یکشنبه, 27 خرداد 1403
یکشنبه, 27 خرداد 1403

حکایت گیلان |نتایج ایالت جورجیا هم یک بار دیگه شمرده شد و جو بایدن مطابق انتظار برنده اعلام شد. ایالت کارولینای جنوبی هم مطابق انتظار ترامپ برد.

به گزارش خبرآنلاین، تازه ترین آرای الکترال که نشان می دهد جو بایدن 360 دانلد ترامپ 232 رای، پایان رسمی انتخابات را نشان می دهد. جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا موفق شد در این انتخابات پنج ایالت ویسکانسین، میشیگان، پنسیلوانیا، جورجیا و آریزونا را از کنترل جمهوری خواهان خارج کند.

رئیس جمهوری منتخب آمریکا جمعه با برنده شدن در ایالت جورجیا، پیروزی انتخاباتی خود را تحکیم کرد و دونالد ترامپ هم گفت "زمان تعیین خواهد کرد" که دولت دیگری به‌زودی روی کار خواهد آمد یا خیر. او به شدت به اذعان به اینکه بایدن ممکن است جانشین او شود، نزدیک شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مرکز "تحقیقات ادیسون" که نتیجه در جورجیا را اطلاع‌رسانی کرد، همچنین پیش‌بینی کرد که ایالت کارولینای شمالی، از دیگر ایالت‌های سرنوشت‌ساز که تعداد زیادی از آراء در آن شمارش شده است، به دونالد ترامپ برسد و در مجموع آرای الکترال برای بایدن ۳۰۶ و برای ترامپ ۲۳۲ نهایی ‌شود.

براساس این آمار، بایدن دموکرات در آرای الکترال توانسته ترامپ را شکست دهد و این برابر با ۳۰۶ رایی است که ترامپ جمهوری‌خواه برای شسکت هیلاری کلینتون در انتخابات سال ۲۰۱۶ به دست آورده بود.

ترامپ در مراسم کاخ سفید که پیش‌بینی کرد واکسنی برای کرونا تا آوریل برای همه فراهم شود، به اذعان به اینکه او ممکن است کاخ سفید را در ماه ژانویه ترک کند، نزدیک شد اما مستقیما چنین حرفی نزد.

ترامپ در اولین حضورش از زمانی که پیش‌بینی شد بایدن برنده انتخابات سوم نوامبر باشد، گفت: دولت او حامی قرنطینه نخواهد بود. امیدوارم...هر آنچه در آینده رخ دهد- چه کسی می‌داند چه دولتی بر سر کار خواهد بود؟ فکر می‌کنم زمان تعیین کند.

دونالد ترامپ پس از این مراسم به سوالات پاسخ نداد.

او بدون ارائه سند و مدرکی مدعی شده که تقلب انتخاباتی گسترده‌ای علیه او صورت گرفته و از اذعان به شکست خودداری کرده است. مقام‌های انتخاباتی ایالتی هیچ تخلف جدی‌ای گزارش نکرده‌اند و چندین چالش حقوقی در دادگاه شکست خورده است.

در حالی که ترامپ هنوز به شکست اذعان نکرده، مقام‌های بایدن می‌گویند که بدون توجه به آن کارهای مرتبط با دوره انتقالی را انجام می‌دهند. در حالی که آرای مردمی پیروز انتخابات را تعیین نمی‌کنند، بایدن با بیش از ۵.۳ میلیون رای یا ۳.۴ درصد جلوتر است. میزان آرای مردمی او که ۵۰.۸ درصد است، اندکی بالاتر از میزان آرای رونالد ریگان در ۱۹۸۰ است؛ در آن سال ریگان توانست جیمی کارتر را شکست بدهد.

ترامپ برای پیروزی دوباره در انتخابات، به جلوگیری از پیشتازی بایدن در حداقل سه ایالت نیاز داشته اما تاکنون شواهدی دال بر این دیده نشده است. ایالت‌ها با ضرب‌الاجل هشتم دسامبر برای تایید رای‌گیری و انتخاب برگزینندگان برای کالج الکترال روبرو هستند تا رسما رئیس‌جمهوری جدید را در تاریخ ۱۴ دسامبر انتخاب کنند.

تیم انتخابات بایدن در جورجیا جمعه اعلام کرد، انتظار ندارند که بازشماری دستی آراء در این ایالت به تغییر نتایج در آنجا منجر شود. سخنگوی کمپین ترامپ اما به فاکس نیوز گفت، آنها "اطمینان زیادی" دارند که می‌توانند در بازشماری جورجیا موفق عمل کنند.

در همین حال، یک دادگاه ایالتی در میشیگان روز جمعه با درخواست حامیان ترامپ برای لغو تایید آرا در دیترویت که عمدتا به نفع بایدن بود، مخالفت کرد. مقام‌های امنیتی انتخابات فدرال گفته‌اند که هیچ مدرکی پیدا نکرده‌اند که هیچکدام از سیستم‌های رای‌گیری با حذف، عدم شمارش آراء یا تغییر آراء مواجه شده یا به نوعی تحت نفوذ قرار گرفته باشند.

ترامپ که در یک هفته گذشته با خبرنگاران سخن نگفته بود، در مصاحبه با نشریه واشنگتن اگزماینر که روز جمعه منتشر شده، گفته به بازشماری آرا در جورجیا امیدوار است. دقایقی پیش از اعلام این نتایج در روز جمعه، ترامپ در توییتی بار دیگر ادعای تقلب در انتخابات را مطرح کرد و گفت "حمایت‌های فوق‌العاده مخصوصا تظاهرات خودجوش که در تمام کشور شکل می‌گیرد، دلگرم کننده است." او گفت که ممکن است به تظاهرات روز شنبه در واشنگتن دی.سی سر بزند.

در همین حال جمهوری‌خواهان روز جمعه، از شکایت خود در ایالت آریزونا انصراف دادند. در ایالت پنسیلوانیا هم یک تیم حقوقی که به نمایندگی از ستاد ترامپ شکایت علیه نتیجه انتخابات در این ایالت را طرح کرده بود، از ادامه این دعوی صرف‌نظر کرده است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان