چهارشنبه, 05 اردیبهشت 1403
چهارشنبه, 05 اردیبهشت 1403

حکایت گیلان | یک متخصص عفونی، عوارض تزریق واکسن را بسیار خفیف دانست و اظهار کرد: یکی از عوارض درد و تورم موضعی بوده که جدی نیست و احتمالا در چند روز اول تزریق شاهد تب خواهیم بود، اما تکمیل دو دوز واکسن بسیار مهم است تا ایمنی نسبی ایجاد شود.

دکتر توفیق یعقوبی کروناویروس ها را به دو دسته آلفاکروناویروس و بتاکروناویروس تقسیم کرد و گفت: آلفاکروناویروس ها در طول قرن ها عامل ایجاد سرماخوردگی ها بوده اند و همه ما بارها دچار «common cold»ها شده ایم.

وی ۲۵ درصد علت سرماخوردگی ها را آلفاکروناویروس دانست و افزود: سارس ۲۰۰۲، مرس ۲۰۱۲ و کووید ۲۰۱۹ از دسته بتاکروناویروس ها هستند که هر کدام در دوره شیوع خود نوعی اپیدمی ایجاد کردند.

این متخصص بیماری های عفونی، با بیان اینکه بتاکروناویروس ها از نوع ویروس های دارای آر.ان.ای بوده و در هر ۱۰۰۰ تا ۱۰ هزار کپی ویروسی یک جهش ایجاد می کنند، ادامه داد: در برخی از مواقع این جهش ها برای ویروس مفید و در مواقع دیگر برای انسان مفید است؛ به عنوان مثال در جریان شیوع سارس و مرس همین اتفاق افتاد و جهش های ویروسی منجر به نابودی بیماری شد.

یعقوبی، با اشاره به جهش های متعدد کروناویروس، خاطرنشان کرد: نامگذاری جهش ها براساس کشف ویروس در کشورها بوده و لذا با جهش های انگلیسی، برزیلی، آفریقایی و هندی مواجه هستیم، اما به خاطر اعتراض کشورها به سازمان بهداشت جهانی، از نامگذاری الفبایی تحت عنوان آلفا، بتا، گاما و دلتا استفاده شده است.

وی با بیان اینکه جهش های ویروسی عموما تفاوت جدی با یکدیگر ندارند، عنوان کرد: تغییر ایجاد شده در ژنوم کروناویروس سرعت انتقال و ابتلای آن را افزایش داده است؛ همچین شاهد ابتلای بیشتر کودکان هستیم.

این متخصص عفونی، ویژگی کروناویروس اولیه را در کم بودن ابتلای کودکان دانست و یادآور شد: کلیه افراد اعم از نوزاد تا سالمند درگیر کروناویروس خواهند شد و تاکنون یا کرونا گرفته اند و یا در آینده مبتلا خواهند شد، زیرا هیچگونه مصونیتی از ابتلا وجود ندارد.

وی فلسفه پیشگیری از کرونا و تزریق واکسن را در ایجاد مصونیت دانست و عنوان کرد: در جهش دلتا شاهد علامتدار شدن کودکان نیز هستیم و این علائم بیشتر شبیه سرماخوردگی است، زیرا دستگاه تنفسی فوقاتی را درگیر کرده و موجب بروز علائمی همچون آبریزش بینی و گلودرد می شود که در سرماخوردگی شایع است.

یعقوبی، با اشاره به سرایت پذیری زیاد ویروس جدید در خانواده ها، گفت: پیک جهش دلتا در جهان اتفاق افتاده است، زیرا زمینه سرایت پذیری کروناویروس افزایش یافته؛ همچنین دورهمی ها و عدم رعایت پروتکل های بهداشتی نقش مهمی در افزایش ابتلاها دارد.

این متخصص عفونی، با بیان اینکه در صورت ابتلای یکی از اعضای خانواده، همه خانواده درگیر و حتی بستری می شوند، خاطرنشان کرد: بیشتر بستری های ما خانوادگی شده است.

وی با اشاره به نقش ریزفاکتورها همچون چاقی، دیابت و بیماری قلبی و عروقی در تشدید بیماری، اضافه کرد: در بررسی علائم بالینی مبتلایان به کرونا تنگی نفس و درصد اکسیژن خون بسیار مهم است؛ البته اکثر افراد درگیری ریه ۲۰ درصدی دارند و با درمان های سرپایی بهبود پیدا می کنند.

یعقوبی، عدم ابتلای افراد سیگاری و قلیانی به کرونا را یک باور غلط دانست و تصریح کرد: تحقیقات علمی در مقایسه بیماران کرونایی که سیگار و قلیان می کشند با سایر مبتلایان، نشان می دهد که  مرگ و میر در سیگاری ها و قلیانی ها بیشتر بوده و مواد دخانی هیچگونه جلوگیری از ابتلا ایجاد نمی کنند. در واقع سیگار ریه را تخریب می کند و طبیعی است که بیماری در افراد سیگاری تشدید شود.

وی رعایت پروتکل های بهداشتی را مهمترین راه پیشگیری از کرونا در حال حاضر دانست و بیان کرد: افراد حتما هر نوع واکسنی که در دسترس دارند را تزریق کنند، اما توجه داشته باشید که باید هر دو دوز واکسن تجویز و دریافت شود و اثرگذاری آن بین دو تا چهار هفته بعد از تزریق دوز دوم است که ایمنی حدود ۷۰ درصدی ایجاد می کند.

این متخصص عفونی، با تاکید بر اینکه واکسن از ابتلا به کرونا جلوگیری نمی کند، متذکر شد: کسی که به کرونا مبتلا شده و یا واکسن زده است، مجددا هم مبتلا می شود، اما بیماری شدید نیست.

یعقوبی، عوارض تزریق واکسن را بسیار خفیف دانست و اظهار کرد: یکی از عوارض درد و تورم موضعی بوده که جدی نیست و احتمالا در چند روز اول تزریق شاهد تب خواهیم بود، اما تکمیل دو دوز واکسن بسیار مهم است تا ایمنی نسبی ایجاد شود.

منبع: ایسنا

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان