چهارشنبه, 05 اردیبهشت 1403
چهارشنبه, 05 اردیبهشت 1403

به گزارش حکایت گیلان | آشکار شدن زوایای پنهان پروژه «پگاسوس» نشان می‌دهد که سوء استفاده دولت‌ها از این بدافزار ساخت اسرائیل یک استثناء نبوده است.

این روزها از افرادی سخن گفته می‌شود که در سال‌های گذشته قربانی بدافزار جاسوسی پگاسوس بوده‌اند.

اعضای حلقه نزدیک جمال خاشقجی

جمال خاشقجی، منتقد دولت عربستان سعودی و ساکن آمریکا در اکتبر ۲۰۱۸ در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول کشته و تکه تکه شد.

بر اساس تحقیقات انجام شده که در گزارش سازمان‌های رسانه‌ای آمده، برای کنترل دو زن نزدیک به آقای خاشقجی و دیگر اعضای حلقه نزدیک او از بدافزار «پگاسوس» استفاده شده است.

یکی از این زنان، حنان العتر مهماندار هواپیمای مصری و همسر خاشقجی بوده است. بررسی‌های سازمان عفو بین‌الملل نشان می‌دهد که شش ماه پیش از قتل آقای خاشقچی، تلفن خانم العتر مخفیانه توسط یکی از کاربران پگاسوس هدف قرار داده شده بود.

شخصی که از این بدافزار استفاده می‌کرده از نوامبر ۲۰۱۷ تا آوریل ۲۰۱۸ برای خانم العتر چهار پیام حاوی پیوندهای مخرب ارسال کرده است. عفو بین‌الملل می‌گوید قادر به تشخیص موفقیت هک نیست.

خانم العتر به واشنگتن پست گفت: «جمال پیش از این به من هشدار داده بود که این اتفاق می‌افتد.»

او همچنین گفت که باوردارد آنها از همه مسائل میان او و جمال خاشقچی مطلع هستند.

اگرچه خاشقجی متأهل بود اما یک نامزد هم به نام خدیجه چنگیز داشت که پژوهشگر ترک بود. او در تاریخ ۲ اکتبر ۲۰۱۸ در خارج از کنسولگری عربستان منتظر خاشقجی بود اما وقتی نامزدش از ساختمان کنسولگری عربستان خارج نشد موضوع را به مقام‌های ترکیه خبر داد.

بر اساس تجزیه و تحلیل‌هایی که متخصصان امنیتی سازمان عفو بین‌الملل انجام داده‌اند، چند روز پس از قتل آقای خاشقچی، آیفون خانم چنگیز توسط یک کاربر پگاسوس هک شده بود.

با این حال واشنگتن پست اعلام کرد که تجزیه و تحلیل‌ها نمی‌توانند مشخص کنند که آیا شنودی انجام شده است یا نه. خانم چنگیز یکشنبه شب در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: «من عمیقا شوکه شده‌ام زیرا وقتی من در حال درد کشیدن بودم، هدف قرار گرفتم.»

«من عمیقا شوکه شده‌ام زیرا وقتی من در حال درد کشیدن بودم، مورد هدف قرار گرفتم.»

خدیجه چنگیز، نامزد جمال خاشقچی 

او در ادامه نوشت: «این بدترین زمان زندگی من بود و هنوز قاتلان از من جاسوسی می‌کردند. آنها هیچ شرمی ندارند. باید آنها را محاکمه کرد.»

گفته می‌شود «وضاح خنفر»، دوست صمیمی خاشقجی و مدیرکل سابق شبکه الجزیره نیز هدف حمله قرار گرفته است.

شرکت «ان اس او»، سازنده پگاسوس این ادعا را که از فناوری آن علیه خاشقجی یا همکارانش استفاده شده است رد کرد. عربستان سعودی نیز به این ادعاها پاسخی نداده است.

روزنامه‌نگاران

رولا خلف سال گذشته اولین سردبیر زن روزنامه فایننشال تایمز شد. بر اساس تحقیقات انجام شده، این روزنامه نگار متولد بیروت در طول سال ۲۰۱۸ هدف بدافزار جاسوسی پگاسوس بوده است.

تجزیه و تحلیل داده‌ها نشان می‌دهد که تلفن خانم خلف در حالی که معاون سردبیر این روزنامه بود، توسط امارات عربی متحده هدف بدافزار پگاسوس قرار گرفت.

خانم خلف روز یکشنبه در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: «آزادی مطبوعات حیاتی است و هرگونه مداخله غیرقانونی دولت یا نظارت بر خبرنگاران غیرقابل قبول است.»

منبع:یورونیوز 

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان