سه شنبه, 29 خرداد 1403
سه شنبه, 29 خرداد 1403

اختصاصی حکایت گیلان | لیست مشاغلی که از 20 آبان الی 20 آذر در مراکز استان‌ها حداکثر تا ساعت 18 مجاز به فعالیت هستند اعلام شده است. نام تقریبا همه مشاغل جزء مراکز درمانی و خدمات اولیه در این لیست دیده می شود که باید از ساعت 18 عصر کار و کاسبی خود را تعطیل کنند. بسیاری از مشاغل سود اصلی کارشان در ساعات بعد از تعطیلی شکل می گیرد و مشخص است اگر به آن ها کمک نشود شاهد ضرر هنگفت فراوانی خواهند شد.

هرچند در این لیست به صورت ظاهری برابری مشخص شده است، اما به قطع می توان گفت که عدالت در نظر گرفته نشده است. طوری که برای عده ای فرصت و برای بیشتر مشاغل نیز تهدید است. در ماه های اول سال 99 نیز شاهد آن بودیم که بسیاری از مراکز منجر به تعطیلی اجباری شدند و بعد از آن نیز نتوانستند هزینه های خود را بپردازند. البته راهکارهایی برای ارائه تسهیلات در نظر گرفت که چندان نیز مورد استقبال قرار نگرفت. با این اوصاف در وضعیت فعلی که اوضاع اقتصادی بسیاری از مردم نامناسب است دولت تصمیم گرفته برای مقابله با ویروس کرونا تمعهیدات جدیدی بیندیشد و برای مشاغل مختلف محدودیت ایجاد کند.

دولت و ستاد کرونا چندین ماه مجوز برگزاری آزمون و عزا و شادی را صادر کرد و از اعمال محدودیت برای سفر دست کشید. بعد از مدتی محدودیت هایی در نظر گرفت که با باز نگه داشتن جاده شمال استان های شمالی بیشترین ضرر را متحمل شدند. حالا در نهایت آن چنان آمار کرونا بالا گرفته که ستاد کرونا در نظر دارد در یک ساعت مشخصی تمام مراکز اقتصادی و فرهنگی و آموزشی را ببندد. غافل از آن که بسیاری از این مشاغل شانسی برای جلوگیری از خسارات احتمالی داشته باشند. به طور مثال یک رستوران ساعت کاری اصلی آن در ساعات شب است. اما باید تا ساعت 6 عصری کار کند که شاید در این ساعات حتی یک مشتری نیز به آن ها سر نزند. این سبک کار تنها ساعات حضور مردم تا قبل از ساعت 18 را بیشتر خواهد کرد و بعد از آن ظاهرا ویروس کرونا از میان جامعه رخت می بندد. کسانی که در این رابطه تصمیم گرفته اند یک کشور را به مثابه یک جزیره دیده اند. وگرنه مشخص است هر شهر و هر کسب و کار با دیگری متفاوت است. نهایت چنین روندی چیزی جزء تشدید بحران اقتصادی و شیوع ویروس کرونا در ساعات کاری نیست!

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان