جمعه, 24 فروردین 1403
جمعه, 24 فروردین 1403

 حکایت گیلان | فیفا و AFC با ارسال نامه ای به تیم های حاضر در مرحله مقدماتی جام جهانی، قوانین و ضوابط سختگیرانه ای را برای طراحی پیراهن تیم های حاضر در این مسابقات تصویب کردند.

فدراسیون بین المللی فوتبال فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا به تیم های شرکت کننده در مرحله مقدماتی جام جهانی 2022 قطر هشدار دادند که در صورت درج هر گونه شعار یا عبارت سیاسی و مذهبی روی طرح پیراهنشان، منجر به شکست 3 بر صفر این تیم ها می شود.

روزنامه الاقتصادیه عربستان در این زمینه نوشت در نامه ای که به فدراسیون های حاضر در مرحله پایانی مقدماتی جام جهانی ارسال شده، آمده است که هیچ تیمی مجاز به سرپیچی از دستورالعمل های فیفا در طراحی پیراهن های خود نیست و در صورت عدم پیراهن جایگزین تأیید شده در جلسه فنی که 24 ساعت قبل از هر مسابقه ای برگزار می شود، صرف نظر از دلایل و انگیزه ها، نتیجه آن بازی شکست 3 بر صفر برای تیم خاطی در نظر گرفته می شود.


 فیفا از طریق AFC طرح های مورد تایید برای همه فدراسیون ها را با فضاهای خاص و اندازه های خاص ارسال و اعلام کرد که مجموع رنگ های به کار رفته در طراحی هر پیراهن، نباید از چهار رنگ تجاوز کند یا بهتر است طراحی ها به صورت یک دست و در یک رنگ انجام بگیرد. ضمن اینکه جلوی پیراهن نباید شامل لوگوی فدراسیون یا کمپانی سازنده البسه در مساحت های بزرگ و با طرح های برجسته باشد و در صورت وجود، این لوگوها باید شفاف باشند.

کنفدراسیون فوتبال آسیا همچنین به همه فدراسیون های شرکت کننده در مسابقات انتخابی جام جهانی اطلاع داد 16 ناحیه در هنگام طراحی لباس بازیکنان قرار دارد که این نواحی نباید شامل هیچ لوگویی از حامیان تجاری تیم ها باشد. ضمن اینکه نمونه ای از پیراهن های خانگی و خارج از خانه تیم ها، برای تصویب توسط AFC باید هفت روز قبل از برگزاری مسابقات ارسال می شود.

علت مخالفت فدراسیون جهانی فوتبال با درج اسپانسرهای مالی روی پیراهن تیم های ملی، ترس از به خطر افتادن روابط فیفا با اسپانسرهای رسمی اش است. چرا که فیفا رابطه خود با حامیان مالی اش را یکی از دارایی های ثابت و جزوی از منابع اصلی کسب درآمدش می داند.

در طرح ارسالی از سوی فیفا به فدراسیون های فوتبال حاضر در مرحله مقدماتی جام جهانی، 16 قسمت روی پیراهن، شورت و جوراب بازیکنان برای قرار دادن پرچم کشور، لوگوی فدراسیون کشور مربوطه، آرم مسابقات مقدماتی جام جهانی، آرم فدراسیون بین المللی فوتبال، نام و شماره بازیکن، یک گزینه اختیاری برای درج مسابقه مربوطه با نام تیم ها و لوگوی سازنده البسه با اندازه های مجاز در هر قسمت مشخص شده است

منبع: ورزش سه

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان