دوشنبه, 28 خرداد 1403
دوشنبه, 28 خرداد 1403

اختصاصی حکایت گیلان |هنوز مهر امضای دستور شهرستان شدن خمام توسط معاون اول رئیس جمهور خشک نشده است که پرده های  تبریک و تشکر به نام هر سه نماینده شهرستان رشت به صورت مجزا در سطح این شهر نصب شده است. جالب است که شهرستان شدن خمام از دوره نهم مجلس در دستور کار قرار گرفته است، اما دو نماینده ای که تازه وارد مجلس شده اند آن را نتیجه زحمات خود می دانند! به عنوان نمونه محمدرضا احمدی نماینده رشت طی پیامی که به صورت بنر در خمام نصب کرده است مدعی است:«  سرانجام با پیگیری های مسئولین استان و شهرستان و به ویژه نمایندگان پرتلاش دوره یازدهم  شهرستان رشت آرزوی دیرینه مردم عزیز خمام محقق شد» اگر روند شهرستان شدن در یک بخشی چنین آسان است که طی چند ماه می توان آن را به نتیجه رساند پس چرا بسیاری از سال ها در پروسه اداری و نظرات کارشناسی گیر کرده اند! چرا کاری که دولت برای آن کار کرده و باید برای آن اعتبار تهیه کند به نام نماینده ای شود که شاید در نهایت چند درخواست و نامه در این رابطه ارسال کرده است؟

کافی است بدانیم شهرستان شدن یک بخش یشتر از این که نتیجه لابی و تاثیرگذاری نمایندگان باشد  با به هم پیوستن چند بخش همجوار و همگن  و از سویی دیگر، شاخص جمعیتی بستگی دارد. بر این اساس خمام از سال 90 تا 95 از نظر شاخص جمعیتی رشد قابل ملاحظه داشت. به طوری که در هفتاد سال اخیر رشد جمعیت ده برابری را شاهد بود. همچنین در بین 52 شهر استان گیلان یازدهمین شهر پرجمعیت استان محسوب می‌شود و این میزان جمعیت شهری، از جمعیت تعدادی از مراکز شهرستانهای استان گیلان از قبیل رودبار، شفت، رضوانشهر، ماسال و سیاهکل هم بیشتر است. با این اوصاف خمام از مدت ها قبل قابلیت شهرستان شدن را داشت و طبق قانون باید چنین اتفاقی برای آن می افتاد. حال این که نمایندگان به نام خود صادر کردند از عجایب روزگار است که البته از بار تبلیغاتی آن نباید گذشت!

البته شاید نمایندگان گیلان در این راه نامه نگاری هایی نیز انجام دادند که شاید پاراف هایی نیز توسط مقامات دولتی برای آن گرفته شده است، اما مگر دولت می تواند کاری خلاف قانون انجام دهد که این چنین نمایندگان به صرافت افتاده اند تا خود را در این راه برجسته نمایند. به جرات می توان گفت تاثیر خانواده های خمامی در افزایش نرخ باروری و افزایش جمعیت بیشتر از خود نمایندگان گیلان است که با نصب پرده طوری القا می کنند که انگار بدون حضور آن ها چنین چیزی امکان پذیر نبود. 

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان