یکشنبه, 27 خرداد 1403
یکشنبه, 27 خرداد 1403

حکایت گیلان | پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برخی از کشورهای منطقه از جمله عربستان سعودی را به عنوان بزرگترین کشور بازنده این انتخابات، چنان در شوک فرو برده که برخلاف رویه های پیشین که گوی سبقت را در تبریک به پیروز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا می ربودند، هم اکنون سکوت معناداری پیشه کرده اند.

فارس نوشت: برنده انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اگر چه تا حد زیادی از چند روز قبل، زمانی که ترامپ نامزد جمهوری‌خواه، ایالت "میشیگان" را باخت، مشخص بود، اما ایالت "پنسیلوانیا" یکی از چهار ایالت مهم باقی‌مانده که در اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تاخیر داشته است، شنبه شب کار را یکسره و بایدن را برنده این ایالت اعلام کرد و به همه حرف و حدیث‌ها درباره پیروز انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ پایان داد.

پس از پایان شمارش آرا و اعلام نتایج ایالت پنسیلوانیا که از ۲۰ رای الکترال برخوردار است، بایدن شنبه شب خود را پیروز انتخابات و رئیس جمهور بعدی این کشور خواند، اما ترامپ رقیب جمهوری‌خواه وی مدعی است بایدن با تقلب به پیروزی رسیده است و دادگاه عالی آمریکا باید در این خصوص تصمیم‌گیری کند، این در حالی است که بسیاری از کارشناسان مسایل حقوقی معتقدند که اقدام ترامپ در ارجاع پرونده تقلب به دادگاه عالی آمریکا، به منزله آب در هاون کوبیدن است.

صرف نظر از اینکه دست و پا زدن ترامپ برای پیروزی در انتخابات به جایی برسد یا نه، بسیاری از مسئولان بین‌المللی شنبه شب و ساعتی پس از پایان شمارش آرا در پنسلوانیا، پیروزی جو بایدن نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را تبریک گفتند که از جمله آن می‌توان به نخست وزیر کانادا، نخست وزیر انگلیس، وزیر خارجه آلمان و دبیر کل ناتو اشاره کرد.

از بین مسوولان کشورهای منطقه نیز نخست وزیر پاکستان، رئیس جمهور مصر، امیر قطر، سلطان عمان، پادشاه اردن، رئیس جمهور عراق، ولی عهد ابوظبی و امیر کویت از شکست ترامپ استقبال کرده و پیروزی جو بایدن را تبریک گفتند، اما مقامات سعودی که به نظر می‌رسد همچنان در شوک شکست ترامپ به سر می‌برند، از این استقبال خودداری کرده و همانند بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی منتظر اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا است.

شاید شکست ترامپ به عنوان بازیگر اصلی عادی سازی روابط جهان عرب با رژیم صهیونیستی، نگرانی کشورهای سازشگر از جمله امارات و بحرین را برانگیخته باشد اما نگرانی عربستان به خصوص "محمد بن سلمان" ولی عهد سعودی به دلیل از دست دادن ترامپ و همچنین ارتکاب قتل فاجعه آمیز "جمال خاشقچی" روزنامه نگار منتقد حکومت آل سعود در استانبول که خشم بسیاری از دموکرات‌ها را برانگیخت، به مراتب بیشتر است.

"عبدالباری عطوان" سردبیر روزنامه فرا منطقه‌ای "رای‌الیوم"، اخیرا با انتشار مقاله‌ای، با یادآوری نقش مقام های سعودی در عادی سازی روابط برخی کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی و حمایت همه جانبه آنها از دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوری خواه آمریکا، عربستان را بزرگترین بازنده انتخابات اخیر ریاست جمهوری آمریکا دانست.

عطوان گفت: عربستان بزرگترین کشور بازنده پیروزی بایدن نامزد حزب دمکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا خواهد بود، زیرا روابط تاریخی میان دمکرات ها و عربستان بسیار بد است. وی افزود: به نظر من بایدن روابط خوبی را با عربستان آغاز نخواهد کرد، باید بیاد داشته باشیم که وی حدود هشت سال معاون بارک اوباما رییس جمهوری پیشین آمریکا بوده و او سیاست های اوباما را اجرا خواهد کرد.

نویسنده مشهور عرب نوشت: اولین اقدام در اجرای چنین سیاستی، احیای «قانون جاستا» است که بر اساس آن عربستان و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس در خصوص حوادث ۱۱ سپتامبر تحت پیگرد قرار خواهند گرفت.

عطوان تصریح کرد: بایدن همچنین پرونده قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار سعودی (در کنسولگری عربستان در استانبول) را به جریان خواهد انداخت. دمکرات ها همچنین حقوق بشر را مد نظر قرار خواهند داد و با پرداختن به موضوع زنان فعال مدنی سعودی که در زندان بسر می برند، چه بسا کارزاری را برای آزادی آنان به راه خواهند انداخت.

اگرچه بسیاری معتقدند که حتی در صورت پیروزی بایدن سیاست های ایالات متحده در منطقه دستخوش تغییر زیادی نخواهد شد با این وجود حکام عرب در اظهارات خود از بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای، عدم حمایت از سیاست‌های استبدادی حاکمان کشورهای عربی منطقه، در صورت پیروزی جو بایدن نگرانی خود را کتمان نکردند.

ترکی الفیصل رییس پیشین سازمان اطلاعات عربستان سعودی پنجشنبه شب در اظهاراتی گفت که نگرانی او از پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به دلیل تعهد نامزد دمکرات برای بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران است. فیصل افزود: جو بایدن گفته که آن بخش از سیاست دونالد ترامپ در خاورمیانه که مربوط به خروج از توافق هسته‌ای با ایران است، را نقض خواهد کرد.

در همین حال روزنامه صهیونیستی اسرائیل هیوم هم فاش کرده که برخی کشورهای عربی از پیروزی جو بایدن در انتخابات آمریکا و احتمال بازگشت وی به توافق هسته‌ای با ایران و لغو تحریم‌های آمریکا علیه این کشور بسیار نگران هستند و همچنین به این موضوع می اندیشند که احتمال توقف روند عادی‌سازی روابط میان تل آویو و دولت‌های عربی هم وجود دارد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان