دوشنبه, 28 خرداد 1403
دوشنبه, 28 خرداد 1403

حکایت‌گیلان | تقریبا از ابتدای شکل‌گیری قالب جدید فعالیت های سیاسی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، اصلاح‌طلبان و جریان اصلاحات یکی از دو جناح قدرتمند سیاسی در کشور بودند. جریانی که ادوار مختلف در مجلس توانسته حضور حداکثری داشته باشد و در اکثریت ادوار انتخابات ریاست جمهوری، رئیس قوه مجریه با حمایت این جریان به پیروزی رسیده است. حامیان دولت سازندگی، دولت اصلاحات و دولت تدبیر و امید حالا در فکر معرفی نامزد برای سیزدهمین دوره ریاست جمهوری و پیروزی در انتخابات ۱۴۰۰ هستند. جناحی که در یک سال گذشته روزهای سختی را پشت سر گذاشته و بعد از انتخابات مجلس یازدهم به انزوا کشیده شده بود، به نظر می رسد بعد از مشخص شدن نتایج انتخابات آمریکا جانی تازه گرفته و انگار امید بیشتری برای کسب کرسی ریاست جمهوری برای دوره آتی پیدا کرده است. حزب کارگزاران سازندگی ایران یکی از احزاب قدیمی است که تقریبا از ابتدای شکل‌گیری جریان اصلاحات تا به امروز از سردمداران این جریان است و نقشی تعیین‌کننده در تصمیمات اصلاح‌طلبان دارد.

به مصاحبه با حسین مرعشی، سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی نشستیم تا کمی از حال و هوای انتخاباتی این حزب مطلع شویم. مشروح مصاحبه را در ادامه می خوانید:

مدت زیادی تا انتخابات ریاست جمهوری نمانده است؛ آیا جریان اصلاحات توانسته است به تشکلی واحد دست پیدا کند؟

در جبهه اصلاحات دو تشکل هماهنگ کننده وجود دارد، یکی شورای‌عالی سیاست‌گذاری که در حال حاضر غیرفعال است و دیگری شورای هماهنگی جبهه اصلاحات که فعالیت هایش مانند گذشته دنبال شده و فعالیت های جریان اصلاحات ذیل این مجموعه دنبال می شود. شورای هماهنگی در حال تدوین سیاست هاست و برای گزینه ها هنوز  تصمیم گیری نشده و این مسئله نیازمند زمان بیشتر است.

دو نوع تصمیم برای آینده گرفته می شود؛ یکی بحث های انتخاباتی مانند نامزدهای مدنظر جریان اصلاحات و نحوه مشارکت اصلاح طلبان در انتخابات و دیگری برنامه هایی برای آینده کشور که دسته دوم به صورت کلان تصمیماتی هستند که شامل تصمیمات اقتصادی و سیاست خارجی و مواردی از این دست می باشند که با توجه به تحولات اخیر که در کشور آمریکا رخ داد و ریاست جمهوری آن ها که تغییر کرد و اینکه ما هنوز از برجام خارج نشدیم، برنامه هایی برای بهبود روابط با جهان داریم.

رهبری در این تشکیلات به دست شخص است یا به صورت جمعی تصمیم‌گیری می‌شود؟

اصل بر این است که  همفکری احزاب و شخصیت های مختلف شکل بگیرد، پس باید در این مسیر از نظرات مختلف استفاده کرد.

مدتی پیش یکی از اعضای حزب کارگزاران سازندگی در مصاحبه‌ای گفته بود که باید به سمت اعتدال‌گرایی حرکت کنیم، آیا این به معنای فاصله گرفتن حزب کارگزاران از جریان اصلاحات و اصلاح‌طلبی است؟

حزب کارگزاران سازندگی از ابتدا بر پایه اعتدال بنا شده؛ مشی اعتدالی به معنای فاصله گرفتن از متن اصلاح‌طلبی یا شکل‌گیری جریان جدید نیست.

در گذشته اختلافاتی بین حزب کارگزاران سازندگی و برخی احزاب اصلاح طلب به وجود آمده بود؛ این اختلافات در چه سطحی بوده و اینکه آیا به حدی بوده که منجر به اختلافات جدی شود؟

اختلاف نظرها بین احزاب و افراد در یک سطحی قابل قبول و طبیعی است، اما این اختلافات به قدری نیست که منجر به شکاف بین جریان اصلاحات باشد.

در جریان اصلاحات تندرو داریم؟

همانطور که در همه  جریانات سیاسی در همه جای جهان تندرو داریم، در جریان اصلاحات هم تندرو وجود دارد.

با توجه به مواضعی که اخیرا آقای احمدی‌نژاد داشته، برخی پیش بینی می‌کنند جریان اصلاحات با او وارد ائتلاف شود؛ این احتمال چقدر رد یا تایید می‌شود؟

حتی از شنیدن این شایعه هم متنفریم. احمدی‌نژاد خیلی به ایران لطمه زد و از جریان انقلاب فاصله گرفت؛ پس هیچ وقت احتمال ندارد که جریان اصلاحات با چنین فردی ائتلاف داشته باشد.

در جریان اصلاحات تفکر هاشمی در راس قرار دارد یا تفکر خاتمی؟

آقای هاشمی و آقای خاتمی خیلی بیشتر از آن چیزی که فکرش را بکنید با هم دوست و یار بودند و هر دو در زمان حضورشان در جایگاه ریاست جمهوری، خدمات زیادی به کشور ارائه کردند و زحمات زیادی برای کشور کشیدند؛ قبل از سال نود و دو هم این دو بزرگوار قِرابت زیادی با هم داشتند.

تفکر مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و سید محمد خاتمی دو تفکر مکمل در جریان اصلاحات بوده و هستند و به جای اینکه آن ها را در مقابل هم قرار بدهیم، باید در کنار هم ببینیم.

نظرتان درباره این چند اسم چیست؟

شورای‌عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان:

دو تجربه موفق یک تجربه ناموفق

محمدرضا عارف:

یک دانشگاهی شریف

حسن روحانی:

اصولگرای بدشانس

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان