جمعه, 24 فروردین 1403
جمعه, 24 فروردین 1403
ترس و لرز و کمبودهای دوز دوم واکسن کرونا در گیلان؛

چرا مراکز اصلی تزریق واکسن بسته شده است؟

۱۴۰۰/۰۵/۲۵ ۱۶:۳۵ چاپ

اختصاصی حکایت گیلان | با گذشت چند ماه از آغاز واکسیناسیون کرونا در گیلان همچنان شاهد شرایط آشفته مدیریتی تزریق واکسن طبق جدول سنی و زمانبندی اعلام شده از سوی دانشگاه علوم پزشکی گیلان هستیم.

طی چند هفته گذشته که موعد دوز دوم تزریق واکسن کرونا برای بعضی از گروه‌های سنی فرا رسیده اما در کمال تعجب شاهد آنیم که دانشگاه علوم پزشکی گیلان تدبیری برای حفظ سهمیه واکسن این افراد نداشته و شمار زیادی از شهروندان بالای 60 سال برای تزریق دوز دوم واکسن‌شان بارها و بارها به مراکز شلوغ تزریق واکسن مراجعه کرده و می‌کنند.
تعدادی دیگر هم راهی شهر و روستاهای اطراف محل زندگی‌شان می‌شوند تا شاید بتوانند براساس سفارش یا عدم استفاده افراد دیگر از سهمیه‌ی روزانه، موفق به تزریق واکسن کرونا شوند. تصور کنید حضور چندباره در مناطق شلوغ تا حه حد می‌تواند افراد سالمند را مستعد ابتلا به این ویروس وحشی کند.
سوالی که پیش می آید این است که آیا حفظ سهمیه دوز دوم افرادی که در موعد خاصی واکسن مرحله اول را تزریق کرده بودند دشوار بوده؟ مگر در راستای اثر بخشی بیشتر،این واکسن‌ها نباید در موعد زمانی خاصی تزریق شوند؟ به طور مثال مگر از ابتدا لیست کسانی که واکسن سینوفارم، آسترازنکا، اسپوتنیک و... در وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی ثبت نشده است؟
پس چگونه است که از سوی متولی بهداشت و درمان استان، چنین سهل انگاری پیرامون موضوع شده است و سالمندان استان نگران دریافت دوز دوم واکسن‌شان در این سو و آن سوی جغرافیای محل زندگی‌شان سرگردان مانده‌اند.
مدیران امر می‌دانند که توصیه‌هایی مانند مننتظر ماندن و ارسال پیامک و ... تا چه حد در میانه‌ی بحران همه گیری و بدقولی‌های پیاپی وزارتخانه بهداشت و درمان ناکارآمد شده است.
حداقلی‌ترین کار مدیران این مجموعه می‌تواند اطلاع رسانی صحیح به وسیله پیامک یا سایت یا خبرگزاری‌ها باشد نه آنکه بدون هیچگونه اطلاع رسانی قبلی تمام مراکز اصلی واکسیناسیون چند روز تعطیل شوند و مردم از طریق اطلاع رسانی دهان به دهان متوجه شوند که مثلا فلان واکسن در یکی از مساجد بالامحله‌ی حاشیه رشت تزریق می‌شود و صدها نفر به آن محل سربسته هجوم ببرند.
سوال این است که اگر واکسن هست چرا طبق برنامه‌ریزی در همان مراکز از پیش تعیین شده تزریق نمی‌شود و چرا طبق اولویت و زمانبندی برای گروه‌های هدف انجام نمی‌شود؟
آیا چنین رویه‌ای این سوالات را به ذهن متبادر نمی‌کند که ایمنی در درجه دوم اهمیت قرار دارد و فعلا هدف‌گذاری‌ها بالا بردن تعداد تزریقی‌ها است؟

همرسانی کنید:

نظرات شما:

zari 26 مرداد 1400 ساعت 03:05

این چه وضعشه آخه، خجالتم نمیکشند

نظر دهید - پسندیدم 2

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان