پنجشنبه, 06 اردیبهشت 1403
پنجشنبه, 06 اردیبهشت 1403
در جلسه بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان چه گذشت:

موافق: وزیر پیشنهادی ورزش یک قهرمان ملی است | مخالف: سجادی در حوزه ورزش های لاکچری فعال است

۱۴۰۰/۰۶/۰۳ ۱۶:۵۵ چاپ

 حکایت گیلان | بررسی صلاحیت سید حمید سجادی هزاوه وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان در دستور کار جلسه علنی صبح امروز (چهارشنبه) مجلس شورای اسلامی قرار گرفت. طبق ماده ۲۰۲ آیین نامه داخلی مجلس، پیش از بیان نظرات نمایندگان مخالف و موافق درباره هر یک از وزرای پیشنهادی، گزارش کمیسیون های تخصصی مربوطه قرائت می شود. 

 سیدعلی یزدی خواه در جلسه علنی عصر امروز (چهارشنبه) در مخالفت با وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان به موضوع مخالفت اخیرش با چند وزیر پیشنهادی اشاره کرد و گفت: من از ۱۹ وزیر پیشنهادی کابینه سیزدهم برای ۱۶ نفر به عنوان موافق ثبت نام کردم و تنها برای سه نفر مخالف بودم. دو سال ذیل زعامت آقای رئیسی در قوه قضاییه به عنوان مدیرکل فرهنگی حضور داشتم و به ایشان ارادت دارم.

وی در ادامه سجادی را به عنوان یکی از افتخارآفرینان عرصه ورزش کشور خواند و به رد صلاحیت او در مجلس نهم اشاره کرد و افزود: سجادی در مجلس نهم به عنوان وزیر ورزش معرفی شد منتها تنها توانست ۸۶ رأی موافق کسب کرده و ۱۳۷ نفر با او مخالف بودند. از آن به بعد هم کار شاخص ورزشی از او ندیدیم که بخواهد این جایگاه را ارتقا ببخشد.

این نماینده مجلس افزود: در حالی که سجادی از افتخارات دو و میدانی است نتوانست در انتخابات فدراسیون دو و میدانی رأی لازم را کسب کند.

یزدی خواه ادامه داد: دولت رئیسی دولت مردمی است که می خواهد به طبقات محروم جامعه خدمت ارائه کند. در این شرایط آقای سجادی در چند وقت اخیر در حوزه ورزش لاکچری مثل اسب دوانی، بولینگ و بیلیارد فعال بوده و سال های اخیر هم به مجتمع ایران مال رفته است. مجتمعی که بزرگترین مجتمع تجاری و اداری خاورمیانه با هزاران هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری بوده است. این ها نشان می دهد که روحیه سجادی بیشتر متمایل به اشرافی گری است و با دولت مردمی تناسبی ندارد.

وی افزود: از طرف دیگر این روزها خیلی ها با ما تماس گرفته و سفارش آقای سجادی را می کنند که به او رأی دهیم. این برای ما شبهه ایجاد کرده که اگر رأی آورد بدهکار قدرت های لابی گری شده و این لابی گران هستند که او را مدیریت می کنند. یزدی خواه همچنین گفت که سجادی در حوزه جوانان برنامه مکفی مناسب و تخصصی ندارد.


موافق وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان؛
 
کوچکی نژاد: وزیر پیشنهادی ورزش یک قهرمان ملی است

جبار کوچکی نژاد در جریان جلسه علنی نوبت عصر امروز مجلس به عنوان موافق وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان بیان کرد: در ابتدا به وزرای پیشنهادی که از فردا در مسند دولت خواهند نشست توصیه می کنم که توجه کنند تا شهید رجایی و شهید باهنر با گذشت حدود ۴۰ سال همچنان به عنوان الگوی دولتمردان مطرح هستند چرا که این عزیزان ساده زیست بودند و به مبارزه با فساد و انحرافات پرداختند.

رئیس فراکسیون ورزش در مخالفت با وزیر پیشنهادی به جای یک نقد عمیق بر برنامه ها بیشتر به شعار و تهمت پرداخت.

وی در ادامه اظهار کرد: ما باید براساس آیین نامه برنامه پیشنهادی وزرا را بررسی کنیم در بحث تخصص و مدرک تحصیلی وزیر پیشنهادی هیچ اشکالی وجود ندارد ایشان اولین وزیری هستند که از درون جامعه ورزشی به مجلس معرفی شده و یک قهرمان ملی به شمار می رود. کل جامعه ورزشی از انتخاب ایشان نیز خوشنود هستند.

نماینده مردم رشت در مجلس گفت: ایشان را رئیس قوه قضاییه پیشین به مجلس معرفی کرده است که قطعا از پرونده های فساد مطلع است و اگر فسادی بود ایشان را به مجلس معرفی نمی کرد. ایشان از آنجا که تخصث داشت و در بخش خصوصی به آن نیاز داشتند با آنها همکاری کرد اینکه می گویند در ورزشهای لاکچری مشغول هستند صحیح نیست ایشان قهرمان دوومیدانی بوده که ورزش مستضعفین جامعه است حال ایرادی دارد که در رشته های فرعی دیگر نیز تخصص داشته باشد.

وی در ادامه تاکید کرد: علت حمایت همه ورزشکاران از ایشان این است که اخلاق ورزش حکم می کند که در میدان رقابت باهم به رقابت بپردازد و در خارج میدان جوانمردانه روی یکدیگر ببوسند. ایشان به علت توانمندی برگزیده شدند.

وی افزود: در برنامه ایشان ورزش همگانی و ورزش قهرمانی که دو عنصر مهم است مورد توجه قرار گرفته است با توجه به شرایط کرونایی توجه به ورزش همگانی برای همه ضروری هست توجه به اردوهای تدارکاتی، توجه به ورزشهای قهرمانی، ورزشهای مدال آور المپیکی و بازنگری در نظام جامه باشگاه داری از نقاط قوت برنامه ایشان است.

مخالف وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان
 
خدابخشی: نوع نگاه سجادی در حوزه ورزش و جوانان محل تردید و ابهام است

محمد خدابخشی نماینده مردم الیگودرز در جلسه علنی نوبت عسر امروز (چهارشنبه) مجلس شورای اسلامی به عنوان مخالف وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان، گفت: ما معیارهایی را برای ارزیابی در نظر گرفتیم که این معیارها شامل ویژگی های شخصیتی، توانایی جسمی و ذهنی، ویژگی مدیریتی و تخصصی، مسئولیت‌پذیری اجتماعی و... بود که روی این معیارها درباره آقای سجادی حرفی ندارم، اما نوع نگاه وی در حوزه ورزش و جوانان محل تردید و ابهام است که باید درباره نوع نگاه وی اطمینان پیدا کنیم که نگاه ایشان به اداره کشور آیا مبتنی بر استفاده از پتانسیل های مختلف موجود در کشور است؟ وی افزود: همچنین برنامه جامعی در بخش ورزش بانوان در برنامه ایشان دیده نشده است.


مخالف وزیر پیشنهادی ورزش؛
 
فروردین: وزیر پیشنهادی ورزش از جنس انقلاب نیست

محمدمهدی فروردین نماینده مردم فیروزآباد در مجلس در جلسه علنی نوبت عصر امروز (چهارشنبه) مجلس به عنوان مخالف وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان گفت: به عنوان یک عضو جامعه ورزش که دارای تحصیلات ورزشی هم می باشم خاک ورزش را خورده ام و از کودکی در ورزش بودم و برای شخصیت ورزشی آقای سجادی احترام قائل هستم.

وی افزود: اما باید یادمان باشد می خواهیم برای وزیر ورزش برای دولتی انتخاب کنیم که آخرین امیدهای مردم است، می خواهیم برای دولت انقلابی وزیر ورزش و جوانان انتخاب کنیم، نمی‌خواهیم برای دولت لیبرال ناکارآمد و ناامید وزیر ورزش انتخاب کنیم.

فروردین گفت: وزیر پیشنهادی مدعی است که می خواهد در دولت انقلابی وزیر ورزش و جوانان باشد، در حال حاضر ایشان مشاور آقای مهرعلزاده و قائم مقام فدراسیون زورخانه ای هستند، آقای مهرعلیزاده ای که دولت انقلابی را در مناظره های انتخاباتی به بدترین شکل ممکن به تمسخر می گرفت، کشور در یکی از حساس ترین مقاطع تاریخی خود قرار دارد و ما دوران پسا دولت لیبرال بی تدبیر و ناامید را سپری می کنیم و در انتخاب کابینه حق اشتباه کردن نداریم.

وی اضافه کرد: همانگونه که تشخیص مردم در انتخاب رییس جمهور صحیح بود و مدیریت کشور را به دست یک جراح انقلابی سپرد، اکنون نوبت ما نمایندگان است که با انتخاب وزیری پاکدست، انقلابی و مردمی تلاش کنیم وزن قوه مجریه و قوه مقننه را تنظیم کنیم، تنها راه برون رفت از شرایط موجود این است که انقلابی فکر و عمل کنیم و نگذاریم انقلاب به دست نااهلان بیفتد، محرومان ما و رییس جمهور را انتخاب کردند ما باید امانت دار باشیم.

فروردین گفت: راه صیانت از رییس جمهور سید محرومین، این است که نگذاریم افراد ویژه خوار، غیر مردمی، غیر انقلابی و مرفه بی درد که دارای زندگی اشرافی هستند وارد کابینه دولت شوند، در یک کلام شخصی می تواند این کشتی به گل نشسته ورزش و جوانان را نجات دهد که از جنس انقلاب باشد این ویژگی در آقای سجادی در این ۴۲ سال عمر انقلابی دیده نشده است.

نماینده مردم فیروز آباد بیان کرد:زمانی که جنگ تمام شد ۱۹ سال داشتند، از شما می پرسم، در کنار شما رزمندگان، پاسداران و ایثارگران، چند جوان ۱۳ ساله پرپر شدند؟ بعد از انقلاب در بزنگاه ها هم یک موضع شفاف اتخاذ نکردند، این یک ظلم در حق دولت انقلابی است، انتظار است مجلسی که ترکیب آن از روحایونین مبارز رزمندگان، ایثارگران، پاسداران، فرزندان شهدا، جانبازان با دست های قطع شده و پاهای جامانده تشکیل شده است، به فردی که یک ساعت ایثار گری ندارد اعتماد نکند، این ها از اشرافیون هستند.

وی ادامه داد: انتظار است امروز پاسخ دندان شکنی به افراد خواص که از خارج مجلس، مجلس را مدیریت می کنند بدهیم، رای مجلس انقلابی خریدنی نیست، من خاک ورزش را خورده ام، اگر شما دلتان برای ورزش می سوزد من جگرم می سوزد، در کودکی از زمین های خاکی ورزش را آغاز کردم تا به بالاترین سطح مدیرتی ورزش رسیدم، ایشان اعلام کنند چه زمانی یک قدم برای ورزش برداشتند؟ با رای ندادن به آقای سجادی ثابت خواهیم کرد که این مجلس، مجلس دفاع از آرمان های امام انقلاب و شهدا است نه دفاع از ایرانمال، سایپا و پرشین خودرو.

فروردین اضافه کرد: بر اساس بررسی های ما، ایشان هیچگونه تحولی در ورزش ایجاد نکردند، دو دوست تاجر خود را در جایگاه ریاست دو فدراسیون مهم قرار دادند، هنوز ۴ فدراسیون ما در حال تعلیق است، این نیست که هر مدیر تحصیل کرده ورزشی شایستگی وزارت ورزش و جوانان را داشته باشد، ورزش یک فرصت است ولی اگر خوب مدیریت نشود برای نظام یک تهدید است، این ها برای نظام و انقلاب هیچ هزینه ای ندادند و صلاحیت این حوزه را ندارند.
کمیسیون فرهنگی صلاحیت حمید سجادی را تأیید نکرد

مجید نصیرایی در جلسه علنی عصر امروز (چهارشنبه) گزارش کمیسیون فرهنگی مجلس درباره حمید سجادی وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان را قرائت کرد.

مقدمه:

در راستای اجرای ماده(۲۰۲ )آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی برنامه کاری بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت سیزدهم در کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی بر اساس زمان بندی ارائه شده از سوی هیأت رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی طی روزهای شنبه ۲۳ لغایت ۲۶ مرداد ماه طی ۲۲ ساعت کاری و ملاقات با ۱۹ نفر از وزرای محترم پیشنهادی به انجام رسید.

بر اساس ماموریت کمیسیون فرهنگی برای بررسی صلاحیت وزرای تخصصی، از وزارتخانه های فرهنگ و ارشاد اسلامی، ورزش و جوانان، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، ارتباطات و فناوری اطلاعات هر کدام ۲ ساعت و ۱۶ وزارتخانه دیگر هر یک به میزان یک ساعت مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

مهمترین موضوعات مورد توجه اعضای کمیسیون فرهنگی در محورهای زیر صورت گرفت.

۱ - ارزیابی رابطه تحصیلات و تخصصی تجربی و میدانی وزرای پیشنهادی

۲ - تخصص میدانی در حوزه پیشنهادی

۳ - نگاه تحول خواه و انقلابی در حوزه وزارتی

۴ - میزان اطلاع وزیر پیشنهادی از اسناد بالادستی و توجه به منافع ملی و گام دوم انقلاب

۵ - شناخت کافی از آسیب های موجود و ارائه راهکارهای لازم در حوزه وزارتی

۶ -داشتن مدیریت و شجاعت لازم و انتصاب مدیران میانی و فعالیت در حوزه های مربوطه

شرح استعلامات: (مدرک، سابقه ایثارگری)

در راستای بررسی صحت مدرک تحصیلی آقای سید حمید سجادی وزیر محترم پیشنهادی ورزش و جوانان به استناد نامه شماره ۴۳۳۲۹ مورخ ۲۳ /۵/ ۱۴۰۰ از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری استعلام گردید، در پاسخ وزارت متبوع طی نامه شماره ۴۱۸۹۵ /۴ مورخ ۲۴ /۵/ ۱۴۰۰ مراتب فارغ التحصیلی مشارالیه را در مقطع دکتری تخصصی رشته تربیت بدنی – مدیریت و برنامه ریزی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات مورد تایید قرار داده است. بر اساس مدارک موجود آقای دکتر سجادی در دولت های نهم و دهم به عنوان معاون وزیر ورزش و جوانان فعالیت داشته است و در دولت های یازدهم و دوازدهم نیز به عنوان مشاور وزیر، کمیته ملی المپیک، فدراسیون ورزشهای زورخانه ای فعالیت کرده است.

شرح توضیحات و تعهدات شفاهی جهت ایجاد تحول در وزارت ورزش و جوانان:

۱ -انجام تغییرات محسوس مدیریتی در راستای تحول گرایی در سطوح ملی و استانی

۲ -توجه بیش از پیش به حوزه جوانان

۳ -تغییرات بنیادی در کمیته ملی المپیک و توجه بیشتر به حوزه های فرهنگی و اجتماعی ورزش

۴ -ساماندهی واگذاری سهام باشگاه های ورزشی استقلال و پرسپولیس در سازمان بورس و اوراق بهادار

۵ -استفاده راهبردی از دیپلماسی ورزشی و استفاده از امکان میزبانی در مسابقات بین المللی

بررسی معیارهای عمومی برنامه وزیر پیشنهادی:

در بررسی های بعمل آمده از برنامه ارائه شده آقای حمید سجادی، وی ضمن نظرداشت به ماهیت و ساخت نظام ورزشی کشور و امور مربوط به جوانان یکی از مهمترین محورهای خود را به مسائل و ناهنجاری های اخلاقی و تربیتی و رفتارهای ناهمگون با امور ورزش و جوانان کشور اختصاص داد و با اشاره به وجود بسترهای فساد انگیز و زد و بندهای موجود در قراردادها و تعاملات ورزشی قول مساعد داد ضمن آسیب شناسی با آنها برخورد قانونی نماید.

آقای حمید سجادی وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان نسبت به برنامه های عملیاتی و قابل اجرا در امور ازدواج جوانان، تحکیم خانواده، مقابله با کم تحرکی عمومی، گرانی انجام تمرینات ورزشی و ایجاد بسترهای لازم در جهت بهره مندی حداکثری آحاد جامعه از امکانات ورزشی و همچنین تعامالت بین المللی و مهاجرت ورزشکاران نظر موافق خود را اعلام کرد.

انطباق برنامه های ارائه شده با اسناد بالادستی:

تطبیق برنامه وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان با اسناد بالادستی حکایت از آن دارد که ۵۵ درصد برنامه های پیشنهادی با احکام فوق الذکر منطبق نیست، ۶۰ درصد موارد نیز همسو نمی باشد.

از سوی دیگر در برنامه وزیر پیشنهادی به ۱۶ درصد احکام و اسناد بالادستی اشاره نشده است که این میزان به تفکیک اسناد بالادستی شامل ۱۱ درصد شرح وظایف وزارتخانه ۱ درصد، سیاست های کلی نظام ۳ درصد، قانون برنامه ششم توسعه و ۱ درصد قانون احکام دائمی می باشد.

بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی

اکثریت آراء کمیسـیون فرهنگی با توجه به وجود برخی ابهامات و توضیحات شـفاهی در برنامه ها، صلاحیت آقای سید حمید سجادی را رد کرد.

همچنین نصیرایی گفت که دو نشست با وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان داشتیم که یکی از این جلسات بیش از دو ساعت طول کشیده است. وزیر پیشنهادی بحث‌های مفصلی در ابعاد مختلف با همکاران داشتند. در موضوع معاملاتی که در حوزه ورزش انجام می‌شود موضوعات مختلفی وجود دارد درباره مافیای ورزش و فسادی که در حوزه ورزش دیده می‌شود.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس در پایان تصریح کرد: همکاران ما موضوعات و دغدغه‌هایی به صورت جدی در حوزه ورزش داشتند و بحث‌های مفصلی مطرح شد اما متاسفانه علیرغم دو جلسه مهم کمیسیون فرهنگی، توضیحات آقای سجادی که از شخصیت‌های مطرح جامعه ورزشی و از افتخارات ورزشی کشور هستند آن طور که باید نظر دوستان در کمیسیون فرهنگی تامین نکرد و اکثریت آنها قانع نشدند و در عین حال به صلاحیت ایشان برای تصدی این جایگاه رای منفی دادند.

منبع: تابناک

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان