جمعه, 24 فروردین 1403
جمعه, 24 فروردین 1403
درباره شورای ششم رشت و انتخابات زودهنگام هیات رئیسه؛

از مزایای یکدست شدن تا نزدیکی بیشتر منتخبان شورا به یک نماینده مجلس

۱۴۰۰/۰۴/۲۳ ۱۴:۲۸ چاپ

اختصاصی حکایت گیلان |سامان بدر: هرچند هنوز صحت انتخابات شورای شهر رشت به تایید نهائی نرسیده است، اما گویا اعضای منتخب این شورا یک جلسه غیررسمی اعضای هیات رئیسه و همچنین روسای کمیسیون ها را انتخاب کردند. در این رابطه و همچنین کلیت تشکیل شورای ششم رشت چند نکته قابل توجه است.

 

یک_ بعضی از هواداران دیگر کاندیداها با توجه به عدم تایید فعلی انتخابات مدعی هستند که نباید جلسه ای برای انتخاب هیات رئیسه تشکیل می شد. با این حال مشخص است که احتمال تغییر در ترکیب کنونی بسیار پائین است و همچنین در صورت تغییر نیز چندان زیاد نخواهد بود. احتمال ابطال انتخابات هم صفر درصد است و از همین جهت نمی توان ایرادی به این کار اعضای منتخب گرفت. 


 

دو_ انتخاب زودهنگام هیات رئیسه شورای شهر به نوبه خود قابل توجه است. البته پیش بینی می شد با توجه به  ترکیب نسبتا یکدست اصولگرای فعلی چندان مشکلی در ابتدای امر جهت انتخاب هیات رئیسه به وجود نیاید. با این حال تجربه نشان داده که اعضای شورا به مرور دچار اختلافات می شوند و شاید در آینده این قدر سریع شاهد انتخاب هیات رئیسه نباشیم. ولی شاید تجربیات تلخ آبستراکسیون های همیشگی شوراهای شهر  را در شورای ششم کمتر شاهد باشیم. 

 

سه_ محمدحسین واثق کارگرنیا که به عنوان رئیس شورای بعدی انتخاب شده شاید بتواند برای اولین بار در طول ادوار شورای رشت ریاست چهارساله را در  تجربه کند. نام او در بین اکثر لیست های اصولگرایی رشت و حتی ائتلاف رشتی ها و اذری ها دیده می شد. با این حال نمی توان او را دارای شخصیتی بومی شده همتراز  امثال مهدی چمران و یا محسن هاشمی تعریف کرد. او هیچ جا به عنوان سرلیست حضور نداشت و البته فعالیت حزبی نیز نداشته است. با این حال با توجه به سوابق شورایی و غیرشورایی نسبت به بقیه اعضای شورا در اولویت قرار داشت. این که مسیر ریاست وی ادامه داشته باشد بستگی به نحوه ریاست وی دارد. شاید بتواند با کسب ریاست چهار ساله پله های ترقی را در جایگاه های مهم تری تجربه کند. 

 

چهار_ امیرحسین علوی که نتوانست جائی در ترکیب هیات رئیسه و همچنین ریاست کمیسیون ها بدست آورد از جمله ناکامان جدی اعضای فعلی نام برده می شود. بسیاری قبل از انتخابات از علوی به عنوان نفر اول انتخابات نام می بردند که می تواند شهردار آتی رشت شود. ولی وی با کاهش قابل ملاحظه آرا در جایگاه هفتم قرار گرفت. نتیجه انتخابات هیات رئیسه نشان داد که بخت چندانی برای علوی جهت کسب کرسی شهرداری نیست. وی البته می تنواند دو سال آینده با استعفا از شورا خود را برای انتخابات مجلس آماده کند و احتمالا این بار کسی مخالفت و آبستراکسیون نخواهد کرد. 

 

پنج_ در میان اعضای نزدیک به نمایندگان رشت در مجلس، سهم سردار آقازاده بسیار بیشتر از دو نفر دیگر دیده می شود. رئیس دفتر و اعضای ارشد ستاد انتخاباتی وی در میان منتخبان فعلی قرار دارند. در میان افراد نزدیک جبار کوچکی نژاد، بالاترین رای مربوط به محمد حسن عاقل منش است که در میان افراد علی البدل قرار دارد. البته حضور علوی به عنوان رقیب همیشگی نماینده رشت هم مزید بر علت شده که شانس کوچکی نژاد برای تاثیرگذاری در این شورا نسبت به سردار آقازاده کاسته شود. بعضی از اعضای دفتر و فعالان ستادی کوچکی نژاد در این انتخابات با شکست سنگینی مواجه شدند. البته کوچکی نژاد به واسطه تجربه همیشه توانایی تغییر شرایط را داشته است و حتی در میان مدیران دولت یازدهم هم تاثیرگذاری خودش را نشان داده است.

 

شش_ انتخاب شهردار آتی از جمله مسائلی است که می تواند اختلاف بین اعضای فعلی شورا را پررنگ تر نشان دهند. گزینه های زیادی برای انتخاب شهردار وجود دارد که به نظر می رسد هرکدام از اعضای شورا قصد دارند نسبت به حضور فرد نزدیک تر به خود در بدنه ارشد شهرداری تلاش کنند. در این میان تلاش هایی برای ابقای شهردار فعلی هم از سوی برخی رسانه ها دیده می شود که فعلا چندان جدی گرفته نشده است. با توجه به این که همین اکثریت اعضای فعلی شورا با شهرداری احمدی به مشکل برخورده اند بعید به نظر می رسد اعضای شورا نسبت به آن بی توجه باشند. 

 

هفت_ با همه نواقصی که در امر برگزاری انتخابات وجود داشت و کاهش قابل ملاحظه آرا را در انتخابات رشت شاهد بودیم اما باید یکدست شدن شورای شهر را یک مزیت نیز دانست. توجه داشته باشید که ترکیب ناهمگون شورای پنجم  ضررهای بسیار زیادی داشت و اختلافات درون شورایی مشکلات بسیاری را برای پیگیری مطالبات و کارهای عقب مانده به دنبال داشت. با یکدست شورا شدن حالا اصولگرایان بهانه ای برای عدم اجرای مطالبات مردم در مدیریت شهری ندارند و انتظار می رود نسبت به آن متعهد باشند. در صورت ناکامی نیز تکلیف مردم برای آینده مشخص تر خواهد بود. این برای اولین بار است که یک ترکیب نسبتا یکدست وارد شورای شهر رشت می شود و همین عاملی است که مردم بتوانند نسبت به فعالیت یک جریان سیاسی بهتر تصمیم گیری کنند. انتخاب شهردار بومی، حمایت از ثبات مدیریتی، عدم اختلافات همیشگی، پیگیری کسب اعتبارات ملی، تلاش برای ساماندهی رودخانه های رشت، تالاب عینک و زباله های منطقه سراوان و همچنین تغییر فضای شهری از جمله مطالبات جدی مردم است که باید دید شورای نسبتا اصولگرای ششم چگونه نسبت به آن توجه دارد. در این میان برخی مباحث فرهنگی و اجتماعی نیز در میان است که این شورا باید نسبت به عدم تعارض خواسته های خود با فرهنگ مردم رشت توجه بهتری نشان دهد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان