سه شنبه, 04 اردیبهشت 1403
سه شنبه, 04 اردیبهشت 1403

حکایت گیلان | ممکن است نتوانید زمان را به عقب برگردانید، اما می‌توانید تاثیرات زمان را بر بدن خود تغییر دهید. عوامل دیگری غیر از ژنتیک می‌توانند بر میزان سن شما تاثیر بگذارند. بسیاری از این موارد تحت کنترل شما هستند، بنابراین این مقاله را مطالعه کنید تا بدانید چگونه می‌توانید سرعت پیری خود را کاهش دهید. 


این توصیه‌ها را برای کاهش روند پیری دنبال کنید:

ویتامین D

ویتامین D ، "ویتامین آفتاب" ، به استحکام استخوان‌ها کمک می‌کند و همچنین می‌تواند در برابر شرایط مرتبط با سن مانند بیماری‌های قلبی و سرطان محافظت کند. می‌توانید ویتامین D را در غذاها مانند ماهی‌های چرب مانند ماهی آزاد، زرده تخم‌مرغ و غذاهای غنی شده از جمله غلات دریافت کنید.

محافظت از پوست در برابر آفتاب

دریافت ویتامین D در محیط بیرون یک شمشیر دو لبه است زیرا نور خورشید می‌تواند باعث آسیب پوست، چین و چروک و افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست شود-همه اینها باعث پیری داخلی و خارجی می‌شود. و درحالیکه همه می‌دانند آفتاب‌سوختگی مضر است، برخی از مردم تعجب می‌کنند که متوجه می‌شوند حتی برنزه کردن هم به پوست آسیب می‌رساند.


اجتناب از سموم

اگرچه تحقیقات در این زمینه هنوز در مراحل ابتدایی است، اما نشان می‌دهد که سموم محیطی که در معرض آن هستیم ممکن است ما را زودتر پیر کند. محققان این سموم را "ژرونتوژن" می‌نامند. برخی از نمونه‌های آن آرسنیک موجود در آبهای زیرزمینی و بنزن ناشی از اگزوز خودرو و انتشارات صنعتی است.

تحقیقات دیگر نشان می‌دهد BPA ، یک ماده شیمیایی موجود در برخی از پلاستیک‌ها، ممکن است روند پیری را تسریع کند، به همین دلیل است که استفاده از پلاستیک فاقد BPA همچنان عاقلانه است. دود سیگار به طور واضح یک عامل بیماری‌زا است. سیگار کشیدن به معنای واقعی کلمه باعث آسیب داخلی به کد ژنتیکی و همچنین رگ‌های خونی و سیستم‌های متعدد می‌شود.


هیدراته ماندن

با بالا رفتن سن، کلیه‌های شما کارایی کمتری دارند، ممکن است به سیگنال‌های تشنگی حساسیت نداشته باشید و ممکن است داروهایی مصرف کنید که مایعات بدن را کاهش می‌دهد. در یک چرخه معیوب، کم‌آبی بدن عملکرد طبیعی سیستم‌های حیاتی را در بدن از بین می‌برد و حتی باعث گیجی شبیه زوال عقل می‌شود.


از دندان‌های خود مراقبت کنید

به نظر می‌رسد بین دهان سالم و پیری ارتباط وجود دارد. تحقیقات نشان داده است که سلامت ضعیف دندان با مشکلات مربوط به سن مانند بیماری‌های قلبی عروقی، سکته مغزی و دیابت ارتباط دارد، احتمالاً به این دلیل که باکتری‌های عفونت‌های دهان ممکن است به خون وارد شوند و التهاب را در سایر قسمت‌های بدن افزایش دهند. بیماری لثه ممکن است با خطر بیشتر زوال عقل و آلزایمر مرتبط باشد. 

منبع: سلامت

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان