دوشنبه, 03 اردیبهشت 1403
دوشنبه, 03 اردیبهشت 1403

حکایت گیلان | علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری امروز سه شنبه در پاسخ به این سوال که گمانه‌زنی‌های متعددی درباره دلایل امضانشدن تفاهمی مجدد بر سر بازگشت به برجام مطرح می‌شود؛ علت اصلی این امر چیست و توفیقات دولت در این مسیر تا چه حد و در چه مواردی بود؟ گفت: « تا جایی که به محدوده اختیارات دولت دوازدهم مربوط بوده، بخش اصلی مذاکرات انجام شده و تفاهم های اولیه در رفع قسمت عمده تحریم ها صورت گرفته است.»


ربیعی با اشاره به تشکیل کمیته برجام برای تصمیم گیری درباره مذاکرات وین گفت: «کمیته‌ شکل گرفته در شورای عالی امنیت ملی مسئولیت تطبیق متن تفاهم شده با قانون مجلس شورای اسلامی مصوب در آذر ۱۳۹۹، این تفاهم را ناسازگار با آن تشخیص داده است. به این ترتیب، با نظر نهایی نهادهای عالی تصمیم گیر مبنی بر تداوم مذاکرات تا دستیابی به همه خواسته های مطروحه در این قانون، مذاکرات به بعد از انتقال کامل دولت موکول شده است و مسئولیت آن نیز بر عهده تیم جدید مذاکرات خواهد بود.» 

پیشتر اخبار و اطلاعاتی درباره این کمیته منتشر شده بود، سخنگوی وزارت خارجه تشکیل این کمیته را تائید کرد اما به طور رسمی اعضای آن اعلام نشده است. ظاهرا ترکیبی از نمایندگان دولت، مجلس و شورای عالی امنیت ملی اعضای این کمیته هستند. 

چندی پیش وزارت امور خارجه آخرین گزارش خود را از وضعیت برجام به مجلس ارائه کرد. گزارشی که تاریخی ارزیابی شده است. در آن گزارش لیستی از تحریم‌هایی که در صورت توافق در وین لغو می شود، ارائه شده بود. همچنین در آن تاکید شده بود که آمریکا با لغو تحریم‌های حقوق بشری و موشکی مخالف است. 

ربیعی در ادامه نشست خبری امروز خود تاکید کرد: "مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در خصوص برجام، همواره بر اساس دستورالعمل های نهادهای بالادستی تهیه و پیگیری شده است." 

او در پاسخ به سوالی درباره شایعاتی مبنی بر ارسال نامه ای توسط آقای بایدن برای ایران، آیا چنین نامه ای وجود دارد؟ محتوای آن چیست؟ گفت: "این خبر در حد گمانه زنی رسانه ای است و مراجع رسمی چنین چیزی را تایید نمی کنند."

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال دیگری درباره تبادل ۱۰ زندانی بین ایران و امریکا و این که آیا آمریکا به دنبال این است که این تبادل زندانی را گروگان مذاکرات وین تا روی کار آمدن دولت سیزدهم قرار دهد؟ افزود: « جمهوری اسلامی ایران بارها و بطور مکرر در سال های گذشته برای تبادل زندانیان با هدف حفظ کرامت انسانی افراد محبوس و خانواده های آنان اعلام آمادگی کرده است.»

سخنگوی دولت ادامه داد: " اعلام آمادگی ما محدود به دولت آقای بایدن نبوده و اگر تا امروز چنین اتفاقی رخ نداده بخاطر عدم آمادگی دولت پیشین و کنونی آمریکا بوده است. متاسفانه به نظر می رسد برخلاف تفاهم های صورت گرفته دولت آمریکا به دلایلی که برای ما ناروشن و غیرقابل قبول است، آزادی زندانیان را به مذاکرات برجام پیوند زده که از نظر ما غیرضروری و بی مبناست."

ربیعی گفت: «ما دولت آمریکا را تشویق می کنیم که با کنار گذاشتن این رویکرد غیرسازنده به حقوق انسانی زندانیان و عزیزان آنان، بیش از مسائل سیاسی رایج اهمیت دهد. لازم به گفتن نیست که مسئولیت هرگونه تاخیری در آزادی زندانیان طرفین بر عهده دولت آمریکاست.»

هنوز مشخص نیست دور هفتم مذاکرات وین چه زمانی برگزار می شود اما ایران اعلام کرده است که تا تشکیل دولت جدید با منتظر ماند. براساس آخرین گزارش ها ممکن است این مذاکرات تا اواسط شهریور ماه برگزار نشود. 

دو هفته دیگر دولت ابراهیم رئیسی به طور رسمی کارش را آغازخواهد کرد اما استقرار دولت و وزار چند هفته‌ای زمان می‌برد. 

در روزهای اخیر برخی دیپلمات‌های ایران و آمریکا وارد یک تقابل رسانه‌ای شده‌اند. ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به ایران هشدار داد که "پیشنهاد مذاکره برای مدت نامحدود روی میز نخواهد بود."

در همین حال برخی گزارش‌ها حاکی از این است که علی باقری مذاکره کننده هسته ‌ای ایران پیش از دولت روحانی وزیر خارجه ابراهیم رئیسی می‌شود.

منبع: فرارو

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان