سه شنبه, 04 اردیبهشت 1403
سه شنبه, 04 اردیبهشت 1403

حکایت گیلان | موارد ابتلا به‌کرونا و مرگ‌ومیرهای ناشی از آن در استان سیستان و بلوچستان کاهش چشمگیری داشته است. همچنین نقشه رنگ‌بندی کرونایی شهرها در اپلیکیشن ماسک نشان می‌دهد بخش زیادی از این استان از وضعیت قرمز خارج شده و در وضعیت زرد قرار گرفته است، این درحالی‌ست‌ که با شیوع کرونای نوع دلتا وضعیت سیستان و بلوچستان اصلاً مساعد نبود. حالا باید پرسید چه اتفاقی در این استان رخ داده که موارد مرگ‌ومیرها کاهش یافته است؟
شیوع نوع دلتای ویروس کرونا در ایران از استان سیستان و بلوچستان شروع شد. تا قبل از آن دیدن تصاویر تکان دهنده از مرگ‌بار بودن این سویه در هندوستان، همه را متاثر و البته نگران کرده بود. نگرانی از این بود که دلتا مانند سایر جهش‌های دیگر از مرز عبور کند و ایران را در مواجهه با خود قرار دهد. البته این نگرانی بی‌ربط نبود چراکه دلتا وارد کشور شد و در مرحله اول استانی را تحت تاثیر قرار داد که تا پیش از آن چندان مورد هجوم کرونا قرار نگرفته بود. آمارهای موارد مرگ و میر و ابتلا ناگهان افزایش پیدا کرد و در مقطعی به روزانه 30مرگ و بالغ بر 1600نفر ابتلای جدید رسید. آن‌طورکه سید محمد هاشمی‌شهری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، در روزهای سیاه کروناییِ سیستان و بلوچستان به رسانه‌ها گزارش می‌داد این استان در روز 20تیرماه گذشته، 28فوتی و 1424ابتلای جدید ثبت کرد. این آمار در روز 25تیر به 25فوتی والبته 1620مورد ابتلای جدید رسید. دراین‌باره نوید برهانزهی، فعال اجتماعی در سیستان و بلوچستان به روزنامه همدلی گفت: «از حدود دو ماه پیش که سویه دلتای کرونا از مرز شرقی وارد استان شد همان موقع هشدار دادیم که قطعاً وارد فاز جدیدی از بیماری خواهیم شد. همان موقع هم یک لنج را در بندر چابهار قرنطینه کرده بودند چراکه احتمال داشت از طریق آن‌ها سویه دلتا وارد استان و کشور شود.»


وی ادامه داد: «سیستان و بلوچستان ازنظر امکانات درمانی استان محرومی است، با این وجود در تمام ماه‌هایی که کرونا شیوع داشت هیچ‌وقت شاهد موارد زیاد مرگ و میر نبودیم اما با ورود دلتا فاجعه رخ داد. روزی نزدیک به 30نفر می‌مردند و حدود 1500نفر مبتلا می‌شدند. شاید کسی اتفاقات کرونایی سیستان و بلوچستان را باور نمی‌کرد اما ما تلاش کردیم واقعیتی که داشت رخ می‌داد را بگوییم. می‌گفتیم مردم دارند می‌میرند و باید به داد آن‌ها رسید. بلاخره همین تلاش‌ها سبب شد مسئولین وارد استان شوند، خودشان مشاهده کردند که شرایط استان چقدر وخیم است. لذا یک سری تصمیماتی اتخاذ کردند.» حالا به‌نظر می‌رسد تصمیات گرفته شده سبب کاهش موارد ابتلا و مرگ‌ومیر کرونایی در این استان شده است. آمارهای روزهای گذشته در سیستان و بلوچستان روندی نزولی را نشان می‌دهد. آنطورکه دانشگاه علوم پزشکی زهدان گزارش داده آمارهای موارد ابتلا و مرگ کرونا در تاریخ یک شهریور، 10فوتی و 687مورد ابتلای جدید بوده است که در تاریخ سوم شهریور ماه این آمار به 544مورد بیمار جدید و 9فوتی رسید. با این وجود در آخرین آماری که پیش از تنظیم این گزارش توسط دانشگاه علوم پزشکی زاهدان برای تاریخ 6شهریور اعلام شد تعداد فوتی‌ها به صفر رسید. البته روز گذشته محمد هاشمی‌شهری اعلام کرد «نتیجه آزمایش کرونای ۲تن از هم استانی‌هایی که در روزهای گذشته در محدوده زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر فوت کرده بودند امروز مثبت اعلام شد.» با این وجود ثبت تنها 2فوتی برای استانی که در یک ماه گذشته با مصائب کرونا دست به گریبان بود خبر مسرت بخشی است.

روز گذشته وزارت بهداشت در گزارشی درخصوص وضعیت کرونایی استان‌ها که در رسانه‌ها منتشر شد درباره سیستان و بلوچستان نوشت: «در هفته اخیر تداوم روند کاهش موارد بستری و موارد فوت استان مشاهده می‌شود. بروز موارد بستری و مورتالیتی از متوسط کشوری کمتر است.» با اعلام این آمارها نوید برهانزهی که در حساب توئیری خودش نوشته بود: «...واکسیناسیون گسترده و پایین آوردن سن واکسیناسیون در سیستان و بلوچستان نشون داد واکسن کرونا چقدر در کنترل بیماری کرونا تاثیر دارد.» در ادامه گفت‌وگوی خود با روزنامه همدلی گفت: « در تصمیمیاتی که گرفته شد سن واکسیناسیون در استان را کاهش دادند. مثلاً اگر در آن روزها سن تزریق واکسن همه جای کشور 70سال بود در سیستان و بلوچستان 60سال شد. همین‌طور این سن پایین امد که حالا به 35سال رسیده است. همچنین کمک‌های مردمی به‌سمت استان سرازیر شد. از طرفی مسئولین تصمیم گرفتند که درمان کرونا در سیستان و بلوچستان رایگان شود، برای این‌که دیدند مردم توان پرداخت هزینه‌های کرونا را ندارند. همه این‌ها به کاهش موارد مرگ‌ومیر کمک کرد.» وی ادامه داد: «آن‌چه من دارم مشاهده می‌کنم این است که رعایت پروتکل‌ها نسبت به گذشته تغییر آنچنانی نداشته، البته که بهتر شده است ولی تغییر چندانی دیده نمی‌شود. چیزی که تغییر کرده افزایش واکسیناسیون است. این مسئله نشان دهنده تاثیر واکسن در سیستان و بلوچستان است. به‌نظرم معجزه واکسن کرونا بود که امروز موارد مرگ‌ومیر به صفر رسیده است. البته ممکن است مجدد در روزهای آینده موارد مرگ داشته باشیم اما همین‌که از 30مرگ به یکی دو مرگ رسیدیم نشان دهنده تاثیر واکسن است.»
در واکنشی به‌همین مسئله کاربری دیگر در فضای مجازی نوشت: «کاهش مرگ و میر کرونایی در سیستان و بلوچستان درحالی که هم اکنون برابر آمارهای رسمی پایین‌ترین میزان رعایت پروتکل‌ها را در سطح کشور مربوط به این استان است تنها یک دلیل دارد: واکسیناسیون گسترده. به هر شکلی واکسن بخرید و بسازید و مردم را واکسینه کنید تا نمیرند.» همچنین برهانزهی در توصیف شرایط واکسیناسیون در استان سیستان و بلوچستان به همدلی گفت: «زمانی‌که واکسیناسیون در زاهدان اوج گرفت مردم صف می‌ایستادند که تزریق کنند یعنی خودشان از تزریق واکسن استقبال کردند. شرایط سنی خودم چون به 35سال رسیده برای تزریق واکسن اقدام کردم، حدود ساعت 9صبح به یکی از مراکز تزریق واکسن رفتم اما واکسن تمام شده بود این نشان می‌دهد مردم دارند از واکسیناسیون استقبال می‌کنند. در روستاها وقتی شرایط سنی افراد اجازه دهد بلافاصله بهورز روستا اعلام می‌کند آقا یا خانم فلانی برای تزریق واکسن اقدام کنید و مردم هم اقدام می‌کنند. در بعضی از روستاها که صعب‌العبور است بهورزها به‌سختی خودشان را به روستا می‌رسانند تا تزریق واکسن انجام شود.»
او درباره پیام توئیتری خودش توضیح داد: «توئیتی که من زدم فقط خواستم بگویم که تزریق واکسن معجزه می‌کند. چرا فقط در سیستان و بلوچستان شرایط سنی را تغییر دادند، به همه مردم ایران در شهرهای مختلف واکسن بزنید. وقتی می‌شود در یک استان چنین طرحی اجرا کرد و به کاهش آمارها کمک کند چرا در سایر استان‌ها انجام نشود. اینجا افرادی بودند که با یک دز واکسن به‌کرونا مبتلا و در بیمارستان بستری شدند اما فوت نکردند. بنابراین در سیستان و بلوچستان که جامعه جوانی است کاهش سن وسال واکسیناسیون به 35سال تاثیر خودش را نشان داد.»


این فعال اجتماعی یادآور شد: «امروز نسبت به‌قبل شرایط بیمارستان‌ها خیلی بهتر شده است درحالی‌که در آن روزها جایی برای پذیرش بیمار نبود، حتی کپسول اکسیژن پیدا نمی‌شد. ما معجزه واکسن را در سیستان و بلوچستان دیدیم. البته ممکن است مراقبت نکیم و وارد فاز جدیدی شویم به‌ویژه از زمانی‌که مهاجرهای افغانستانی دارند وارد کشور می‌شوند ممکن است همین مسئله استان را درگیر کرونا کند، لذا مراقبت نیاز است. برخی درباره آن توئیت به من ایراد گرفتند که می‌خواهی سفید نمایی کنی و بگویی وضعیت خوب است اما من همانطور که از روزهای سخت سیستان و بلوچستان گفتم قصدم از آن توئیت این بود که تاثیر واکسیناسیون را نشان دهم و بگویم واکسیناسیون برای همه ایران گسترده شود.»


درباره دلایل کاهش موارد مرگ و میر و ابتلا به کرونا در سیستان و بلوچستان حسینعلی شهریاری، عضو کمیسیون بهداشت مجلس و نماینده مردم زابل در گفت‌وگو با خبرنگار همدلی گفت: «دلیل کاهش آمارها این است که شرایط مدیریت شد. همه نیروها مانند سپاه، ارتش، نیروی انتظامی پای انجام دادن کار آمدند و امکانات و تجهیزات به‌اندازه کافی تزریق شد. دانشگاه علوم پزشکی با تمام امکاناتی که داشت امور را به‌خوبی انجام داد. در وزارتخانه هم از وزیر گرفته تا معاونت‌های آن به استان آمدند و شهر به شهر اوضاع و احوال را دیدند و کمک کردند تا خوشبختانه بیماری کنترل شد.»
عضو ستاد ملی کرونا بیان کرد: «کاهش سن وسال واکسیناسیون قطعاً تاثیرگذار است اما نه با این سرعت البته هرچه واکسیناسیون بیشتر شود خطرات احتمالی کاهش پیدا می‌کند اما درعین‌حال باید پروتکل‌های بهداشتی هم بیشتر شود. بنابراین هم واکسیناسیون تاثیر داشت چراکه الان چند هفته گذشته و خیلی از افراد مسن در این استان واکسن تزریق کرده‌اند و هم البته رعایت پروتکل‌ها نقش زیادی در کاهش کرونا به‌ویژه در شهرستان‌های بزرگ استان داشت.»

منبع: همدلی

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان