پنجشنبه, 06 اردیبهشت 1403
پنجشنبه, 06 اردیبهشت 1403

 حکایت گیلان | پمپئو مدعی شد توافقی که دولت ترامپ با طالبان انجام داد خواستار خروج بر اساس شرایط بود و به آمریکا اجازه می داد در صورت لزوم اقدامی انجام دهد. مایک پمپئو وزیر خارجه دولت دونالد ترامپ که در دوره مسوولیتش با مقامات طالبان دیدار کرده بود، سیاست جو بایدن را در قبال افغانستان شکست خورده دانست.  

وزیر خارجه تندروی دولت ترامپ در گفتگو با شبکه خبری فاکس نیوز گفت که دولت بایدن باید با حملات هوایی بیشتر جلوی پیشروی‌های طالبان را می‌گرفت   وی مدعی شد ترامپ برای خروج از افغانستان برنامه ریزی کرده بود، اجازه نمی داد طالبان قدرت را در دست بگیرند.  

پمپئو مدعی شد توافقی که دولت ترامپ با طالبان انجام داد خواستار خروج بر اساس شرایط بود و به آمریکا اجازه  می داد در صورت لزوم اقدامی انجام دهد.   وی در پاسخ به سوالی درباره حضور گروههای تروریستی دیگر و اطمینان به طالبان گفت که آمریکا باید هزینه این‌کار را برای آنها بسیار بالا ببرد و قاطعانه عمل کند.  

پمپئو در پاسخ به سوالی درباره بیانیه اخیر بایدن و اینکه توافق با طالبان در دولت ترامپ صورت گرفته است، گفت  هر رئیس جمهوری با چالش به جا مانده از دولت قبل روبرو است.  وی مدعی شد ما نیز با توافق بد برجام مواجه بودیم که در راستای منافع ملی عمل کردیم.   وزیر خارجه تندروی سابق آمریکا اظهار داشت رهبری ضعیف آمریکا همیشه به امنیت آمریکا آسیب می‌رساند.   وی ادامه داد: دولت بایدن صحنه جهانی را به نفع تغییرات آب و هوایی رها کرده است. آنها بر فرضیه‌های نژاد پرستی تمرکز کردند در حالی که سفارت ما در کابل در معرض خطر بود. چنین اتفاقی در طول چهار سال حضور ما در دولت آمریکا رخ نداد.  

طالبان از ماه آوریل در حالیکه نیروهای خارجی پس از ۲۰ سال اشغال افغانستان، در حال خروج از این کشور هستند، حملاتش را برای شکست دولت کابل افزایش داده بود.  رسانه های افغانستان به نقل از مقامات طالبان اعلام کردند که همزمان با صدور فرمان این گروه برای ورود نیروهای طالب به کابل محمد اشرف غنی زییس حمهوری این کشو گریخت.  عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه در افغانستان روز یکشنبه ضمن تایید خبر خروج محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان از این کشور، از نیروهای دفاعی و امنیتی خواست تا آرامش را حفظ و در تامین امنیت همکاری کنند. 

 در ویدیویی که از عبدالله عبدالله منتشر شده، او همچنین از طالبان می خواهد تا از واردشدن به کابل پایتخت این کشور خودداری کنند تا به گفته او «به هم خوردن وضعیت امنیتی باعث تلفات مردم نشود.»  

رئیس شورای عالی مصالحه افغانستان با اشاره به خروج رئیس جمهوری افغانستان از این کشور افزود: روزهای سختی برای مردم افغانستان گذشت و نیروهای امنیتی در تامین امنیت همکاری کنند. وی ابراز امیدواری کرد این «شب و روز سخت» به زودی سپری شود و مردم روزهای صلح  و آرامش را ببیند.

منبع: ایرنا

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان