساختمانی و التهاب‌های موجود در این بازار دچار نوسان شده، زودتر ساماندهی و به پایداری قیمت برسد چرا که این نوسانات موقتی است و به زودی برطرف خواهد شد.

گفتنی است، پیش از این گفته شده بود قراردادهای اجاره مربوط به ۶ ماه ابتدای سال ۱۴۰۰ مشمول دریافت وام ودیعه مسکن می‌شوند مشروط بر آنکه امضاکننده قرارداد سرپرست خانوار و متاهل باشد.


ستاد مقابله با کرونا که سال گذشته برای کمک به خانوارهای اجاره نشین دستور اعطای وام ودیعه مسکن از محل اعتبارات کرونایی را صادر کرده بود؛ امسال نیز این دستور را با افزایش نرخ اجاره بها تمدید کرد. به طوری که وام ودیعه ۵۰ میلیون تومانی در شهر تهران به ۷۰ میلیون تومان، وام ودیعه ۳۰ میلیون تومانی کلان شهرها به ۴۰ میلیون تومان و وام ودیعه ۱۵ میلیون تومانی سایر شهرها به ۲۵ میلیون تومان افزایش یافت.

از دیگر ملزومات قرارداد آن است که امضاکننده قرارداد سرپرست خانوار بوده و متاهل باشد. بنابراین افراد مجرد و غیرسرپرست خانوار مشمول نخواهند بود و اگر قرارداد اجاره به نام این افراد باشد؛ از سیستم حذف خواهند شد.

مهلت ثبت نام و بارگذاری مدارک در سامانه نیز تا پایان شهریور ماه خواهد بود و افرادی که پس از این تاریخ اقدام به ثبت نام کنند؛ نامشان در لیست دریافت‌کنندگان وام ودیعه قرار نخواهد گرفت.

به جز قرارداد اجاره، شناسنامه، کارت ملی و گواهی سابقه سکونت در شهر محل تقاضا نیز لازم است. افراد می‌توانند برای گواهی سابقه سکونت، جواز کسب، گواهی تولد متقاضی در شهر مزبور، گواهی تحصیل فرزندان و گواهی اشتغال در مراکز دولتی و خصوصی را ارائه دهند.

داشتن ضامن برای چه افرادی الزامی نیست؟

وام ودیعه مسکن از طریق بانک‌های عامل اعلام شده از سوی بانک مرکزی به جز بانک مسکن اعطا خواهد شد. برای دریافت این تسهیلات که با سودی ۱۲ درصدی به دریافت‌کنندگان اعطا می‌شود؛ لازم است متقاضیان دو ضامن با کسر حقوق داشته باشند.

البته شرایط بانک‌ها برای اخذ تضامین کمی متفاوت است به طوری که برخی از بانک‌ها به جای دو ضامن با گواهی کسر از حقوق یک ضامن دارای گواهی کسر از حقوق و یک ضامن با جواز کسب می‌پذیرند.

به طور مثال بانک ملی و بانک پارسیان با شرایط سهل تری در خصوص تضامین عمل کرده و ضامن دارای جواز کسب نیز مورد پذیرش قرار می‌دهند.

برخی بانک‌ها نیز در صورت داشتن دو ضامن دارای گواهی کسر از حقوق و با حقوق مکفی، دیگر از متقاضی سفته دریافت نمی‌کنند.

همچنین متقاضیان دریافت وام ودیعه مسکن در صورتی که تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و یا بهزیستی باشند؛ الزامی به داشتن ضامن ندارند و می‌توانند بدون ضامن نسبت به دریافت وام اقدام کنند.

همرسانی کنید:

نظرات شما:

رضامقدم دورودخانی 10 شهریور 1400 ساعت 11:06

باید مبلغ وام بیشتر شود.

نظر دهید - پسندیدم 0

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان