چهارشنبه, 05 اردیبهشت 1403
چهارشنبه, 05 اردیبهشت 1403

به گزارش حکایت گیلان |عکسی که سفارت روسیه از دیدار سفیر این کشور و سفیر بریتانیا در تهران منتشر کرده، در میان کاربران توییتر بحث‌بر‌انگیز شد، آن قدر که حتی برخی از چهره‌های سیاسی ایران هم وارد میدان شده و علیه آن مطالبی نوشتند.

عکس مورد نظر به نوعی یادآور تصویری از دیدار رهبران سه کشور قدرتمند در جریان جنگ جهانی دوم است. در این دوره، متفقین که علیه آلمانی‌ها می‌جنگیدند بی‌اعتنا به موضع بی‌طرفانه حکومت ایران، وارد خاک این کشور شده بودند.

کنفرانس تهران از ششم تا نهم آذرماه ۱۳۲۲ در محل سفارت روسیه و با حضور وینستون چرچیل، نخست وزیر بریتانیا، فرانکلین روزولت، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا و ژوزف استالین، رهبر اتحاد جماهیر شوروی برگزار شد.

در عکسی که روز چهارشنبه، سفارت روسیه منتشر کرده است، سه صندلی روی همان ایوان گذاشته شده است. اما به جای رهبران کشورها، در این عکس لوان جاگاریان، سفیر روسیه و سایمون شرکلیف سفیر بریتانیا نشسته‌اند و صندلی وسط که جای آمریکایی‌ها بود، خالی مانده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی و وزیر خارجه ایران نسبت به انتشار این تصویر اعتراض خود را بیان داشتند.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به تصویر حاشیه‌ساز در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: امروز عکسی فوق‌العاده نامناسب مشاهده کردم. لازم است یادآور شوم اوت ۲۰۲۱، نه اوت ۱۹۴۱ است و نه دسامبر ۱۹۴۳.

وی عنوان کرد: مردم ایران نشان داده‌اند (از جمله در دوره مذاکرات برجام) که سرنوشت آن‌ها هرگز نمی‌تواند برآمده از تصمیمات سفارت‌های خارجی یا قدرت‌های خارجی باشد.

سفارت روسیه در ایران با انتشار پیامی در حساب کاربری خود در توئیتر به‌دلیل بازتاب منفی ایجادشده از یک تصویر حاشیه‌ساز عذرخواهی کرد.

در پیام سفارت روسیه آمده است: با توجه به واکنش‌های انجام‌شده به تصویر منتشرشده از سوی ما، می‌خواهیم دقت کنیم که این تصویر زمینه ضد ایرانی ندارد و قرار نبود احساسات مردم کشور دوست، ایران را آزرده کنیم.

این پیام می‌افزاید: تنها معنای این عکس یادآوری و ادای احترام به تلاش‌های مشترک دولت‌های متحد علیه نازیسم در جنگ جهانی دوم بود.

سفارت روسیه تأکید کرد: ایران دوست و همسایه ماست و به تقویت روابط مبتنی بر احترام متقابل ادامه می‌دهیم.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان