جمعه, 24 فروردین 1403
جمعه, 24 فروردین 1403
چالش اول وزیر جدید کشور و هواداران رئیسی؛

استاندار بعدی گیلان نظامی خواهد بود؟

۱۴۰۰/۰۶/۰۴ ۱۳:۰۵ چاپ

اختصاصی حکایت گیلان |با رای اعتماد مجلس به  کابینه رئیسی حالا نگاه ناظران سیاسی به انتصاب مدیران استانی در سراسر کشور و در راس آن ها استانداران است. انتصاب مدیران استانی بیش از گذشته تکلیف مدیریت اصلی چهار ساله آینده را مشخص می کند. 

رای اعتماد قاطع مجلس به احمد وحیدی به عنوان وزیر کشور او را به عنوان وزیری معرفی می کند که تاثیرگذاری و قدرت خوبی در دولت خواهد داشت و می تواند در انتصابات نقش بیشتری بازی کند و کمتر تحت فشار نمایندگان مجلس قرار گیرد. از سوی دیگر به نظر می رسد  انتصاب فردی با سابقه نظامی وزیر کشور راه را برای حضور هم شغلی هایش در سطوح اجرایی  هموارتر خواهد کرد.

 باید توجه داشت که طی دستورالعمل انتخاب و انتصاب فرمانداران و بخشداران حضور افراد بازنشسته در پست های مدیریت دولتی استانی امکان پذیر نیست. از همین جهت بسیاری از مدیران ارشد دولت احمدی نژاد نمی توانند به همین راحتی مسند پیدا کنند. شاید از همین منظر برخی مدیران میانی دولت روحانی انتظار داشته باشند که در دولت جدید پست و مقامی بگیرند. حمایت علنی و غیرعلنی برخی مدیران دولت دوازدهم از رئیسی را بر همین اساس می توان ارزیابی کرد.

با این حال حضور مدیران دولت روحانی امری نیست که مورد استقبال بسیاری از  طرفداران متعصب اصولگرایی قرار بگیرد و حتما در مقابل آن موضع گیری خواهند کرد. باید توجه داشت که در رای اعتماد مجلسیان حتی ارتباط با لاریجانی و ظریف هم با واکنش منفی مواجه می شد،  حال نیز به نظر می رسد شاهد تغییرات شگرف در سطوح مدیریتی کشور باشیم.

استانداری گیلان هم به طور با تغییرات زیادی روبه رو می شود و به جزء استاندار همه مدیران ارشد و میانی و همچنین فرمانداران مورد تغییر قرار خواهند گرفت. ولی فعلا دورنمایی برای جانشینان احتمالی نیست. رئیس دولت در انتخابات وامدار کسی نیست که حتما آن ها را در سمتی منصوب کند. او در استان گیلان ارتباطات خوبی با چند گیلانی دارد که احتمالا  حالا سعی می کنند خود را بیشتر نشان دهند.

در این میان به نظر می رسد انتصاب فرمانداران نظامی در گیلان در سمت های اجرایی بیشتر از گذشته دیده شود. در دولت نهم و آغاز دولت اصولگرای احمدی نژاد هم شاهد چنین روندی بودیم. در آن زمان  سردار علی عبدالهی به عنوان استاندار گیلان منصوب شد و بعد از آن افرادی چون ولی الله عظمتی، خلیل بهروزی فر، سعادتمند داودی، مرحوم محمدعلی رمضانی دستک به عنوان فرماندار منصوب شدند. برخی از این افراد در سمت های نظامی نیز سابقه مدیریت نداشتند. 

البته با بخشنامه ها و دستورالعملهای فعلی امکان تکرار این روندی نمی تواند وجود داشته باشد. ولی این که کدام نظامیان بر مسند کار قرار بگیرند نامشخص است. در روزهای گذشته نام هایی به عنوان گزینه های استانداری گیلان نام برده شده که اکثرا نظامیان غیرگیلانی هستند. با توجه این که گیلان سهمی در کابینه سیزدهم نداشته، این امر که استاندار هم غیرگیلانی باشد ضعف بیشتر نمایندگان گیلان از جمله نزدیکان رئیسی در استان را نشان خواهد داد. شاید همین امر باعث شود که درخواست استاندار بومی مهم ترین مطالبه نمایندگان گیلان از وزیر جدید کشور باشد. این که نامش چه کسی باشد و چه سابقه ای داشته باشد هنوز نمی توان چندان موثق صحبت کرد. ولی هرچه است احتمال درجه دار بودن آن کم نخواهد بود. 

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان