سه شنبه, 04 آبان 1400
سه شنبه, 04 آبان 1400
نمایشگاه انفرادی عکاس برجسته گیلانی بعد از 10 سال:

نمایشگاه عکس پرتفولیو شباب گلچین در رشت

۱۴۰۰/۰۴/۱۲ ۰۹:۱۵ چاپ

اختصاصی حکایت گیلان | محمد هادی مرادی | نمایشگاه عکس پرتفولیو محمد (شباب) گلچین از دهم تا پانزدهم تیر ماه در گالری ارغوان موسسه فرهنگی ‌هنری هنرگاه رشت برگزار می‌شود.
محمد گلچین متولد 1354 است. او دارای مدرک تحصیلی لیسانس جنگل‌داری از دانشگاه گیلان است و از 1373 شروع به عکاسی کرده‌است.
گلچین در حاشیه  مراسم افتتاحیه نکمایشگاه خود گفت: حدود 10 سال است که نمایشگاه انفرادی نداشتم و در این نمایشگاه، دو مجموعه عکس را انتخاب کردم.

او در مورد مجموعه عکس خود  به خبرنگار حکایت گیلان توضیح داد: مجموعه عکس زندگی مردم تالش در کوهستان‌ها و سوژه اصلی عکاسی‌ام، مدارس تالش، که حدود 14 سال است پیرامون آن عکاسی می‌کنم. عکاسی این مجموعه عکس از سال 1387 شروع شده و تا سال قبل که شیوع ویروس کرونا مدارس را تعطیل کند ادامه داشت.


چند نمونه از عکس‌های ثبت شده توسط شباب گلچین در این نمایشگاه، برنده جوایز ارزنده‌ای در سطح بین‌المللی از قبیل مدال طلا جمهوری چک و طلا رومانی شده‌اند.
تصاویر ثبت شده توسط عکاس با گزینش اینکه یک عکس چگونه به‌نظر برسد، همواره معیارهای خاصی را بر موضوع اعمال می‌کند. به‌رغم وجود این احساس که دوربین در عمل واقعیت را تصرف می‌کند، نه اینکه صرفاً آن را تفسیر کند، عکس‌ها در نهایت حد توان و مهارت عکاس، تفسیری از جهان پیرامون خود محسوب می‌شوند که مخاطب می‌تواند با ارتباط برقرار کردن با آن به دنیای آن پا بگذارد و خود را در آنجا متصور شود.
عکاسی بیش از اینکه صرفا یک سرگرمی و ثبت لحظه باشد نوعی از مناسک اجتماعی نیز هست. عکاسی واکنشی است علیه اضطراب‌های وجودی، ترس‌ها و شادی‌های درونی و بیرونی، انگیزه و امید، افسردگی و ناامیدی عکاس و محیط پیرامون او؛ همچنین ابزاری برای کسب و نمایش قدرت و ضعف. ابزاری برای بیان شگفتی‌های جهانِ طبیعت که زبان و قلم از حکایت‌شان قاصر است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان