یکشنبه, 02 اردیبهشت 1403
یکشنبه, 02 اردیبهشت 1403
بررسی مشکلات حوزه بهداشت سیستان و بلوچستان در گفتگو با یک فعال اجتماعی:

حوزه بهداشت تحت تاثیر تصمیمات گعده ای و قبیله ای است | این همه لاپوشانی حقیقت برای چیست؟

۱۴۰۰/۰۵/۰۳ ۱۷:۱۲ چاپ

حکایت گیلان | سعیده خاشی، فعال مدنی گفت: یک بار پیام سیل است و یک بار پیام کرونا:مسئله مهم، نبودِ یک برنامه راهبردی و منسجم برای بهبود وضعیت سیستان‌وبلوچستان است.

سعیده خاشی، فعال مدنی و نایب رییس حزب اتحاد ملت منطقه سیستان و بلوچستان در گفت‌وگویی اظهار داشت : «ما در شهرستان‌های کلان مثل زابل، زاهدان و چابهار بیمارستا‌ن‌های مجهزی نداریم؛ مثلا بیمارستان چابهار با کمبود جدی پزشک روبه‌روست و متخصصان بیماری‌های عفونی در استان به‌شدت کم هستند. با توجه به اینکه فعل‌و‌انفعالات صورت‌گرفته در این بیمارستان معمولا برگرفته از تصمیم‌های قبیله‌ای و گعده‌ای و عمدتا عشیره‌ای است‌ و حوزه بهداشت در سطح استان متأثر از این نگاه است، در بسیاری از مواقع ، نیروهای بومی متخصص استان قربانی این نگاه می‌شوند. برای مثال دانشگاه علوم پزشکی سیستان‌وبلوچستان که مرکزش در زاهدان است، همیشه تحت تأثیر یک گروه بوده و این گروه همواره روی همه حوزه‌های بهداشت و درمان اشراف و نفوذ داشته است. این مسئله بستر نارضایتی در بین مردم را فراهم کرده است
ما در ایرانشهر هم شاهد این نگاه گعده‌ای هستیم و این مسئله برای اقناع طوایف و قبیله‌هاست. وقتی چنین نگاهی آن هم به حوزه‌ ی تخصصی مثل درمان و بهداشت وجود داشته باشد، در بزنگاه‌های بحرانی، ما شاهد به‌وجود‌آمدن ناهنجاری هستیم».

خاشی در ادامه تصریح کرد: در بحران اخیر سیستان‌وبلوچستان متأسفانه بیمارستان‌ها که باید محل متخصصان و یاری رسانی به صدها بیمار بستری باشد، مکانی برای جدل‌های سیاسی شد و این جدل‌ها وقت بسیار زیادی را از کارگزارهای استانی گرفت و آنها را با خطر از‌دست‌دادن موقعیت روبه‌رو کرد و از همین روست که تلاش آنها پوشاندن حقیقتی به نام کرونا دلتاست که استان را محاصره کرده است».‌

این فعال اجتماعی در ادامه گفت: «موضوع بعدی بیمارستان‌ها، مراکز بهداشت و خانه‌های سلامت هستند که تحت نظر دانشگاه‌های علوم پزشکی اداره می‌شوند و همه آنها با کمبود نیرو و مشکلات تأمین حقوق کارمندان مواجه‌اند و این مسائل انگیزه آنها را کمتر می‌کند.
این مسائل در بحران کرونا خودش را بیشتر از پیش نشان داد. مشکلات عمده‌ای که سیستان‌وبلوچستان در حوزه بهداشت و درمان دارد، تنها به اینها خلاصه نمی‌شود و توسعه‌نیافتگی در همه جوانب باعث می‌شود که دسترسی به خدمات درمانی ایجاد شود.
باید متذکر شد خیلی از روستاها از مراکز بهداشتی به‌شدت دور هستند و مردم اصلا دسترسی به این مراکز ندارند.
مسئله ی بعدی که دردسر ساز شده است  آمارهای اشتباهیست که به دلیل همان مسائل سیاسی که در ابتدا ذکر شد ارائه می‌شود. این آمارهای اشتباه استان را با مشکل جدی در مدیریت بحران کرونا مواجه کرده است».

خاشی با بیان اینکه مقصر این وضعیت باز هم وزارت بهداشت و رویکرد اشتباهش در این استان است، گفت: این رویکرد،‌ رویکردی یک‌شبه نبوده است
بهداشت سیستان‌وبلوچستان همواره در بحران بوده و با وجود تلاش‌های کادر درمان استان، تغییر جدی در این وضعیت حاصل نشده است.

برای مثال رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بر عهده نماینده زاهدان است، ایشان نزدیک به دو دهه می‌شود که نماینده مردم زاهدان بوده و در این مدت می‌توانست در تقویت زیرساخت‌های استان بهتر عمل کند اما به خاطر ناکارآمدی ،نظارت جدی بر وضعیت درمان استان نداشته است و در فقدان نظارت درست و اصولی ،ارائه آمارهای اشتباه از سوی کارگزاران استانی به یک رویه ی عادی تبدیل می شود
این مواجهه مدیران با بحران و ناکارآمدی‌شان بسیار برای ما غم‌انگیز است. در بحرانی که مردم سیستان‌وبلوچستان آن‌هم بنا به آمار رسمی روزانه ۳۰ نفرشان از دست می‌رود و خدا می‌داند تعداد آنها که خاموش در خانه‌های خود جان می‌دهند چقدر است، این سؤال را به ذهن متبادر می‌کند که ضرورت این‌همه لاپوشانی حقیقت چیست؟ وزیر بهداشت مقصر اصلی این اتفاق و جنجال‌های سیاسی در استان ما در بحران کروناست و کارگزارانش برای ابقای او دست به هرکاری می‌زنند».
خاشی در پایان خاطرنشان کرد: «مردم سیستان‌وبلوچستان معتقد هستند که بازدید نمکی از بیمارستان‌های استان هیچ تأثیری نداشت و فشار رسانه‌ای و مطالبه‌گری شهروندخبرنگارها باعث شد که به سیستان‌وبلوچستان توجه شود که این توجه هم توجهی هیجانی و آنی است که سودی برای استان ما ندارد. برای مثال فعالیت‌های مدنی، مطالبه و نقدهایی که بعد از فوت ایران بارانزهی در سراوان به وجود آمد، باعث کنسل‌شدن بازدید وزیر از بیمارستان شد. باید از مراجع حقوقی و قضائی خواست به‌صورت جدی به مسئله به‌وجودآمده که باعث لغو بازدید وزیر از بیمارستان رازی شد، رسیدگی کنند. هرچند وزیر دستور پیگیری پرونده ایران بارانزهی را داده‌ اما باید دید در آینده چه برخوردی با مقصران این حادثه خواهد شد. وزیر بهداشت و اکثر مسئولان بهداشت در مواجهه با مردمی که عمدتا تاب‌آوری در برابر بحران را ندارند، حتی از آنها هم ضعیف‌تر عمل می‌کنند و در هنگام بحران نمی‌دانند باید چگونه با مردم مواجه شوند. نمکی از بی‌برنامه‌ترین وزرای کابینه روحانی بود و در این روزهای آخر جنجال‌های زیادی به پا کرد و به‌واسطه روزهای آخر بودن دولت یکی از راحت‌ترین کارها تاختن به اوست. اما این مسائل و حواشی نباید ما را از آنچه این روزها در سیستان‌وبلوچستان می‌گذرد، غافل کند. کرونا تنها یکی از بحران‌های ماست.
وقتی که سیل می‌آید به عمق توسعه‌نیافتگی استان پی می‌بریم و ضعف در زیرساخت‌ها را می‌بینیم. یک بار پیام سیل است و یک بار پیام کرونا:مسئله مهم، نبودِ یک برنامه راهبردی و منسجم برای بهبود وضعیت سیستان‌وبلوچستان است.

منبع: امتداد

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان