سه شنبه, 04 اردیبهشت 1403
سه شنبه, 04 اردیبهشت 1403

حکایت گیلان | یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادعای تازه‌ای درباره خط تولید واکسن روسی اسپوتنیک مطرح کرد. مرتضی خاتمی در این باره گفت که روس‌ها در تولید این واکسن در ایران سهم عمده‌ای برای خود قائلند. 

چند روز پیش سخنان علیرضا رئیسی معاون وزیر بهداشت و  سخنگوی ستاد ملی کرونا در کلاب هاوس بحث برانگیز شده بود. 

به گزارش خبرآنلاین او گفته بود: "از مدت‌ها پیش می‌دانستیم روسیه ماهانه ۵ میلیون دوز تولید می‌کند و خط‌های مختلف را تحت لیسانس خود به کشور‌های دیگر داده است. خطی هم به ما داده که الان به درد نمی‌خورد. این خط تولید تولیداتی از شهریورماه دارد. این خط تولید در ایران است، ولی قطعا مال ایران نیست و می‌توانند بر اساس قرارداد‌هایی که دارند محصولات را جای دیگر توزیع کنند. برای همین برای این خط تولید ما حساب باز نکرده ایم."

گفته می شود در این قرارداد ایران "فریب خورده است." با این حال سخنان رئیسی به سرعت از سوی کاظم جلالی سفیر ایران رد روسیه و کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت تکذیب شد. 

کیانوش جهانپور ضمن رد اظهارات منتسب به رئیسی گفت: "متاسفانه تیتر انتخاب شده در برخی رسانه ها ارتباطی با متن خبر و گفته های سخنگوی محترم ستاد ملی مقابله با کرونا ندارد."

سفیر ایران در روسیه هم گفت: «به دنبال انتشار چنین مطلبی در برخی رسانه ها، بلافاصله با دکتر نمکی وزیر بهداشت و درمان تماس گرفته شد و ایشان اعلام کردند قطعا این موضوع تحریف شده است و بعد از آن هم با انجام مصاحبه دکتر جهانپور در این مورد، موضوع اصلاح شد.»

جلالی افزود: «من اطمینان دارم حرف های آن مقام در مورد اسپوتنیک وی تحریف شده است، چون یک مسوول وزارت بهداشت نمی گوید که «خط تولیدی به ما دادند به درد ما نمی خورد»، به این دلیل که اگر تحریف نشده باشد پس اولین کسی که باید پاسخگو باشد خود وزارت بهداشت است و بنابراین من بعید می دانم که ایشان چنین مطالبی را مطرح کرده باشد.»

سفیر ایران در روسیه ادامه داد: «اکنون این تولید مشترک ما تحت لیسانس روسیه در حال انجام است و بنابراین جای قدردانی از دولت روسیه وجود دارد که در این مورد به ما کمک کرده است.»

پنجم تیرماه خط تولید انبوه واکسن اسپوتنیک در کرج و با حضور وزیر بهداشت آغاز به کار کرد. گروه دارویی اکتوور پس از ماه‌های مذاکره توانست شرایط تولید واکسن اسپوتنیک را در ایران فراهم کند.

روایت تازه از ماجرای تولید واکسن اسپوتنیک 
با این حال امروز  سید مرتضی خاتمی نماینده ماهنشان و ایجرود و عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با ایلنا، روایت تازه‌ای از ماجرا مطرح کرد و گفت: «تا جایی که اطلاع داریم، ظرفیت تولید واکسن توسط روسیه پایین است، اما به اعتبار قراردادهایی که با کشورهای مختلف بسته‌اند، این قرارداد امضا و تعهد شده است. اشکالی که به وجود آمده این است که محاسبات آن لحاظ نشده که این ۶۰ میلیون دوز به چه صورت و طبق چه زمان‌بندی و چگونه تحویل خواهد شد.»

او به اختلاف ایران و روسیه در تولید این واکسن اشاره کرد و گفت: "در حال حاضر خط تولید این واکسن در داخل کشور ما هم در حال راه اندازی است؛ منتها روس‌ها در این تولید هم سهم عمده‌ای را برای خودشان قائل هستند؛ در حالیکه انتظار این بود که تمام تولید این خط داخلی برای خودمان باشد اما روسیه از خطوط تولید در هر کشور سهم عمده‌ای را دریافت می‌کند."

خاتمی در ادامه بیان کرد: "این میزان واکسنی که تعهد کرده‌اند، دست ما را تا این لحظه به خوبی نگرفته است و امیدواریم در آینده این منبع بتواند بیش از این‌ها کمک‌کننده باشد."

خاتمی در پاسخ به این سوال که چرا چنین قراردادی درخصوص واکسن اسپوتنیک بسته شد، گفت: «در زمانی که هنوز تولید داخلی ما به نتیجه نرسیده بود و نیز اکنون که به نتیجه هم رسیده، برای اینکه بتوانیم در یک زمان کوتاه و مناسبی واکسیناسیون کل واجدین شرایط را انجام دهیم، چاره‌ای نداشتیم جز اینکه به هر طریق ممکن واکسن تهیه کنیم. بنابراین چه اسپوتنیک و چه سینوفارم، آسترازنکا و یا هر نوع دیگری که دست ما را بگیرد، تلاش کردیم که وارد کنیم.»

این روایت در حالی مطرح می شود که روز گذشته وزیر بهداشت و درمان خبر داد که نتیجه تست‌های بَچ اولیه واکسن اسپوتنیک ایران توسط مؤسسه «گامالیا» تأیید شده است.

منبع : فرارو

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان