شنبه, 30 تیر 1403
شنبه, 30 تیر 1403
ستاد ملی کرونا آب پاکی را ریخت: خبری از تعطیلی نیست یک پیش بینی تکان دهنده؛

زمستان سیاه هم در راه است!

۱۳۹۹/۰۸/۲۵ ۰۹:۲۳ چاپ

حکایت‌گیلان | گفته می شد امروز درباره تعطیلی دو هفته ای تهران و یا حتی کل کشور تصمیم گیری می شود اما ستاد ملی کرونا آب پاکی را روی دست همه ریخت. بله باز هم خبری از تعطیلی نیست. بسیاری از متخصصان اصرار بر تعطیلی تهران و حتی کل کشور را دارند، با این حال روحانی اعلام کرد که محدودیت‌های کرونا به زودی افزایش می‌یابد و از اول آذر ماه محدودیت‌های تازه اعمال می‌گردد.


به نقل از فرارو، حسن روحانی در جلسه امروز ستاد ملی کرونا بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی تاکید کرد و از برخی رفتار‌ها در سطح جامه انتقاد کرد. رویه‌ای که رییس جمهور در ۹ ماه شیوع کرونا در پیش گرفته همین بوده است، انتقاد از مردم و تاکید رعایت پروتکل‌ها و دستورات.

سیاستی که به عقیده کارشناسان شکست خورده است و دولت نتوانسته با توصیه و خواهش با بحران مقابله کند. روحانی امروز گفت: " باید سواد سلامت مردم را در این زمینه بالا ببریم و اطلاعات و آموزش کافی به مردم بدهیم. "

او از جشن خوشحالی صعود پرسپولیس به فینال آسیا و یک جشن مذهبی در مشهد انتقاد کرد و گفت: «با کاهش تردد‌های غیرضرور و تجمع‌ها می‌توان ویروس را مهار و از شیوع آن جلوگیری کرد، اما متأسفانه در برخی موارد با برگزاری تجمعات غیرضروری همچون تجمع برای پیروزی یک تیم فوتبال و یا یک تجمع مذهبی در شهر مشهد مواجه هستیم که این تجمع‌ها ما را با مشکل مواجه می‌کند.»

رییس جمهور وعده داد: " امروز تصمیمات کلی برای اعمال محدودیت‌های بیشتر اتخاذ کردیم که از شنبه آینده طرح مربوط به آن با توجه به ویژگی شهر‌ها از نظر وضعیت بیماری اجرا می‌شود و تا پایان کرونا ادامه خواهد داشت."


خبری از تعطیلی نیست اما رییس جمهور هم مخالف آن نیست!

رییس جمهور جزییات طرح هفته آینده را نگفته، اما سخنگوی ستاد ملی کرونا آن را تشریح کرد و شامل تعطیلی سراسری و یا حتی استانی نمی‌شود.
علیرضا رییسی سخنگوی ستاد کرونا مخالفت رییس جمهور با تعطیلی را "کذب محض" خواند و به خبرآنلاین گفت: "ایشان نه تنها با این طرح مخالفت نکردند بلکه با حمایت این طرح تاکید کردند این طرح روز شنبه در ستاد ملی مقابله با کرونا مطرح شود تا سایر اعضا هم نظر بدهند. این طرح روز پنج شنبه مطرح شد و ایشان حمایت کردند، در جلسه امروز نیز این طرح مطرح و سایر اعضا نظرات اصلاحی خود را دادند. مثلا ستاد نیروهای مسلح نظری داشت که اصلاح شد، دادستان کل کشور نظری داشتند که در طرح لحاظ شد. بعد از آن نیز کلیات طرح پذیرفته شد و براساس آن نه تنها تهران بلکه بیش از ۱۰۰ شهر در هفته آینده و از روز شنبه مشمول محدودیت خیلی شدید خواهند شد."
 
به گفته رییسی محدودیت‌های جدید "خیلی کاملتر از تعطیلی است که مدنظر برخی ها بود. رئیس جمهور موافق بودند و تاکید کردند که این طرح اجرایی شود. هیچ بحث دیگری هم مطرح نشد."
 
در دو ماه اخیر روزی نیست که متخصصان تقاضای تعطیلی تهران و حتی کشور برای مدت مشخصی را نداده باشند. ابتدا محسن هاشمی رییس شورای شهر تهران خواستار تعطیلی دو هفته‌ای پایتخت شد، سپس مجمع نمایندگان تهران این در خواست را مطرح کرد و در هفته گذشته نیز وزارت بهداشت رسما خواستار تعطیلی سراسری برای کنترل کرونا شد.

اما همچنان خبری از تصمیم ستاد ملی کرونا در این باره نیست. با این حال امروز دوباره شهردار تهران خواستار تعطیلی شد. پیروز حناچی در یادداشتی در روزنامه همشهری نوشت: «من به‌عنوان شهردار تهران امیدوارم هرچه سریع‌تر مراجع ملی تصمیم‌گیر درباره کووید-۱۹، با اتخاذ تصمیمات سریع، کارشناسی و هماهنگ از اتلاف وقت و در نتیجه آن اتلاف نفوس و فرسایش بیشتر کادر درمان جلوگیری کنند.»

او تاکید کرد که "بدون تعطیل‌شدن موقت شهر به‌مدت حداقل ۲ هفته" به اهداف خود درکنترل کرونا نمی‌رسیم.

یک پیش‌بینی تکاندهنده؛ زمستان سیاه هم در راه است!معاون وزیر بهداشت از احتمال دوبرابر شدن مرگ و میر خبر داد

یک پیش بینی تکان دهنده

تاکنون بیش از 41هزار نفر بر اثر شیوع کرونا در کشور جان باخته اند و پیش‌بینی می‌شود این روند تداوم یابد و حتی تشدید هم شود، شب گذشته ایرج حریرچی معاون وزیر بهداشت در گفت‌وگویی تلویزیونی یک پیش بینی ترسناک را از آمار مرگ و ابتلا به کرونا طی هفته‌های اینده در کشور را مطرح کرد.

حریرچی گفت: «متأسفانه در ۱۰ روز اخیر شاهد ثبت مرگ بیش از ۴۰۰ نفر از هموطنان در روز هستیم. با توجه به نحوه و میزان کم رعایت مقررات بهداشتی در ایام پیش رو، باید منتظر روند ابتلاء، بستری و فوتی‌های صعودی باشیم و پیش بینی می‌شود آمار مرگ و میر و تعداد بستری‌ها در کشورمان در ۲ هفته آینده به ۲ برابر آمار فعلی برسد.»

بسیاری از کارشناسان نگران گسترش بیماری در فصل زمستان و سرما هستند، آنچه که روشن است پاییز امسال سیاه بود حالا حرف این است که باید طوری برنامه ریزی کرد که شاهد زمستان سیاه نباشیم.
 
حریرچی در این باره اظهار کرد: "با افزایش میزان فوتی های کشور به بیش از ۴۵۰ نفر در روز اگر اقدامات درخوری نداشته باشیم زمستان سیاهی در پیش رو می باشد."

البته او تاکید کرد: «هیچ راه معجزه آسایی برای مقابله با کرونا وجود ندارد فقط بسته‌ای از رعایت موارد بهداشت فردی مانند شستشوی مدام دست‌ها، استفاده از ماسک و کاهش تردد‌ها می‌تواند آمار مبتلایان را تا حدودی کاهش دهد و مؤثر واقع شود.»

حریرچی درباره پیشنهاد تعطیلی دو هفته‌ای استان تهران نیز گفت: «۶۵ نفر از اساتید و مدیران دانشگاهی درخواست تعطیلی ۲ هفته‌ای کل کشور را داشتند که قاعدتاً به درخواست این افراد توجه خواهیم کرد، اما خواسته ما این است که مردم تعطیلی ۲ هفته‌ای و یا محدودیت تردد‌های شبانه را فرصتی برای سفر و یا دید و بازدید نپندارند و در رعایت نکات بهداشتی کوشاتر باشند.»
 
در همین حال براساس گزارش وزارت بهداشت استان‌های ایلام، سمنان، خراسان جنوبی و یزد دارای بیشترین میزان بروز بستری در کشور بودند که نشان می‌دهد اوضاع در دیگر مناطق کشور نیز وخیم است و فقط تهران با وضعیت بحرانی روبه‌رو نیست. 
 
وزارت بهداشت اعلام کرده که بر اساس آخرین بررسی‌ها میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور ۷۹ درصد است که درصد بالایی است و این نشان می‌دهد صرفا با رعایت پروتکل‌ها نمی‌توان ویروس را کنترل کرد.
 
لازم به ذکر است که کمترین میزان رعایت در نانوایی‌ها و سامانه‌های مسافربری گزارش شده است.

یک پیش‌بینی تکاندهنده؛ زمستان سیاه هم در راه است!در حالی شایعه استعفای نمکی منتشر شد که او در جلسه ستاد کرونا بود

شایعه استعفای وزیر بهداشت

در این گیرودار و آشفته بازار، حواشی خبرساز هم کم نیستند. چند روز شایعه استعفای وزیر بهداشت دوباره بر سر زبان‌ها افتاده است. سعید نمکی بارها در اظهار نظرها و نامه‌های خود از وضع موجود انتقاد کرده اما او تمایل چندانی به استعفا از خود نشان نداده و همیشه شایعات و اخبار در این باره تکذیب شده‌اند.

این بارهم به نظر می‌رسد خبرهای منتشر شده صحت ندارند، چرا که امروز وزیر بهداشت در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا حضور داشت و حتی با رییس جمهور هم به صورت جداگانه گفت و گو کرد.

در همین رابطه معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر ریاست جمهوری استعفای وزیر بهداشت را چیزی فراتر از اخبار جعلی ندانست.

علیرضا معزی در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «در حالی‌که صبح امروز طرح جامع مدیریت کرونا شامل تدابیر و محدودیت‌ها تا پایان سال، در ستاد ملی به تصویب رسید و قسمت عمده‌ی این طرح نیز در وزارت بهداشت و درمان تهیه شده، صحبت از استعفای وزیر بهداشت و... چیزی فراتر از اخبار جعلی نیست.»

 

سعید نمکی وزیر بهداشت هم غروب امروز در یک نشست گفت: "جریان شناخته شده‌ای خبر استعفای من را منتشر کرد اما مردم بدانند اهل خالی کردن صحنه‌ای که به ضرر مردم باشد، نیستم."

یک ویدئو عجیب و واکنش استانداری

در همین حال از صبح امروز ویدئویی عجیب در شبکه های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد در پاساژی در شهرک غرب تهران مردم به حراجی یک فروشگاه هجوم آورده اند و به جز ماسک هیچ یک از پروتکل های بهداشتی رعایت نمی شود.

در همین رابطه معاون استاندار تهران گفت: «با اصنافی که موجب تجمع شهروندان شوند برخورد خواهد شد.» حمیدرضا گودرزی افزود: «از اصناف درخواست می کنیم در چنین شرایطی دست به چنین اقداماتی نزنند. این فیلم مربوط به مغازه ای درون پاساژی در شهرک غرب بوده که موجب تجمع شهروندان شده که با آن برخورد خواهد شد.»

پلیس تهران هم به این ویدئو واکنش نشان داده و براساس گزارش ها، اداره اماکن پلیس امنیت عمومی پایتخت از ادامه فعالیت این واحد صنفی جلوگیری بعمل آورده است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان