چهارشنبه, 05 اردیبهشت 1403
چهارشنبه, 05 اردیبهشت 1403

 حکایت گیلان | تست فورى کرونا می تواند در افراد علامت دار بویژه در مناطقی که دسترسی به تست پی سی آر وجود ندارد و شیوع بیماری نیز زیاد است مورد استفاده قرار گیرد و نتایج مثبت آن به عنوان وجود بیماری در نظر گرفته شود. اما نتایج منفی در افراد علامت دار نیازمند تایید با پی سی آر است.
دکتر سید مهدی بوترابی، عضو انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی ایران با اشاره به این مطالب  مى گوید: تست های فوری یا راپید معمولا از اختصاصیت قابل قبولی برخوردار هستند و حساسیت این تست ها نسبت به پی سی آر هم حداقل 80 درصد است که با توجه به حیطه کاربرد و الگوریتم های تشخیصی موجود قابل قبول است .
وى مى افزاید: این تستها باید در افراد علامت دار و یا برای شناسایی افراد در تماس با بیماران کرونایی یا مشکوک به کرونا استفاده شوند. تفسیر تست و انجام تست تاییدی بر اساس جمعیت مورد نظر متفاوت است.
بوترابی خاطرنشان کرد: البته در افراد بدون علامت نتایج مثبت تست های سریع باید با تست پی سی آر تایید شوند. بنابراین تست های سریع انتی ژن در تشخیص و مدیریت بیماری کرونای نوظهور کاربرد داشته و می توانند مورد استفاده قرار گیرند اما در همه شرایط نمی توانند جایگزین تست پی سی آر شوند.

منبع: جام جم آنلاین

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان