سه شنبه, 04 اردیبهشت 1403
سه شنبه, 04 اردیبهشت 1403

معاون هنری و امور سینمایی اداره کل فرهنگ‌ و ارشاد اسلامی گیلان اعلام کرد: بار دیگر سینماهای استان بدلیل وضعیت قرمز کرونا تعطیل شد.

به گزارش حکایت گیلان | سید امیر مصباح روز شنبه در گفت و گویی افزود: اواخر دیماه ۹۹ بود که دستور بازگشایی سه باره سینماها صادر شد اما اینک و در آغاز سال جدید بدلیل بحرانی شدن وضعیت کرونا بار دیگر سینماهای استان ناچار به تعطیلی هستند.
معاون دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز با بیان اینکه ۱۳ مورد از ۱۷ شهرستان گیلان قرمز است، گفت: دیگر شهرستان زرد و آبی در گیلان وجود ندارد.
دکتر آبتین حیدرزاده، با بیان اینکه متاسفانه بعد از تعطیلات نوروزی شاهد اوج‌گیری شدید ویروس کرونا در استان گیلان هستیم، تصریح کرد:شهرستان‌های رشت، آستارا، آستانه اشرفیه، لنگرود، رودسر، رودبار، لاهیجان، صومعه‌سرا، فومن، بندرانزلی، تالش و املش قرمز و شهرستان‌های ماسال، رضوانشهر، سیاهکل و شفت نیز نارنجی هستند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، مسافرت، دید و بازدید و دورهمی‌های عید را عامل اصلی اوج‌گیری بیماری دانست و خاطرنشان کرد: وظیفه مسئولان دولتی است که بیماری را مهار کنند و دانشگاه علوم پزشکی استان به عنوان دستگاه نظارت‌کننده بهداشت و درمان اقدامات لازم را انجام خواهد داد.
وی اظهار داشت: با قرمز شدن بخش عمده از شهرستان های استان مشاغل گروههای دوم، سوم و چهارم در شهرستان های قرمز باید به مدت دو هفته تعطیل شوند و بعد از آن تصمیم گیری برعهده ستاد کرونای استان است.
وی ادامه داد : در شهرستان های نارنجی هم مشاغل سوم و چهارم باید تعطیل شوند؛ ضمن آنکه مشاغل گروه یک تعطیل نمی شوند و با کاهش کارکنان آنها همچون ادارات یا اماکن روبرو هستیم و نیاز به آنها فوری است و اگر تعطیل شوند کار مردم با مشکل مواجه می شود.
دکتر حیدرزاده با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۶۰۰ بیمار کرونایی بستری در استان وجود دارد، اظهار داشت: طی ۲۴ساعت گذشته نزدیک به ۱۷۰ بیمار جدید در استان بستری شدند؛ ضمن آنکه ۱۰۰ نفراز بیماران بدحال هستند و نیاز به خدمات ویژه و آی سی یو هستند.
وی این تعداد بیماران بستری را در سال ۹۹ و۱۴۰۰ کم سابقه خواند.
معاون علوم پزشکی گیلان با تاکید بر لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و عدم حضور در تجمعات و دورهمی‌ها، اضافه کرد: مردم حتما ماسک بزنند، اما مهمتر از ماسک عدم حضور در تجمعات است.
سینماهای گیلان از روزهای نخست تیرماه بعد از تعطیلات یکصد روزه ناشی از بحران کرونا با ۵۰ درصد ظرفیت و رعایت شیوه نامه های بهداشتی آغاز به کار کرد، اما هیچ گاه به حالت فعال درنیامد.
با بروز بحران کرونا در گیلان فعالیت ۲۰ آموزشگاه هنری، تماشاخانه خصوصی و ۳۵ گروه نمایشی دچار وقفه شد و جامعه هنری استان را در وضعیت شدید آسیب مالی قرار داد.
در استان گیلان ۱۰ سالن سینمایی در قالب ۹ سینما فعال است که با آغاز سال جدید و اعلام وضعیت قرمز برای بار چهارم سینماهای گیلان به حالت تعطیل درآمد.
 

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان