جمعه, 24 فروردین 1403
جمعه, 24 فروردین 1403

اختصاصی / حکایت گیلان |معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با توجه به شیوع کرونای دلتا در استان اعلام کرده است« گیلانیان باید از پذیرش مسافر جدا خودداری کنند.» مشخص نیست منظور این مقام دولتی از «گیلانیان» چه کسانی هستند! اگر مردم هست سوال این است  مردم گیلان چگونه می توانند از پذیرش مسافر جلوگیری کنند. اگر هم مسئولین است پس چرا این درخواست را ساده و سلیس از مسئولان بالادستی خود درخواست نمی کند. 

به نظر می رسد مسافرین به تنها دلیل توجیه مسئولین استانی برای شیوع کرونا تبدیل شده که اگر این گونه است پس چرا جاده های استان همچنان باز است. ولی مساله اینجاست که ورود مسافر شاید در ماه های اولیه شیوع کرونا از عوامل اصلی انتقال ویروس محاسبه می شد حال باید به مباحث دیگری اشاره کرد که متاسفانه مسئولان استانی و کشوری نمی خواهند نسبت به آن پاسخگو باشند. 

روند کند واکسیناسیون در ایران نارضایتی های گسترده ای را ایجاد کرده است که مسئولان وزارت بهداشت گاهی با پیش کشیدن مسائل مختلف همچون تحریم ها و یا همچنین توپ و تشر به منتقدین از کنار آن ساده رد می شوند. مشخص است واکسیناسیون تاثیر فراوانی در بهبود سلامت عمومی جامعه دارد. همان طور که کادر درمانی استان گیلان نیز بعد از واکسیناسیون با کمترین ابتلا به ویروس کرونا مواجه بودند. پس با این اوصاف حالا چرا می خواهند دوباره بحث مسافران را پیش بکشند و اگر واقعا این گونه است چرا مردم باید جلوی آن ها را بگیرند؟

در موج جدید شیوع کرونا بار دیگر دستور بسته شدن مشاغل گروه های 3 و 4 صادر شده است. ولی مشخص است بسیاری از اصناف دیگر حاضر نیستند به همین راحتی مغازه های خود را تعطیل کنند. مشخص است تا وقتی طرحی برای جبران مکفی خسارات اصناف ارائه نشود چنین دستوراتی تنها زمینه های نارضایتی را فراهم می کند. اماکن گردشگری و هم که تا همین جا خسارات گسترده ای داشته اند پس چرا باید به عنوان «گیلانیان» جلوی مسافر بایستند؟ 

نکته بعدی تناقض در رفتارهاست. باید مسئولان این استان و کشور توضیح دهند که چرا همیشه موج جدید کرونا بعد از بزنگاه هایی چون عید نوروز و انتخابات و فلان مراسم صورت می گیرد و در این رابطه همیشه در این بزنگاه ها وضعیت نسبتا عادی است. وقتی در نوروز تمام نقشه آبی می شود و بعد دوباره قرمز می شود، پس چگونه مردم به این حساسیت مسئولین ما اعتماد داشته باشند. امثال معاون بهداشتی علوم پزشکی گیلان گفته اند «  متأسفانه قدرت سرایت و کشندگی نوع جدید ویروس چند برابر بیشتر است.» پس چرا سرعت برخورد جهت رعایت پروتکل های بهداشتی حتی به نصف گذشته هم نرسیده است. این ها را مشخص کنید و بعد از «گیلانیان» درخواست برخورد با مسافر را داشته باشید.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان