دوشنبه, 03 اردیبهشت 1403
دوشنبه, 03 اردیبهشت 1403
گزارشی از قیمت های رد و بدل شده در بازار فوتبال:

تورم میلیاردی در فوتبال ایران

۱۴۰۰/۰۶/۰۱ ۱۲:۴۲ چاپ

حکایت گیلان | جنگ واقعی برای قهرمانی و موفقیت در فصل آینده لیگ برتر از حالا آغاز شده است و باشگاه ها با دروی بازیکنان شاخص و کارآمد بازار در حال بستن بار خود برای 9 ماه فوتبالی هستند. با تعطیلی فوتبال باشگاهی، تکاپوی لیگ برتری ها برای جذب بازیکنان جدید همچنان ادامه دارد و در این بین آن چه به طور مکرر به گوش می‌رسد، شایعه درخواست‌های مالی کلان و وحشتناک از سوی بازیکنان است.

گزارش‌ها از قیمت‌های رد و بدل شده در بازار به شکلی است که بازیکنان به قراردادهای کمتر از 10 میلیارد تومان نگاه هم نمی‌ کنند و اخیرا شایعاتی درباره دستمزدهای 13 تا 15 میلیارد تومان به بازیکنان کاملا معمولی و بدون بازی ملی منتشر شده است.


حتی در روزهای اخیر خیلی از باشگاه‌ها بعد از مذاکرات گوناگون با بازیکنان مدنظر خود و شنیدن مبالغ چند 10 میلیارد تومانی، بازار را دست خالی ترک کرده‌اند. در واقع پر بیراه نیست که تا همین الان خیلی از تیم ها هیچ توافقی با بازیکنان جود خود انجام نداده اند و منتظرند باد بازار بخوابد.

*نگاه های مبهوت کارگران به دستمزدهای میلیاردی فوتبالیست ها!

شنیدن این قیمت‌های فضایی برای مردم ایران که این روزها در سخت‌ترین شرایط اقتصادی به سر می‌برند، عذاب‌آور است. البته که همیشه دریافتی بازیکنان از متوسط درآمد مردم بالاتر بوده، اما حالا دیگر اعداد و ارقام سر به فلک کشیده و هواداران با دهان باز، در کمال حیرت شنونده اخباری از این دست هستند.

نکته قابل تامل این که بسیاری از بازیکنان به طور قطع ارزش چنین دستمزدهایی را ندارند و خیلی معمولی‌تر از آن هستند که باشگاه‌ها را برای دریافت چنین پول‌هایی تحت فشار قرار بدهند. بعضا بازیکنانی توقع دریافت بالای ۱۰ میلیارد تومان دارند که بازی‌های ملی‌شان حتی به تعداد انگشتان یک دست هم نمی‌رسد.

بازی با اعداد میلیاردی در حالی است که خط فقر در کلان شهرها به 10 میلیون تومان رسیده ولی دستمزد سالانه کارگران خیلی از کارخانجات بزرگ که حالا در لیگ برتر تیمداری می کنند، در حدود رقمی بین 10 تا 15 میلیارد تومان است و آن ها سالانه حدود 100 تا 200 میلیارد تومان صرف دستمزد بازیکنان خود می کنند.

*تورم میلیاردی فوتبال

این قیمت ها در حالی در ایران مطرح می شود که پنج فصل قبل، کل بودجه یک تیم لیگ برتری برای کل فصل فقط 10 میلیارد تومان و اعدادی کمتر از این بوده است ولی مشخص نیست حالا چه اتفاقی افتاده که فوتبال ایران تورم 1000 درصدی را تجربه می کند. یعنی دستمزد بازیکن یک میلیاردی به اعدادی در حدود 10 میلیارد تومان رسیده است.

هزینه پنج تیم مدعی لیگ شانزدهم حاکی از این است که چطور حباب فوتبال ایران ترکیده و سر به فلک گذاشته است؛ طوری که پرسپولیس در روزهای اخیر با چند بازیکن خود قراردادی بالای 10 میلیارد تومان امضا کرده است که یک بدعت گذاری جدید در فوتبال ایران به شمار می رود.

البته فقط پرسپولیس نیست که چنین قراردادهایی را امضا می کند. سایر باشگاه ها هم همین راه را رفته‌اند و اوضاع و احوال آن‌ها بهتر از سرخپوشان پایتخت نیست. نتیجه این آشفتگی در کنار نبود ساختار حرفه‌ای و درآمدزایی مناسب، بدهی روز افزون تیم‌ها است که برای هیچ کسی مهم نیست.

در ادامه هزینه پنج تیم مدعی لیگ شانزدهم (سال 95) را مشاهده می کنید:

۱. استقلال ۱۹ میلیارد و ۷۴۰ میلیون تومان

۲. پرسپولیس ۱۷ میلیارد و ۸۷۹ میلیون و ۵۰ هزار تومان

۳. تراکتور ۱۵ میلیارد و ۵۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان

۴. ذوب آهن ۱۳ میلیارد و ۴۸۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان

۵. سپاهان ۱۲ میلیارد و ۹۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان

منبع: جی پلاس

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان