چهارشنبه, 05 اردیبهشت 1403
چهارشنبه, 05 اردیبهشت 1403

به گزارش حکایت گیلان | با پیش روی های گسترده طالبان در افغانستان گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال استعفای اشرف غنی رییس جمهور این کشور افزایش یافت با این حال دقایقی پیش اشرف غنی در سخنرانی تلویزیونی در این باره صراحتا اظهار نظر نکرد.

رییس‌جمهور افغانستان در پیام ویدئویی کوتاهی گفت: "در حالی که می‌دانم از حال و آینده‌تان نگران هستید به شما این اطمینان را می‌دهم که به‌عنوان رییس‌جمهورتان تمرکز من بر این است تا از گسترش بیشتر بی‌ثباتی، خشونت و آوارگی مردمم جلوگیری کنم.

او افزود: «به‌عنوان یک رسالت تاریخی تلاش می‌کنم تا نگذارم جنگ تحمیل شده بر مردم افغانستان بیشتر از این باعث کشتار مردم بی‌گناه، از دست رفتن دستاوردهای 20 ساله شما، تخریب تاسیسات عامه و بی‌ثباتی ادامه‌دار شود.»

اشرف غنی ادامه داد: "به‌همین دلیل مشورت‌های گسترده را در داخل دولت با بزرگان و رهبران سیاسی، نمایندگان اقشار مختلف مردم افغانستان و همکاران بین‌المللی‌مان آغاز کردم."

رییس‌جمهور افغانستان در پایان گفت: «مشورت‌ها در این رابطه به‌سرعت جریان دارد و نتایج آن به‌زودی با شما هموطنان عزیزم شریک خواهد شد.»

این سخنرانی دو دقیقه و نیم طول کشید.

برخی خبرهای غیر رسمی حاکی از آن است که اشرف غنی متن استعفانامه خود را هم آماده کرده است. گفته می‌شود برخی کشورها به غنی پیام داده‌اند که برای صلح استعفا کند. این امیدواری وجود دارد با استعفای غنی توافق موقت آتش بس با طالبان امضا شود و به دیپلماسی برای حل بحران فرصت تازه ای داده شود. 

گفته می شود غنی نیز اعلام کرده به شرط تامین صلح استعفا می‌دهد. 

با این حال نگرانی های زیادی وجود دارد از جمله اینکه طالبان تاکنون هیچ چراغ سبز و نرمش نشان نداده است این احتمال هم مطرح است که با کناره گیری غنی طالبان با سرعت بیشتری به سمت کابل حرکت کند. 

شاید این نگرانی باعث شده است که غنی امروز سخنی از استعفا مطرح نکند. 

از سوی دیگر عبدالله عبدالله رهبر شورای عالی صلح نیز در دوحه در حال رایزنی با طالبان است البته این رایزنی‌ها تاکنون نتیجه مطلوبی به دنبال نداشته است. 

در همین حال نخستین گروه از سربازان آمریکا برای بازگرداندن اتباع و دیپلمات های خود وارد افغانستان شده و در محوطه فرودگاه کابل مستقر شده‌اند. 

سربازان انگلیسی نیز قرار است وارد کابل شوند. 

نروژ و دانمارک سفارت‌های خود در کابل را تعطیل کرده‌اند و انگلیس هم گفته که سفارتش را به جای امن منتقل می‌کند و با کمترین کارمند ممکن سفارتش را اداره خواهد کرد.

به سفارت آمریکا در کابل دستور داده شده است تمام اسناد حیاتی و مهم نابود شوند. همچنین دستور داده شده است که پرچم‌های آمریکا نیز از این کشور خارج شوند تا اسباب پروپاگاندای طالبان نشود. 

در افغانستان فقط کابل امن است، البته این امنیت به شدت شکننده است. نیروهای طالبان به یک قدمی پایتخت رسیده اند. 

در حالی که کابل هنوز به طور مستقیم تهدید نشده است اما ترس از سقوط پایتخت بیش از پیش در بین شهروندان این شهر دیده می‌شود. با این حال طبق آخرین ارزیابی‌های اطلاعاتی ارتش آمریکا، کابل ممکن است در مدت ۳۰ روز آینده تحت فشار نیروهای طالبان قرار گیرد و اگر روندهای کنونی ادامه یابد این نیروها می‌توانند در چند ماه آینده کنترل کامل افغانستان را به دست گیردند.

طبق گزارش آسوشیتدپرس، تخمین زده می‌شود که طالبان اکنون بیش از دو سوم کشور را در اختیار داشته باشد.

در جریان پیشروی‌های طالبان در شهرهای کلیدی افغانستان، نیروهای این گروه میلیاردها دلار تجهیزات نظامی آمریکایی مانند خودروهای زرهی ضد مین، پهپاد و نفربر را در فرودگاه قندوز برای خود ضبط کردند.

جبهه جدید در مزار شریف

طالبان در روزهای گذشته با تصرف، هرات و قندهار دو شهر بزرگ افغانستان حالا در مهمترین مناطق کشور به جز کابل و مزار شریف حاکمیت دارد. 

سخنگوی گروه طالبان اعلام کرد که افراد این گروه امروز شنبه شهر "شرنه" مرکز استان پکتیکا را بطور کامل تصرف کرده و اکنون استانداری، فرماندهی پلیس و شهر در کنترل آنها قرار دارد.

در همین حال شب گذشته مزار شریف، مرکز ولایت بلخ، سنگر جدید دولت و نیروهای مردمی به رهبری عبدالرشید دوستم و عطامحمد نور انتخاب شد.

این دو چهره شناخته شده و رقیب دیرینه روز جمعه تعهد کردند در ایستادگی در برابر طالبان اختلافاتشان را کنار می‌گذارند و هماهنگ می‌شوند تا تاریخ آنان را سرزنش نکند و اگر اتحاد شکستند خائنان ملی معرفی شوند.

دوستم و نور به همراه شماری از دیگر چهره‌های شناخته شده افغانستان، مرکز فرماندهی را دفتر والی بلخ برگزیدند و تصمیم گرفته شد سپاه ۲۰۹ شاهین تجهیزات لازم را در اختیار نیروهای مردمی قرار دهد، رهبری نیروهای مردمی بر عهده عطامحمد نور باشد و ژنرال دوستم بر عملیات‌ها نظارت کند و مشورت بدهد.

وزارت دفاع افغانستان امروز شنبه اعلام کرد که حمله گروه طالبان بر شهر مزار شریف شکست خورد و در این حمله ۳۳ تن از افراد طالبان کشته و شمار دیگری هم زخمی شدند.

دفتر مطبوعاتی لشکر ۲۰۹ شاهین در شمال افغانستان هم اعلام کرده است که حمله دوهزار نفری طالبان بر مزارشریف با کشته و زخمی شدن ۴۳ تن از افراد طالبان بطور قاطع شکست خورده است.

اما ذبیح الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان یک ساعت پیش در توئیتی اعلام کرد که حمله طالبان از چهار طرف بر شهر مزارشریف بشدت ادامه دارد و نیروهای آنها موفق به پیشروی هایی هم شده اند.

بحران انسانی در افغانستان

در همین حال اوضاع انسانی افغانستان به شدت نگران کننده است. 

آنتونی گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد روز جمعه، ۱۳ اوت، هشدار داد اوضاع در افغانستان از کنترل خارج شده و نتایج آن برای شهروندان این کشور مصیبت‌بار خواهد بود.

بیش از ۲۵۰ هزار افغان ناچار به ترک خانه و شهر خود شده‌اند و انتظار می‌رود صدها هزار نفر دیگر هم با ادامه درگیری‌ها و پیش‌روی طالبان آواره یا پناهنده شوند.

شمار زیادی از آوارگان جنگ به کابل پناه آورده و در پارکها، خیابانها و فضاهای باز زندگی می‌کنند.

به گزارش سازمان خیریه نجات کودکان، حدود ۷۲ هزار کودک در میان آوارگانی هستند که در روزهای اخیر به پایتخت پناه برده‌اند.

سازمان ملل از کشورهای همسایه افغانستان خواسته که مرزهای خود را باز نگه دارند.

با وجود هشدارها درباره وضعیت افغانستان اما کشورهای غربی توجه چندانی به اوضاع انسانی این کشور ندارند. 

برنامه جهانی غذا هشدار داده که کمبود غذا در افغانستان به مرحله وخیم رسیده است. تامسون فیری، سخنگوی برنامه جهانی غذا گفته که وضعیت کنونی افغانستان تمام نشانه‌های وقوع یک فاجعه انسانی را دارد.

منبع:فرارو

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان