یکشنبه, 02 اردیبهشت 1403
یکشنبه, 02 اردیبهشت 1403

اختصاصی حکایت گیلان | سامان بدر: جبار کوچکی نژاد نماینده رشت و خمام و  از امضا کنندگان اصلی طرح صیانت به تازگی گفته است:  «طرح حمایت از کاربران در فضای مجازی به دنبال رونق کسب و کارهای اینترنتی است نه تعطیلی آن» وی گفته است« اگر سهم پیام‌رسان‌های داخلی از پهنای باند اینترنت بیشتر باشد طبیعی است که آنها بهتر می‌توانند خدمات به مردم ارائه دهند.» در این رابطه دو مساله قابل توجه است که یکی به خود ایشان برمی گردد و دیگری در مورد اظهاراتشان دود از کله ما بلند می شود.

جبار کوچکی نژاد فعالیت تبلیغاتیش چه در ایام انتخابات و چه دوران نمایندگی با اینستاگرام، واتس آپ و تلگرام است.( البته اگر بنرهای تبلیغاتی مزین به تصاویر ایشان در هر کوی و برزن  را فاکتور بگیریم) ایشان حتی یک سایت  اینترنتی با دامنه IR ندارد. طرفدارانش در اینستاگرام برایش صفحه حامیان راه می اندازند. پیام رسان های خارجی کمک زیادی به ایشان کرده است که هنوز خود را معرفی کند و کوچک ترین کارهایش را رسانه ای کند. با این اوصاف ایشان از طراحان طرح صیانت می شود. شما به همین شبکه های اجتماعی مدیون هستید و ممکن است همین که از آن استفاده می کردید به «هیولای فرانکشتاین» برای خودتان تبدیل شود. کوچکی نژاد بدون این ها بدون شک به یک فرد منزوی و تاثیرپذیر از دیگران تبدیل می شود و حتی طرفدارانش هم نمی توانند روی او حساب کنند.  نماینده رشت و خمام در ابتدای همین مجلس قول داده بود که شفافیت آرا در اولویت مجلس یازدهم خواهد بود. ولی این طرح به سرانجام نرسید و خود ایشان در مصاحبه ای گفتند  «بیشتر از آنکه ما نیازمند شفافیت در رأی‌گیری‌ها باشیم، باید شفافیت در مواضع نمایندگان را دنبال کنیم» حتما می خواهید طرحی هم ارائه کنید که نمایندگان هم در حین فعالیت ردصلاحیت شود تا شفافیت مواضع معنا پیدا کند؟

با این حال حتی اگر این موضوع را فاکتور بگیریم ایشان حق ندارند به مردم وعده ای دهند که از همین حالا مشخص است چنین نخواهد شد. این حرف که «طرح حمایت از کاربران در فضای مجازی به دنبال رونق کسب و کارهای اینترنتی است» مشخص نیست با کدام متر و معیار همخوانی داشته باشد. فرض بگیریم اینستاگرام و گوگل و واتس آپ و همه پلتفرم های خارجی حاضر به همکاری نباشند که نیستند چگونه رونق کسب و کار اینترنتی برای فعالان آن امکان پذیر است. مگر کسب درآمد اینترنتی با وعده وعید و دخالت دولتی صورت می گیرد که انتظار دارند چنین طرح هایی ایجاد اشتغال نو کند.  نمایندگان به قول یکیشان در پیام رسان های داخلی با 300 الی 400 عضو مجبور شده اند به پیام رسان های خارجی کوچ کنند. حالا قرار است پیام رسان های داخلی در این بازه معجزه کنند و یا فکر می کنید فقط به خاطر پهنای باند است که مردم در پیام رسان های داخلی عضویت ندارد. حالا مگر ایشان و همفکرانش ید بیضاء دارند که می خواهد معجزه کند و برای فعالان اینترنتی از اقتصاد نه چندان قوی داخلی منبع درآمدی ایجاد کند؟ تازه اگر سرنوشت پلتفرم های داخلی به سرنوشت بلاگفا و کلوب و پرشین بلاگ دچار نشود که محدودیت ها از آن ها ابزار بی خاصیتی ساخت. 

همین مجلسی که  می گوید دنبال محدودیت نیست، می توانست فرصتی را ایجاد کند که تلویزیون های خصوصی در کشور ایجاد شود، اما شاهد آن هستیم که نظارت بر شبکه نمایش خانگی را به صداوسیمای انحصاری ما سپرده است. این بازی با کلمات دیگر فایده ندارد آقای کوچکی نژاد، کاش لااقل مثل بعضی افراد جبهه پایداری با شهامت بگویید که منظورتان محدودیت است و قرار است پهنای باند پیام رسان های خارجی صفر شود. یا شما تحت تاثیر این افراد قرار گرفته اید و باید جبران کنید یا حداقل با مخاطبتان صادق باشید. این «شمشیر داموکلس» که روی سر پیام رسان های خارجی و داخلی گذاشته شده  حداقل ما می دانیم هدفش رونق اقتصادی نیست، هدف اصلی آن نیز در جلسه علنی مجلس اعلام نشد. غیرعلنی را ما نمی دانیم! 

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان