سه شنبه, 04 آبان 1400
سه شنبه, 04 آبان 1400

جلال ستاری، نویسنده، مترجم و اسطوره‌شناس مطرح روز، شنبه، نهم مرداد ماه و ۵ روز پیش از آنکه نودسالگی را پشت سر بگذارد، روی در نقاب خاک کشید.

به گزارش حکایت گیلان | جلال ستاری، محقق، اسطوره‌شناس و اندیشمند از معدود چهره‌هایی است که سال‌ها در حوزه اسطوره و اسطوره‌پژوهی تلاش‌های پیگیری انجام داده و علاوه بر ترجمه آثار متعدد، در این زمینه کتاب نیز نوشت. وی متولد ۱۴ مرداد ۱۳۱۰ خورشیدی در رشت بود.

لاله تقیان همسر این مترجم و نویسنده از درگذشت وی حوالی ساعت ۱۷ عصر روز شنبه خبر داد. همچنین قرار است آئین تشییع این نویسنده نامدار سه شنبه پیش رو، دوازدهم مردادماه برگزار شود.

ستاری در سوئیس تحصیل کرد و دکتری گرفت. یکی از استادان معروف او ژان پیاژه بود. او درباره مدت زمان حضور در سوئیس و تأثیر آن بر خود گفته است: از ۱۹۵۱ تا ۱۹۶۳ میلادی آن‌جا بودم. ۱۳ سال طول کشید.

در سال‌های دهه پنجاه که وی برای نخستین بار آثار اندیشمندانی چون گاستون باشلار، آنتونن آرتو، جرج دومزیل، ولادیمیر پراپ و بسیاری دیگر را به فارسی ترجمه می‌کرد، این نام‌ها -که حتی امروز هنوز چندان شناخته شده نیستند- کاملاً ناشناس بودند. ستاری در همان سال‌ها، تأثیر مهمی در سازمان دادن به برنامه‌ریزی‌های فرهنگی نهادینه در کشور داشت و پس از آن نیز فعالیت‌های انتشاراتی خود را دوچندان کرد.

جلال ستاری بیش از ۱۰۰ کتاب در زمینه‌های افسانه‌شناسی، ادبیات نمایشی و نقد فرهنگی در طی بیش از ۶۰ سال، تألیف و ترجمه کرده است. وی در سال ۱۳۸۴، نشان فرهنگ و هنر را از وزارت فرهنگ فرانسه را دریافت کرد.

این اسطوره شناس در مقام نویسنده و مترجم تخصصی نزدیک به ۹۰ جلد کتاب در زمینه‌های افسانه‌شناسی، ادبیات نمایشی و نقد فرهنگی در طول بیش از ۶۰ سال به رشته تحریر درآورده است. این کتاب‌ها عمدتاً از کتاب‌های مرجع و شاخص در زمینه‌های تخصصی خود هستند. جان‌های آشنا، آخرین مصاحبه با سارتر (ترجمه)، جهان نگری (ترجمه)، تراژدی و انسان، بازتاب اسطوره در بوف کور، فرهنگ و تئاتر و طاعون (ترجمه)، اسطوره در جهان امروز، پژوهشی در ناگزیری مرگ گیلگمش (ترجمه)، سیمای زن در فرهنگ ایران، در قلمرو فرهنگ، شرق در ادبیات فرانسه (ترجمه)، افسون شهرزاد، نمایش در شرق، اسطوره و رمز در اندیشه میرچا الیاده، درد عشق زلیخا، در بی دولتی فرهنگ، آئین و اسطوره در تئاتر، پژوهشی در اسطوره گیلگمش و افسانه اسکندر و جهان اسطوره‌شناسی (ترجمه) بخش اندکی از آثار پرشمار اوست.

منبع: ایبنا

 

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان