سه شنبه, 04 اردیبهشت 1403
سه شنبه, 04 اردیبهشت 1403

اختصاصی حکایت گیلان | مازیار صیادی*_ رشد تکنولوژی همگام با سرمایه گذاری جهانی، با توجه به تنش‌های منطقه‌ای، بین المللی و سقوط و تولد سیستم‌های اقتصادی و همچنین تمرکز داده‌های علمی وفن آوری و فروش دانش بر پایه خلاقیت‌های تحول گرایانه، روند سرمایه گذاری دنیای رایج پول بین المللی مانند دلار، پوند، یورو، فرانک و یوآن را متحول ساخته است.

در فرایند هوشمند سازی تکنولوژی و سرعت سرسام آور دانش بشری و پردازش به سایر نمادهای فن آوری، بشر را بر آن داشته تا مسیر سرمایه گذاری را در کریدورهای دولت ها بار گذاری نکند. قدرت افسار گسیخته فن آوری بقدری انرژی متراکم شده را در خود ذخیره نموده است، که حتی دولت ها هم قادر به مهار این انرژی نیستند .

یک دهه گذشته دلار یکه تاز عرصه رقابت پولی جهان بوده و بعلت استیلا پذیری دلار، کشورهای متحد اروپایی جهت بسط و گسترش قلمرو مالی خود یورو را خلق کردند، که دراندک زمانی رقیب جدی دلار مبدل گشته است و اخیرا یوآن چین سر برافراشته می خواهد در دنیای معاملات پولی از قید و قیود دلار خارج شود و تاهمه معاملات متقابل را با یوآن انجام دهد.

 ولی در پانزده سال قبل دنیا شاهد تحولی عظیم وخیره کننده ای از ارز دیجیتال بوده که معروف ترین آن بیت کوین ، نامی آشنا در دنیای ارز دیجیتال رخ می تاباند، که در بدو شکل گیری آن با یکسری پیش فرض های کاملا مهندسی طراحی شده است، تا با تسخیر بازار وتجارت، آرام آرام موجودیت خود را به اثبات رساند .

 ابتدا در مسابقات علمی وپژوهشی وبازیهای رایانه ای به برندگان پیروز میدان چند ده بیت کوین می دادند، که با اکراه پذیرفته می شد وچون قابلیت چنج وعرضه در فضای اقتصادی را نداشت وقابلیت سرمایه گذاری ومعاوضه آن در قبال معاملات متقابل پذیرفته نمی شد، روزگاری بیت کوین بسیار مهجور وتنها بود. ولی طراحان وسرمایه گذاران بیت کوین خوب می دانستند که با پایداری و مقاومت در مقابل غول ثروت های دولتی در نهایت پیروزی را بدست خواهند آورد. محوریت ثروت های جهانی در کمند دولت ها قرار داشته و عملا دولت ها در مسیر رقابت ها ومعاملات ،پیمان ها وپروتکل های اقتصادی قدرت واستیلای حاکمیتی خود را اعمال می کنند .

 قطعا دولت ها در مقابل سرمایه گذاریهای رقیب، مقاومت نشان داده وشاهد بودیم سالها بیت کوین درکنار سایر رمز ارز ها نتوانست به حیات دامنه دار خود ادامه دهد ،ودرنهایت با تجمیع خلاقیت های بازار محور واتحاد وانسجام دارندگان سرمایه در یک ساختار و فراکسیون های مالی وپولی به بیت کوین اعتماد کردند. وحالیه بیت کوین تنها سکاندار رمز ارز موفق جهان تمام مرز های اقتصادی جهان را به دور از تحلیل های کارشناسان اقتصادی، ناباورانه در نوردیده است.

چند سال قبل بیت کوین به یک دلار وبعدا بطور پاندولی به رشد سینوسی خود با نوسانات شدید ادامه داد؛ وحالیه سال ۲۰۲۱ ، ارزش ریالی یک بیت کوین معادل حدود ۸۰۰ میلیون تومان معامله می شود وبسیاری از دولت ها در سایه رشد خیره کننده بیت کوین در تکاپو هستند، برای حفظ ارزش پولی خود نقدینگی خود را در تونل انجماد بیت کوین فریز نمایند. چون اگر پول در تونل انجماد بیت کوین فریز نشود، ارزش آن کاسته ودر نهایت سقوط کیفیت پول بمنزله زیان جدی متوجه دولت ها می گردد .

 در هیمنه ارزش دیجیتال ، کمپانی قدرت مند دیگری مانند بیت کوین سربرآورده با همان سمفونی و دیالوگ بیت کوین ولی قدری متفاوت تر با ورژن های برتر پای بر عرصه دنیای دیجیتال نموده است. این ارز یک کودک سه ساله است ولی با هیمنه باشکوهی که طراحی نموده، می خواهد تمام دنیای مالی وپولی وتکنولوژی و دانش بشری را در چنبره خود حفظ نماید.

 رشد افسار گسیخته آن مورد تعجب و تامل ناظران شبکه های در هم تنیده بازار شده است، چون این کمپانی بنام «ساکسس فکتوری» با تلفیق ارزدیجیتال بنام داگ کوین واکوسیستم های تکنولوژی و فن آوری و گردشگری و توریسم و اکوتوریسم در سراسر دنیا می خواهد، دنیای نوین را در عرصه سرمایه گذاری رقم بزند، که در بادی امر خیز بسیار بلندی برداشته است، و توانسته در ۱۶۷ کشور جهان بالغ بر یک میلیون ممبر را گرد آورد، از آنجایکه در فرایند اصل شفاف سازی قرارداد کی وای سی kyc ( احراز هویت ) و نیز منع پول شویی را امضا نموده، و دارای مجوزهای قانونی وبین المللی از اروپا است، و تاکنون توانسته تعداد ۶۲۰ هزار نفر را احراز هویت نماید. در این راستا به علت اعتماد سازی در فرایند شفاف سازی ۶۲ سنت به قیمت داگ کوین افزوده شده است، وجالب اینجاست که ۱۴۰۰ شعبه در دنیا داگ کوین را پذیرفتند و ایضا ۱۴ سنت دیگر به قیمت داگ کوین افزوده شده است، که حالیه در ابتدای تولد خودش که هنوز راه رفتن را تجربه نکرده هر دگ کوین ۷۶ سنت ارزش دارد .

که برخلاف سایر رمز ارزها، ارزش آن توسط kyc ماهیانه تعیین می شود ، به ازای هر تعداد احراز هویت چند سنت ارزش آن افزوده میشود، وبه همین علت طراحان ساکسس فکتوری می خواهند بطور زنجیره ای افراد بیشتری را با روند احراز هویت وارد مجموعه کمپانی ساکسس فکتوری نمایند ، که در مقام مقایسه با بیت کوین در زمان تولدش، رشد قیمت آن بسیار فزاینده است .

بر گردیم به ویو که همان ساز وکار تکنولوژی ودانش محوری، که کمپانی ساکسس فکتوری را برآن داشته تا با تاسی از دنیای تکنولوژی در تمام عرصه های علمی وهنری وگردشگری سرمایه گذاری نماید، که نمونه بارز آن در امر گردشگری متجلی می گردد، بطور مثال می توان گفت ، بدون اینکه یک فرد به جزایر قناری برود با نصب یکسری عینک ها می تواند در یک فضای چند بعدی و تکنولوژیک وارد جزایر قناری شود و با نصب مدرن ترن سنسور های هوشمند درجه حرارت ورطوبت وحتی نسیم خنکای آنرا کاملا لمس نماید، واینجاست تلفیق ارز داگ کوین وویو روشن می شود.

 هر فردی که می خواهد وارد جزایر قناری از راه دور بشود لزوما باید ارز دگ کوین را خریداری نماید، ویا در شهربازی فوق پیشرفته امارات《 دبی》 ویا در باغ وحش پیشرفته منچستر انگلیس شرط ورود به این مکان ها خرید دگ کوین است، که در این راستا علاوه براینکه صاحبان دگ به مراتب سود بیشتری می برند.

آنهایی که سهام ویو را از کمپانی خریداری نمودند رشد فزاینده خواهند داشت، در این ایام بحث کرونا بعنوان یک تهدید سلامت مطرح است، ویا اساسا بعلت مسایل فرهنگی واحیانا بار مالی سنگین سفر امکان پذیر نیست. آنگاه ویو می توانند در تکمیل حلقه های مفقوده تکنولوژی موثر باشد، مثلا از تمام دنیا می توانید تخت جمشید شیراز را ببینید وحتی سنگ های آنرا لمس کنند وآب وهوای همان منطقه را احساس کنند .

در ادامه باید گفته شود دگ کوین، حالیه در مرحله اولیه وکودکی خودش را سپری می نماید، و مرحله بعدی آن کاربرد پذیری است که بعد از پایان عرضه دگ کوین خواهد بود، که میزان دگ کوین به مقدار ۳ میلیارد که حدود ۹۷ درصد دگ کوین ازسهم غیر دولتی ها به فروش رفته است.

وبعدا مرحله کار پذیری گسترده است که بصورت نمایی رشد قیمت خواهد داشت، البته رشد قیمت برای کمپانی ساکسس فکتوری مهم است ولی آنچه ملاک عمل است، مصرفی و کاربردی بودن ویژن ها« ویو» خواهد بود، که درصورت تحقق پروژه ویژن ها رشد قیمت ها دور از انتظار خواهد بود.

بعداز عرضه دگ کوین برای افراد غیر حکومتی و دولتها و افراد حقیقی، نوبت ۶ میلیارد دگ کوین دولتی می رسد، آنگاه چشم انداز غول سرمایه گذاری جهانی رقم خواهد خورد، که بسیاری از رقبا که در سایر رمز ارزها سرمایه گذاری نمودند با سنگ اندازی و ترفندها می خواهند القا کنند دگ کوین و ساکسس فکتوری شبکه وسیستم کلاهبرداری است!! چون اگر رویای محیرالعقول ساکسس فکتور محقق شود، همه رمز ارزها در سایه وهیمنه دگ کوین رنگ می بازند.

بسیار ساده لوحانه است ، کمپانی که مجوز اتحادیه اروپا و اینترپل و kyc ( احراز هویت) و منع پولشویی را داشته باشد ودر ۱۷۰ کشور جهان از ۳۰ تا ۴۰ هزارنفر عضو فعال را در مجموعه خودش حفظ نماید، ومدام زنجیره ای سمینارها پیوسته در کشور های عضو می گذارد.

عملکردش در اتاق شیشه ای توسط اینتر پل رصد می شود وبعلت احراز هویت هرگز قاچاقچیان ودزدان واختلاس گران نمی توانند عضو این شبکه ارز دیجیتال شوند و انگاه قادر باشد در مقابل چشمان تیزبین اینترپل و در کنار همه مجوز ها قادر به تقلب یا کلاهبرداری باشند. جالب است گریزی به کشور خودمان ایران بزنیم که وضعیت ارز دیجیتال دگ کوین را ارزیابی داشته باشیم، شایان ذکر است بیش از چهل هزار نفر در ایران به مبلغ ۱۰ میلیون دلار در دگ کوین سرمایه گذاری نمودند، ولی کارشناسان ساکسس فکتوری می گویند، فعلا این عدد بسیار کوچک است. و انتظار است در آینده سرمایه گذاری بیشتری صورت گیرد.

مطالب ارایه شده بمنظور تایید ویا تبلیغ ارز دیجیتال دگ کوین وبیت کوین نبوده است؛ صرفا قصد داشتم نمای کلی از دنیای ارز دیحیتال وبا توجه به شرایط تحریم ومحدودیت های کرونا برای دشواری سفر ارایه بدهم وهم علاقمندان ارز دیجیتال هوشمندانه سرمایه گذاری نمایند.

 

* مشاور مرکز خدمات کارآفرینی جام مارلیک وابسته به وزارت تعاون ، کار ورفاه اجتماعی 

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان