یکشنبه, 04 مهر 1400
یکشنبه, 04 مهر 1400

 حکایت گیلان | به نقل از دیده بان ایران، یک گروه هکری که خود را «عدالت علی» نام گذاری کرده با انتشار تصاویری اعلام کرد که موفق شده‌اند دوربین‌های مدار بسته زندان اوین را هک کنند.

تصاویری که آن‌ها منتشر کردند شامل دو بخش است. بخشی از این تصاویر به نحوه برخورد ماموران با زندانیان باز می‌گردد و یک بخش دیگر حتی تصاویر دوربین داخل اتاق کنترل را نشان می‌دهد که در آن می‌بینیم چگونه مسئولان اتاق کنترل با پیام هک شدن دوربین‌ها بر روی مانیتور‌ها مواجه شده اند. به عبارت روشنتر نشان داده میشود که هیچ کدام ازدوربین‌ها از این حمله هکر در امان نمانده است.

در مرتبه اول با این سوال روبه رو هستیم که آیا این بار هم مانند مواردی، چون دستبرد به اسناد هسته‌ای و حمله به نطنز، با یک خیانت از درون روبه رو هستیم یا هکر‌ها از بیرون سازمان اقدام به کار کردند؟


گذشته از این سئوالات و موارد زیر قابل طرح است:

۱-اینکه دوربین‌ها چه زمانی هک شدند اهمیت دارد. اولا اینکه مربوط به چه سالی است؟ آیا تصاویر مربوط به سال جاری است؟ چه زمانی این اتفاق در زندان اوین افتاده است و چند ماه از روی آن گذشته است؟

۲- آیا تنها دوربین‌های زندان اوین هک شده است یا اینکه باید منتظر افشای تصاویر دیگر زندان‌ها و حتی مراکز حساس بود؟

۳- این گروه اعلام کرده تصاویر دیگری از بند‌ها و اتاق‌ها و محوطه زندان اوین در اختیار دارد که برخورد ماموران با زندانیان را نشان می‌دهد. سئوال این است که آیا آرشیو کامل فایل‌های ذخیره شده دوربین‌ها به دست هکر‌ها افتاده است؟ یا اینکه فقط در لحظاتی که هک صورت گرفته، فیلم آن ضبط شده است؟ اساسا چه مدت زمانی هکر‌ها به دوربین‌ها دسترسی داشتند؟

۴- انتشار این تصاویر در سالروز اعدام‌های سال ۶۷ تامل برانگیز است. از سوی دیگر اشاره این گروه هکر‌ها به نام رئیس دولت (ابراهیم رئیسی) این سئوال را ایجاد می‌کند که آیا هدف ابراهیم رئیسی است؟

۵- تصاویر منتشر شده از برخورد‌های دلخراش ماموران با زندانیان حکایت می‌کند. از مجلس و نمایندگان آن هیچ انتظاری نمی‌رود که جرات کنند به این مساله وارد شده در مورد آن تحقیق کنند. اما سئوال این است که آیا مدعی العموم در مورد این تصاویر قصد موضع گیری و ورود به پرونده را ندارد؟ به نظر میرسد وظیفه یک دستگاه قضائی بی طرف بررسی و تحقیق در این باره باشد.

۶- نه فقط انتشار این تصاویر، بلکه هک شدن این دوربین‌ها مشکل امنیتی بزرگی را برای نهاد‌های امنیتی فراهم کرده (و خواهد کرد). احتمالا به زودی شاهد شناسایی برخی افراد از روی تصاویرچهره‌های آن‌ها خواهیم بود که هکر‌ها شناسایی شان کرده و مشخصاتشان را در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کنند. این مساله به خودی خود، ضربه بزرگی به نهاد‌های امنیتی وارد خواهد کرد. حتی اگر تصاویر آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی هم منتشر نشود، این تصاویر برای سرویس‌های خارجی بسیاری با ارزش خواهد بود.

۷-و از همه مهمتر تبعات بین المللی انتشار این تصاویر برای ایران و خصوصا شخص ابراهیم رئیسی چه خواهد بود؟ آیا به زودی شاهد بازشدن پرونده حقوق بشری جدیدی علیه ایران هستیم که می‌تواند در مذاکرات نیز تاثیرگذار باشد؟

 

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان